“Hey Sen! Fellow’a Başvurmak İçin Neyi Bekliyorsun?!”

Şimdi size yeni bir dünyadan söz edeceğim. Daha önce içinde bulunmadığınız ya da farkına hiç varmadığınız bir yer olabilir burası ama gençseniz hele ki kendinize inanan bir üniversite öğrencisiyseniz mutlaka içinde olmayı denemeniz ve yer almanız gereken yer tam da burası.

Bahsettiğim yer neresi mi ? Girişimcilik Vakfı!

 

2

 

En başından beri hissettiğiniz sporla sanat belki de başka şeylerle kendinizi besleseniz bile daha tam olarak bu değil dediğiniz şey kim bilir belki de içinizdeki ‘Potansiyel Girişimci ‘olmasın? Anlamak ve emin olmak için yapmanız gereken birkaç adım var ve o adımların başında GirVak Fellow Programına başvurmak geliyor (Bu arada son başvuru 12 Haziran). Başvuru 6 adımdan oluşuyor. Bu adımlar tamamen kendinizi tanımaya ve motivasyon kaynağınızı bulmaya yönelik. Birer cümleyle hemen açıklayayım.

 

Adım 1: Başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurup ek olarak birkaç cümle kendinden bahsetmelisin.

 

Adım 2: 3 dakikalık bir video ile (Yaratıcı olmak , özgün olmak iyidir) “Neden girişimcilik?” , “Motivasyonun nedir?” sorularını açıklaman gerekli.

 

Adım 3: Kişilik Envanteri testi (Çok tutarlı sonuçlar elde ediyorsun kesinlikle!).

 

Adım 4: Visual Questionary’de girişimci kişiliğin analiz ediliyor (Korkmana gerek yok, kendini germemen gereken yer tam da burası!).

 

Adım 5: Online Mülakat ile Fellow olmaya çok yaklaştın:)

 

Adım 6: Sina Afra ve seçim komitesi ile tanışıp kendini yüz yüze anlatabiliyorsun.

 

  1. adımdan sonra bir bakmışsın Fellow2015 arasındasın!!!!! Tebrikleeeeer 🙂

 

5

 

Senin gibi düşünen farklı bir şeyler üretmek isteyen içinde dolup taşan enerjiye sahip birbirinden farklı 40 renk var artık hayatında. Onlar senin yeni ailen, onlar her konuda danışıp cevap alabileceğin yeni akıl hocaların bir yandan da. Hepsinin en az senin kadar akıllı ve bir o kadar da dünyaya yakın pencerelerden baktığını görüyorsun. Her birinde farklı şeyler var.

 

Çok değerli bir Mütevelli Heyeti var yanında sana arkadaş yakınlığı gösteren, seninle özel olarak ilgilenen, düşüncelerine değer veren, tecrübelerini aktarmaktan mutluluk duyan insanlar. Bu değerli insanlarla; her konuda çok güzel sohbet edebileceğin, her Fellow Up toplantısında birlikte yemek yiyip aklına gelen her konuda danışabileceğin, bazen duraksayıp “acaba gerçekten şu an burada mıyım!” diyip kendi kendine soru sorup sonra anın keyfini çıkaracağın zamanlar geçireceksin .

 

Sen !! Evet, evet sen! Biliyorum senin de içinde var o herkesten farklı şey. İşte o yüzden arkadaşım, senin de olman gerekli burada! Dışarıdan değil, gel sen de beraber bizimle buradan bak, işte o zaman anlayacaksın her seferinde neden iyi ki buradayım dediğimizi.

 

4

 

E peki tamam “Fellow” olduk sonra ne oluyor dediğini duyuyorum. Şöyle anlatayım ;

 

2 ayda bir Fellow Up toplantılarımız oluyor, katılım zorunlu (Erasmus ile yurtdışında okuyan toplantılara gelen fellowlar var). Fellow Up gününde Mütevelli Heyetinden ünlü bir girişimci kendi girişimcilik hikayesini baştan sona tüm detayları ile anlatıyor (Üniversitelerde yapılan etkinliklerden farklı olarak aklına gelen her sorunun cevabını bulup birebir dinliyorsun o ismi. Daha önce anlatmadığı detayları anlatabiliyor sana). Burada çekinmeden diğer fellowlarla beraber vakit geçirip, ilham kaynağını keşfedip, her Fellow Up’ta aklında yepyeni fikirler ile dönüyorsun evine (DİPNOT:O fikirlere hemen başlamalısın! Doğru zamanı beklemeden harekete geçmeye, iyi ya da kötü sonuçtan önce edineceğin tecrübeye odaklanmalısın).

 

Proje koordinatörümüz her hafta yepyeni bir etkinliğin haberini veriyor ama ufak bir nokta var ki burada zaman zaman kendi aramızda challengelar oluyor. Belki ilk cevap veren belki de nasıl anlatmak istediğini güzel bir cümle ile yazan katılıyor bu etkinliklere.  Etkinlik canavarı fellowlar her yerde! İlgi alanımı çekmediğini düşündüğüm etkinliklere bile gittim! Fellow olmak atak olmaktır 😉 Her etkinlikte yepyeni şeyler öğrendim ceplerim hep dolu döndüm.

 

Bu etkinliklerde yepyeni insanlarla tanıştım. Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminden tut tiyatroya kadar her alanda sohbet ettim, yeni arkadaşlıklar edindim. Birlikte farklı projelere başladık. Yarışmalara katıldık. Kim bilir sen de gelecekteki ortağınla tanışacaksın ya da Fellowlardan biri olacak bu insan, düşüncesi bile heyecan verici !!!

 

Vakıf ilham vermeye odaklanan bir vakıf. Sen tutup “Ben girişimcilik eğitimi almak istiyorum. Mesela Design Thinking eğitimi nedir ne değildir öğrenmek istiyorum.” dersen belki de Almanya/ Münih’teki 1 haftalık eğitime gitmen için fırsat sağlayacak. Bunları yaşayarak öğrenmek gibisi yok 🙂 Endeavor ‘ın CaseCampus  programı var mesela her ay belirli günlerde online/offline vaka çözüp kendini girişimci ikilemlerinde bulduğun çok güzel kitaplar edindiğin uzun süren keyifli bir program. Vakıf bu programı bilmene olanak sağlayacak, büyük ihtimalle katılımcı olmana da. Sen kendini geliştirmek istedikten sonra nerede olursa olsun sana yeni kapılar açacak, yeni yollar gösterecek.

 

Gitmek istediğin bir etkinlik mi var? Vakıf fellowlar için katılım hakkı sağlayacak, bunu sadece belirtip haber vermen yeterli olacak çoğu zaman. Ya da izlemek istediğin bir futbol maçı var. O maçı belki de Erol Bilecik ile birlikte izleyeceksin. En önemlisi, ne istediğini bilmek ve bunu vakıfla paylaşmak. Her şekilde yanında olacak bir ailen var artık.

 

Gelgelelim GirVak’ın ünlü sürprizlerine! Bitmek bilmeyen yeni fikirler ile karşına çıkan bir ekip var her şeyin arkasında sana kendini özel hissettiren ve her seferinde “yok artık bunu da yapmış olamazsınız, harikasınız” diyeceğin. Bunlar bazen Akustikhane sahnesinde Mütevelli Heyetinden sürpriz isimlerin olduğunu görmek olacak, bazen de Fellow Up’ta dünyanın çeşitli yerlerinde çok güzel etkinliklere gidebileceğini öğrenmek olacak. GirVak’ta süprizler hiç bir zaman bitmeeez!

 

Bazen kalbin güm güm atarak bekleyeceksin Londra, Berlin, Moskova, San Fransisco ‘daki etkinlikler için çekilen kura videolarını. Çıkan her isimde ayrı bir sevinecek, herkes adına mutlu olabileceksin. Tel Aviv’de 40 Fellow’lu dopdolu günler geçirebileceğin zamanlar olacak. Yossi Vardi ile tanışıp, birlikte yemek yiyip vizyonuna yeni şeyler katabileceksin, global düşünmenin her yerde geçerli olduğunu öyle düşünmek gerektiğini göreceksin.

 

6

 

Sen arkadaşım evet seen! Ne bekliyorsun! Hayatta bir şeyleri farklı yapmak gerektiğini düşünüyorsan içindeki enerjiye , kendine güveniyorsan Fellow Programına başvurmayı kaçırma, kocaman ailemizin bir parçası ol sen de.

 

Gel seninle beraber dünyayı yerinden oynatalım! Cesur yüreklerin ve güzel arkadaşlıkların olduğu, hayal etmekten korkmayan insanların desteklendiği, girişimci olmak isteyen herkesin parçası olması gereken bir yer burası 🙂

 

Gizem Yeniçıkan

Girişimcilik Vakfı 2014 Fellow

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*