Hırslı bir insandan asla duymayacağınız 6 şey

4
29456

Hırs, başarıya giden yoldur. İnatçılık, sizi amacınıza ulaştıracak araçtır. – Bill Bradley

 

Hırs, eksikliği veya fazlalığı nedeniyle neredeyse hepimizin hayatında bir tehdit oluşturur. İnsanların çoğunu hiç hırslı olmadıkları için suçlayamazsınız; çünkü bu bir bahane değildir. Çocukluğumuz boyunca, eğitim görme, iş bulma ve idare etme konusunda cesaretlendiriliyoruz. Sadece yeterli zenginliğe sahip olma, yeterli derecede çalışma ve ortalama miktarda para kazanma konusunda öğütler alıyoruz. Ancak ortalama bir miktar kazanmada, hırsa dair hiçbir şey yoktur.

 

Hırs, muazzam boyutlarda düşünmektir. Hırs, büyük düşünmenizi sağlayarak size hedeflerinize ulaşma konusunda büyük boyutta bir itici kuvvet oluşturur. Çocukken sahip olduğumuz hırslar, eğitim sistemi tarafından sömürülür, aileden ve çevredeki hırs yoksunu kimselerden bahsetmiyorum bile.

 

Hırslı bir insandan asla duymayacağınız 6 söz vardır. Eğer hırstan yoksunsanız, alışkanlıklarınızı ve düşünme biçiminizi değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir.

 

Ambitious-men-chasing-success

 

1.  Bu İmkânsız

 

Çoğu iş başarılana kadar, sayısız kişi tarafından daha önce yapılmış bile olsa, imkânsız olarak görülür. Hırslı insanlar, elle tutulur olduğu sürece kendileri için hiçbir şeyin imkânsız olmayacağını bilirler. Ayrıca hırslı insanlar, birisinin çoktan yaptığını bilmese bile yine de bunun mümkün olabileceğine inanmaya devam eder. Örneğin internete bir bakın. Eğer internetin yaratıcıları, “imkânsız” olduğunu düşünse, internet olur muydu? Tabii ki hayır. Ayrıca eğer yaratıcıları, hırstan yoksun olsa dünyaca icadın yine de var olacağını mı düşünüyorsunuz? Hırslı bir insanın gözünde hiçbir şey imkânsız değildir!

 

“Başarılana kadar her şey imkânsız görünür.” – Nelson Mandela

 

2. Bunu yapamam.

 

Hırslı bir insan her zaman olaylara “yapabilirim” tavrıyla yaklaşır. Bu tavır DNA’larının bir parçası ve doğal bir alışkanlıktır. Hırslı insanlar, olay ne kadar çılgınca, dünya dışı, alışılmadık veya zorlayıcı olursa olsun, her zaman başarabileceğine inanır. Hırslı olmayan insan ise yapamayacağına inanır ve sonuç olarak da yapamaz. Hırs, bir şeyi elde etmek veya yapmak için duyulan güçlü arzu anlamına gelir. Ancak böyle bir zihniyete sahipseniz, bir şeyi elde etmek için bu derece güçlü bir arzu hissetmeniz mümkün değildir.

 

“Yapabileceğinizi de düşünseniz, yapamayacağınızı da düşünseniz haklısınız.” ― Henry Ford

 

3. Gereken niteliklere sahip değilim.

 

Hayatınızda hiçbir zaman, hırslı bir insanın “Gereken özelliklere sahip değilim” dediğini duyamazsınız. Böylesine bir ifade, ne zihniyetlerinde ne de söz dağarcıklarında bulunur. Kafalarında böyle bir yola başvurmaz veya buna inanmazlar. Ancak hırsları olmayan bir insan, kazanmak, başarılı olmak veya yapmak konusunda gerekene sahip olmadığına inanır. Yani kendilerinde bir şeyi başarma yeteneği ve cesaretini bulamazlar.

 

4. Ne pahasına olursa olsun yapmaya niyetim yok.

 

Hırslı insanlar başarmaya, kazanmaya ve ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya kararlıdır. Hırslı insanlar, ne olursa olsun zirveye ulaşmak için ne gerekiyorsa yapar. Ayrıca, bu sayısız başarısızlık ve terslikle yüzleşmek anlamına bile gelse, bedeli neyse ödemeye hazırlardır.

 

Hırslı insanlar, ne kadar yenilgiye uğradıklarını önemsemeden, sürekli ilerlemeye ve kendilerini zorlamaya devam ederler. Örneğin Mark Cuban’a bir bakın. Marc Cuban başarıya ulaşmadan önce birçok işte başarısız oldu ve defalarca yeniden başlamak zorunda kaldı. Hırslı insanlar, başarıya ulaşmak ne kadar uzun sürerse sürsün, ellerinden geleni yaparlar. Hırstan yoksun insanlarsa, buna hazır olmadıkları için her zaman azla yetinirler.

 

entrepreneur-quote-mark-cuban-inspiration

 

5. Başarı bir seçenektir.

 

Hırslı insanlar başarıyı bir “seçenek” olarak değil, “zorunluluk” olarak görür. Başarıya, “başarılı ol veya denerken öl” gözüyle bakarlar. Başarıyı sadece bir alternatif, seçenek veya şans olarak görmezler.

Hırslı insanlar başarıyı bir sorumluluk, zorunluluk ve kararlılık ve verilen bir söz olarak görür. Hırslı olmayanlar ise olaya bu açıdan bakmaz, böylece sahip oldukları konusunda fazla rahat ve gevşek davranırlar.

 

6. Asla başarılı olamayacağım.

 

Neyi kabul ediyorsanız ona inanır, inançlarınızla ise kaderinizi belirlersiniz. Hırslı insanların da herkes gibi iniş çıkışları vardır; ancak asıl inançları asla değişmez.

 

Zorluk ne kadar büyük olursa olsun her zaman başarılı olabileceklerine inanırlar. Ayrıca ne kadar zor olursa olsun başarılı olmak için gerekene sahip olduklarına inanmaktan asla vazgeçmezler.

 

Herhangi bir konuda hırslı olmayan birisini bulun, bir kez olsun başarılı olacaklarına bile inanmadıklarına sizi garanti edebilirim.Hırslı insanlar böyle düşünmek için fazla kararlı ve hedeflerine fazlasıyla odaklıdır.Umarım bu makaleden keyif almışsınızdır. Eğer hırsınız varsa, bu hırsı her zaman korumaya devam edin, çünkü ihtiyacınız olacak.

 

Bu makale  Theo Ellis’in 10 Aralık 2014 tarihinde smallbizsurvival.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here