Her Kurucunun Girişimine Kazandırması Gereken 5 Evrensel Çalışma Etiği

Birçok insan şirketlerin başarılı olmasının en büyük nedeninin üst seviyedeki yöneticilerin iyi liderler olmasından kaynaklandığını düşünür. Bazı durumlarda bu doğru olabilir fakat çoğu şirket kültürü ve çalışanları ile temsil edildiğini unutmuş gibi görünüyor.

Birçok insan şirketlerin başarılı olmasının en büyük nedeninin üst seviyedeki yöneticilerin iyi liderler olmasından kaynaklandığını düşünür. Bazı durumlarda bu doğru olabilir fakat çoğu şirket kültürü ve çalışanları ile temsil edildiğini unutmuş gibi görünüyor.

Başarılı bir şirketin kültürüne bütünleşmiş güçlü bir iş etiği en az iyi yönetim ve yenilikçi fikirler kadar önemlidir. Evrensel çalışma etiği denince akla çok farklı şeyler gelebilir fakat bazı önemli başlıklar da vardır ki her şirket çalışanı bunları kendi günlük hayatının bir parçası haline getirmelidir.

Disiplin

Disiplin bu listede ilk sırada yer alıyor. Disiplin demek sadece işe vaktinde gitmek demek değildir. Birçok çalışan, işlerini yetiştirebiliyorlar ise birkaç saat geç gelmenin bir problem olmadığını düşünür.

 

Ancak, birisi işe geç kaldığı zaman, her seferinde bir toplantı erteleniyor ya da bir işin teslim tarihi geçiyor ve onlar bunun farkında bile değiller. Bu şekilde şirketin bütünlüğünde ufak bir çatlak oluşuyor ve bu çatlak giderek büyüyor.

 

Çalışanların kurallara uymasını sağlamak biraz zor olabilir fakat şunu unutmayın ki Almanların 2. Dünya Savaşını neredeyse kazanmalarının nedeni şans değildi. Onlar dünyadaki en disiplinli orduya sahipti.

 

Bunun tam tersine çalışanların geliş gidiş saatlerine karışmayan şirketler de var ama bunlar hali hazırda belli bir büyüklüğe ulaşmış şirketlerdir. Yeni bir girişim ile bu şirketler arasında çok fark vardır.

 

Dürüstlük

Dürüstlük bir şirketin başarının altında yatan en güçlü yapı taşıdır. Her ilişkide olduğu gibi sahtekârlık sonsuza kadar sürüp gidemez ve önünde sonunda gerçekler su yüzüne çıkar. Dahası sahtekârlık, iletişim, güven, saygı ve güvenilirlik gibi şirketin kültürünü oluşturan hemen her konuda büyük boşluklar oluşmasına neden olur.

 

İnternet kullanımının artması ve 3 milyardan fazla insanın çevrimiçi olmasından dolayı, iş ile ilgili her alanda dürüst olmanın önemi de artmaktadır – hem ekip arkadaşlarınıza karşı hem de müşterilerinize karşı. Kötü haber internette çabuk yayılıyor ve şirketinizin sahtekârlığı ile ilgili en ufak bir şey bile internete sızarsa, insanların bunu unutması çok zor olacaktır.

 

Çalışanlarınızın kendilerine, takım arkadaşlarına, müşterilere ve iş hayatlarında karşılaştıkları herkese karşı %100 dürüst olmaları gerekir. Hatta şunu diyebilirim ki bir şirkette en sert şekilde cezalandırılması gereken şey sahtekârlıktır.

 

Hatalar yapılabilir, sonuçta hiç kimse hata yapmam diyemez. Fakat bu hatalar karşısında harekete geçmek ve işleri yoluna koymak için takım arkadaşları yaptıkları hatalar konusunda birbirleri ile iletişim halinde olmalılar ve bu ne kadar erken olursa o kadar iyi olur.

 

Çeşitliliği Desteklemek

Bir başka önemli nokta da ekip içerisinde kültürel farklılıkları destekleyen bir ortam oluşturabilmektir. Bu konuda en faydalı olabilecek şey birden fazla dil konuşabilen kişileri işe almaktır. Ülkenizde çok kullanılan dilleri konuşan kişileri işe almaya özen gösterin.

 

Kültürel farklılık her başarılı şirketin ayrılmaz bir parçasıdır çünkü çeşitlilik gerçekte önemlidir. Farklı milletlerden oluşan bir ekip şirketinize farklı değerler kazandırabilir ve çalışma sürecini hedef kaynaklı olarak daha iyi hale getirebilir.

 

Güvenilirlik

Ne iş yaptığı fark etmeksizin, her çalışan güvenilir olmalıdır. Örnek olarak bir dans ekiplerini ele alalım. Eşlerine güvenip en tehlikeli ve riskli hareketleri yapabilmek için yıllarca birlikte çalışmaları gerekir.

 

Aynı şey şirketiniz için de geçerlidir. Eğer çalışanlar birbirlerine güvenemezlerse (bu CEO’dan temizlikçisine kadar herkesi kapsıyor) ve işin belli kısımlarının uzaylı istilası olmaması durumunda zamanında tamamlanacağını düşünmezlerse, her iş sarkar.

 

Kaliteye Odaklanın

Son olarak, bir şirket başarılı olmak istiyorsa en büyük önceliği müşteri memnuniyeti olmalıdır. Müşteri memnuniyeti doğrudan ürününüzün ya da hizmetlerinizin kalitesi ile alakalıdır.

 

Tabi ki müşteri memnuniyetini etkileyen tek şey ürünün kalitesi değildir fakat yine de ilk sırada gelir. Eğer kalite yetersiz kalırsa, müşteri hizmetleri, sosyal medya kullanımı, garantiler, iletişim vb. diğer her şey önemini kaybeder.

 

Çalışma etiği şirketinizin başarını içeriden destekler. Güçlü bir kültürü ya da işlerine karşı ciddi bir niyeti olmayan bir ekip, başında en iyi liderler ve en iyi yönetim olsa bile asla büyük başarılar gösteremez.

 

Bu makale dazeinfo.com’da Aarzu Khan tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Yoğun Bir Günü Planlamanın Püf Noktaları

Zaman değerli bir varlıktır, özellikle küçük ölçekli bir işe sahipsen milyon tane şey yapman gerekiyormuş gibi hissedersin. Zaman yönetimi uzmanı ve "Onun bunu nasıl yaptığını biliyorum: Başarılı kadınlar zamanlarını nasıl ayarlar" adlı kitabın yazarı Laura Vanderkam Business Insider'a yaptığı açıklamada "Birçok küçük işletme sahibi, hızlı yürümeyen işler için çalışma günleri dahilinde zaman yaratmazlar" der. Ama iş hayatında işleri halletmenin temel maddelerinden birisi günün büyük bölümünü kullanmaya başlamaktır.

Kundalini Yoga

Kundalini Yoganın tarihçesi Kundalini yoga ismini en çok Yogi Bhajan ile duyacaksınız. 1969’da kundalini yogayı Hindistan’dan Amerika’ya getirmiş…