Her Girişimcinin Ortak Zekaya İhtiyaç Duymasının 5 Nedeni

Bir girişimci olarak sürekli networkümüzü büyütme ve diğer girişimciler veya karar vericilerin etrafında olma yolları arıyoruz. Ortak zeka denilen popüler bir tekniği muhtemelen duymuşsunuzdur.

 

Ortak zeka birbirini destekleyen ve hedef belirlemek, bu hedeflere ulaşmak, engelleri aşmak, yeni kazanımlarla ilgili analiz sağlamak gibi konularda birbirine yardımcı olan ve en önemlisi de sürekli büyüyen ve birlikte hayallerinin peşinden giden bir grup insandan oluşur.

 

Ortak zekanın ücretli – ücretsiz, 4 kişi gibi az üyeli ya da 500 kişi gibi kalabalık olan çeşitleri vardır ve farklı ortak zekaların farklı seviyelerde değerleri vardır. Her ortak zeka topluluğu size zamanınızın ya da paranızın karşılığını yeni prensipler ve fırsatlar kazandırarak vermelidir.

 

Bu makalede ortak zekaya dahil olmanın size ve işinize neler kazandırabileceğini anlatacağım. Eğer bir ortak zekaya üye değilseniz bu makale size neden üye olmanız gerektiği hakkında fikirler verecektir. Eğer hali hazırda bir ortak zekaya üyeyseniz de bu makaleyi, üye olduğunuz ortak zekanın seviyesini ve kalitesini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

 

“Bir grup insanın zihni bir araya geldiğinde ve uyum içinde çalıştığında, birleşme sonucunda oluşan enerji, birleşimin içerisinde olan her birey için kullanılabilir duruma gelir.” – Napolean Hill

 

1. Hedeflerinize hakim olmak

 

Çoğu ortak zeka işinizi haftalık düzeylerde bir sonraki aşamaya taşımak üzerine kurulmuştur. Kendiniz hedefler belirleyebilir ve bu hedefler doğrultusunda ilerleyebilirsiniz fakat rapor vereceğiniz bir grubun olması bu hedefler doğrultusunda daha istikrarlı ve hızlı ilerlemenizi sağlar.

 

Örneğin, kendi işinizde tam zamanlı çalışmak için 6 ay sonra çalıştığınız şirketten ayrılmaya karar vermek, amacınıza ulaşmak için günleri saymanızı sağlar. Gruptaki herkes 6 aylık hedefler belirleyerek gün saymaya başlar ve bu aşamada her hafta bu hedeflere yaklaşmak için çalışırsınız.

 

Bir kenara yazmak gerçekten kolay fakat gerçekten harekete geçmek işin zor kısmıdır. İşte bu aşamada ortak zeka grubu size gerçek anlamda yardımcı olur. Harekete geçmediğiniz zaman sizi parçalayacak bir gruba rapor vermek zorunda olmak, sizi harekete geçmeye daha da çok teşvik eder. Aynı zamanda önünüze çıkan engellerde grup birlikte düşünerek bu engelleri aşmanın yollarını bulur. Gruptaki her üye farklı tecrübeler yaşamıştır ve büyük ihtimalle grupta birileri sizinle aynı engele daha önce takılmıştır ve o engeli nasıl aşabileceğinizi bildiği için tek başınıza harcayacağınızdan çok daha kısa sürede engeli aşmanıza yardım eder.

 

2. Adres defterinizi büyütmek

 

Girişimciler her zaman yeni insanlarla iletişime geçmeli ve ilişkilerini geliştirmeli ki bu da zaten pazarlamanın özüdür. Bazı ortak zekalar 4 kişi olabilirken bazıları 500 kişiye çıkabilir. Ancak iletişim ağınız grubunuzdaki üyelerden daha çok büyür. Üyeler artı onların tanıdığı herkes kadar büyür.

 

Mesela, bir işi yapması için belirli bir kişiye ihtiyacınız olduğunda, gruptakiler bunu yapamıyorsa kendi çevrelerinde bunu yapabilecek kişileri araştırır ve size birisini tavsiye ederler. Bu sadece birisini işe alacağınız zaman değil, seyahat ederken ya da birisiyle tanışmak istediğinizde de işinize yarar. Belli bir sanayi kolundan birisiyle görüşmek istediğinizde ya da bir duyuru yapmak istediğinizde veya daha fazla tavsiyeye ihtiyaç duyduğunuzda da işinize yarar. Sadece günlük yaşam ile ilgili düşünüyorsanız ya da tanışacak yeni kişiler arıyorsanız, adres defterinizi büyütmek asla hayal edemeyeceğiniz şeylere neden olabilir.

 

“Bu üretici şirket ya da takım çalışmasının huyudur. Sinerji, ortak bir saygı çerçevesinde farklılıkları bir araya getirerek farklılıkları değerlendirmekten doğar.” – Stephen Covey

 

3. Yeni iş kazanımı

 

Ortak zekadaki herkes farklı bir maceradadır ve uzmanlık alanları da farklıdır. Eğer ben sosyal medya uzmanıysam ve Sally web tasarımcısıysa, benim ortak zeka grubumda olduğu için internet sitemi Sally’e yaptırırım ve Sally iyi bir tasarımcı ve benim ortak zeka grubumda olduğu için onu başkalarına da öneririm.

 

Bazı ortak zeka grupları ücretli olabilir fakat bunu bir yatırım olarak görün. Büyük ihtimalle yeni iş kazanımları elde edeceğiniz için kendinize ve işinize yönelik bir yatırımdır.

 

4. Sizinle aynı fikirde insanlarla birlikte büyümek

 

Bir girişimci olarak, eminim hepiniz biliyorsunuz, bizden şüphe eden bir grup insan her zaman var. Ben onları şüphe eden kişiler olarak değil de maceranızı anlayamayan kişiler olarak görmeyi tercih ediyorum. Bu gerçek özgürlüğün ve devasa başarıların macerasıdır. Çoğu kişi hayat tarzını anlayamadığı için bir girişimci gibi düşünemez. Bana her zaman “Bütün gün ne yapıyorsun?” ya da “Nasıl para kazanıyorsun?” gibi en saçma soruları soruyorlar. En sinir bozucu olanı ise, bir girişimci olarak yeni başladığımda sordukları “Bunu daha ne kadar sürdüreceksin?” sorusuydu. En kötü kısmı da karışınızdaki kişinin sizin söyledikleriniz hakkında hiçbir fikri olmaması ya da düşünce sürecinizi anlayamaması nedeniyle cevap bile verememektir. Bunu daha ne kadar mı sürdüreceğim? Hayatım boyunca tabi ki! Ben bir girişimciyim ve girişimciler böyle yapar.

 

Girişimciler olarak etrafımızı bizi anlayan diğer girişimcilerle sarmak gerçekten önemlidir. Tüm arkadaşlarınızı kast etmiyorum ama sizin gibi düşünen birileriyle birlikte ilerlemelisiniz.

 

Bir tahminde bulunacağım ve diyeceğim ki, girişimci olmak sizin en büyük hayaliniz ve bu yaşam tarzı en büyük isteğiniz. Ortak zeka grubu size işiniz hakkında konuşma ve yapıcı geri bildirim alabilme fırsatı verir ve aynı zamanda hedeflerinize ulaşmayı ne kadar çok istediğinizi bilen, sizi anlayan grup üyelerinin desteğini sağlar. Örneğin, yeni bir kitabınızın çıkacağını farz edelim, sizi temin ederim ki grubunuzdaki herkes kitabınızı alacak ve Amazon üzerinden size yorum yazacaktır.

 

Ortak zeka grupları aynı zamanda şirketler tarafından beyni yıkanmış gibi hissedenin sadece siz olmadığınızı size ispatlar.

 

5. Bir akıl hocası bulmak

 

Ortak zeka grubunun size sağlayabileceği bir diğer fayda da, akıl hocalığı fırsatıdır. Ortak zekada sizden daha alt ya da üst seviyede performans gösteren kişiler olabilir. Benim kişisel tecrübelerime göre, kendinizi orta seviyede konumlandırmanız hem yardım almanızı hem de birilerine yardım etmenizi sağladığı için çok iyidir.

 

Ben 50den fazla milyoner ve milyarder ile görüştüm ve hepsi de insanlara yardım etmenin kendilerini tanımalarını sağladığını söyledi. Bu yüzden gruptakilere yardım edebilmek sizin için çok faydalı olacak.

 

Aynı zamanda sizden daha başarılı kişilerin rehberliğinde bir sonraki seviyeye çıkma şansınız artacaktır. Öğrenme eğrinizi yarı yarıya bölecekler ve grup dışında da bir ilişki oluşması muhtemel. Bu ilişki eninde sonunda bir akıl hocalığına dönüşecektir ki bu da girişimcilik için hayati önem taşır.

 

“Sizinle hemfikir olan, başarı odaklı, eğlenceli kişilerin içerisinde olmak -bir hayal takımı- var olan en büyük başarı aracıdır. Büyük başarılar yaşayan herkesin mutlaka bir hayal takımı olmalıdır.”- Robert G. Allen

 

Bu makale addicted2success.com’da Eric Sciberras tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*