Hiç Param Yokken Nasıl Marka İnşa Ettim

0
2022

Anlıyorum, hepimizin faturaları ve bazı diğer öncelikleri var. Konu markanıza yatırım yapmak üzere biraz nakit ayırmaya geldiğinde, böyle bir para genellikle bulunamıyor. Muhteşem bir fikir ya da tutkunuz ile bunu gerçekleştirebildiğiniz nokta arasında sıkışıp kalmak berbat bir duygu. Basitçe söylemek gerekirse, girişimciler olarak şunu biliyoruz ki, para kazanmak para sahibi olmayı gerektirir.

 

Siz sonunda o ay kesinlikle domain satın almaya ya da şirket logonuzu tasarlatmaya karar vermişken hayatın garip bir şekilde önünüze devamlı yeni masraflar koymasından bahsetmiyorum bile. Anlıyorum. Bu yollardan geçtim.

 

Marka oluşturmak bir yatırımdır. Hepimiz bu yollardan geçtik, çoğu marka işe yatırımcılarla birlikte başlamıyor ve şahsen, ben zengin değilim. Ancak bir planım vardı.

 

Girişimimi hayata geçirebilmem için bazı fedakârlıklar yapmam ve yaklaşımımda gayretli ve dikkatli olmam gerektiğinin ayırdına vardım. Geri çekilemezdim.

 

Sermaye Yoksa, Problem Yok

 

O halde, sermaye edinene kadar ne yapmalısınız? Tek kuruş harcamadan markanız için insanların seveceği bir imaj oluşturun. Neyse ki, finansal durumunuzu çözene dek markanızı oluşturmanın birçok yolu bulunmakta.

 

Örneğin, sosyal medya bu amaç için mükemmel bir araç! Birçok girişimci markalarına destek olması için bir blog açıyor ya da sosyal medya profilleri oluşturuyor. Sosyal medya ücretsizdir ve tamamıyla sizin kontrolünüzdedir. İnsanlar marka hikâyenize dünyanın her yerinden erişim sağlayabilirler. Ürün ya da hizmetiniz tanıtım ve satışa hazır olmadan önce dahi sektörünüzde otoritenizi kurabilirsiniz.

 

Kendi marka kimliğimin temelini atmak için benim yaptıklarımsa şunlar:

 

Şirket Adı

 

Şirket adımın kullanılabilir olup olmadığını öğrenmek üzere kendi araştırmamı kendim yaptım. USPTO marka veri tabanını kullanarak marka adımın benzer ürün ve servislerde federal kayıtlarda bulunma ve kullanım durumunu araştırdım.

 

Logo

 

Başlangıç için kendi logomu kendim tasarladım. Çok iyi olmadı, ancak ben yeniden markalaşmaya ve profesyonel bir grafik tasarımcı tarafından tasarlanacak bir logoya yatırım yapmaya hazır hale gelene kadar işimi gördü.

 

Alan Adı ve Sunucu

 

GoDaddy üzerinden bir alan adı aldım (Not: Güvenilir sunucularda kupon kodlarıyla birlikte birçok “bir yıllık ücretsiz domain” teklifi bulabilirsiniz. Şirketinizin ihtiyacına göre en uygun sunucuyu araştırın).

 

Web Sitesi

 

Kendi web sitemi tasarladım. Bugünlerde web sitesi hazırlama hizmetleri (örn Wix.com, SquareSpace, etc.) muhteşem ve kullanıcı dostu kaynaklarıyla kendi sitenizi oluşturmanıza olanak tanıyor.

 

Daha sonra, daha iyi bir web sitesi için takas anlaşması yaptım. Web tasarımcım tüm müşterilerime onu tavsiye edersem web sitemi oluşturacağını söyledi. Karşılığında bana özel bir web sitesi hazırladı.

 

İçerik

 

Bir kamera satın aldım ve içeriğime uygun görseller hazırladım. (Not: Bugünlerde çok başarılı, üstelik ücretsiz görselleri piyasadaki çoğu akıllı telefonun kameraları ve doğru ışıklandırma ile oluşturabilirsiniz.)

 

iMovie üzerinden kendi videolarımı çektim ve düzenledim. Daha sonra, sosyal medya içeriği oluşturmam gerekliydi, bu yüzden yapmak istediğim işlemleri Google’da aratarak Photoshop programını kullanmayı öğrendim. Öğrenmenin daha kısa sürdüğü ücretsiz fotoğraf düzenleme araçları da mevcut (örn. Pixlr, Fotor, PicMonkey, Canva, vs.)

 

Pazarlama

 

Markalaşma sürecine yatırım yapmadan önce, markanızın neyi temsil ettiğini belirleyin ve gerilla pazarlama tekniğini araştırın. Hedef kitlenizin özdeşleşebileceği ve misyonunuzda size eşlik edebileceği bir amaç edinin.

 

Marka değerlerinize inanan bir insan topluluğuna hitap ediyorsunuz. Ses sizsiniz ve amacınız marka bağlılığı oluşturmak. Sektörde bir otorite olarak bilinmeye başladıktan sonra, ürün ve hizmet sunmak kolay olacaktır.

 

Ya pazarlama bütçeniz sıfırsa?

 

Öncelikle, pazarlama bütçenizin olmasına karşın marka varlığını ayakta tutmak konusunda uzmanlaşın. Burada amaç, markanızı bir bütçeniz olmasa dahi insanlara etkili şekilde ulaşabilecek konuma getirmek.

 

Pazarlama tek bir kuruş bile harcamadığınız takdirde insanlar markanızı bilip hikâyenizi kavrayabilecek mi?

 

Gerçek şu ki: büyük bir pazarlama bütçeniz yok ise, markanızı sizin adınıza “inşa edecek” hayranlara bel bağlamanız gerekecek.

 

Bu makale yfsmagazine.com’da Victoria Reese tarafından  2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here