Hızlı başarısız olmanın 5 yolu

Unutmayın: eğer bir başarısızlık gerçekleşecekse hızlıca gerçekleşmelidir. Kaçınılmaz olanı ertelemek küçük aksilikleri bir faciaya dönüştürmenin en kesin yoludur. Kimse – neredeyse hiç kimse – başarısız olmak istemez. Özellikle de girişimciler. Bizim her türdeki yatırımımız uç derecededir.Fakat bazılarımız başarısız olacak. Bu gerçekleşecek. Girişimcilik ile şirket başarısızlıkların iki kısmında güçlü hissiyatlara sahibim. Birincisi başarısızlık bir son değil, sürecin kendisi. İkincisi de eğer başarısız olacaksınız hızlı başarısız olun.

 

getty_152892095_97064797045000_45428

 

Hızlı başarısız olmak önemlidir çünkü şu klişeleri duymuşsunuzdur: iyi parayı  kötü şeylere harcamayın, kayıplarınızı kısın, yapabiliyorken dışarı açılın vb. Önemli bir şeydir çünkü eğer başarısızlık ufuktaysa onu bir an önce karşılayıp ondan bir şeyler öğrenebilir ve sonraki projeye geçebilirsiniz.

 

Peki nasıl hızlı  başarısız olunur?

 

İşte iş planlamanızda hızlı başarısız olacak sistemleri kurmanın 5 yolu:

 

1. Kilometre taşlarını belirleyin: Sadece bir iş planı yazmayın, işinizin büyüme yoluna zaman çizelgeleri ile birlikte yer işaretleri de koyun. Bir şirket lideri olarak sadece nereye gittiğinizi değil oraya ne zaman varmayı umduğunuzu da bilmelisiniz. Bunu sık sık danışın. Eğer her şey plana göre gitmiyorsa bunun neden olduğu hakkında ve doğru yol üzerinde olup olmadığınızı belirlemek adına ciddi bir değerlendirme yapmanın zamanı gelmiş demektir.

 

2. Bir danışman bulun ve paylaşın: Yakın çevrenizde olan kişilerin dışında bir danışman veya akıl hocası bularak onlara kilometre taşlarınızı anlatın. Şirketinizdeki yönlendirici güç olduğumuzdan kendimize küçük aksilikleri açıklamamız ve şans eseri gerçekleşen şeyleri bir mantığa uydurmamız kolaydır. İlerleyişinize objektif olarak değer biçebilecek birine ihtiyacınız vardır.

 

3. MVP: Bir başka klişeyi hatırlamak gerekirse: mükemmelin iyinin düşmanı olmasına izin vermeyin. Ürününüzü mükemmelleştirme ihtiyacı tuzağına düşmeyin. Eğer bir MVP’ye (minimally viable product – en sade ürün) sahipseniz onunla başlayın. Mükemmel hiçbir zaman erişilemeyebilir dolayısıyla onu beklemeyin. Hemen pazara girin, geri bildirim alın ve bir değerlendirme yapın. Bir sosyal ve ortak çalışmaya dayalı dijital hürmet sitesi olan Everlasting Footprint’in CEO’su Nick Zhou’nun söylediği gibi: ‘‘mükemmel bir ürün yapmak için 500.000 dolar harcamayın. Bunun yerine 50000 dolar harcayarak bir yalın ürün, prototip yapın. Bu prototipi kullanarak geri bildirim ve onay alın. Eğer ürününüzün ilk versiyonundan dolayı utanç duymuyorsanız muhtemelen o bir MVP değildir.’’

 

MVP’nizi müşteri bilgisi toplamak için bile kullanabilirsiniz. CamFind CEO’su Dominik Mazur’un bana söylediği gibi ‘‘Bir fikri onu inşa etmeden test etmek mümkündür. Düşünün ki bir ‘satın al’ butonu koydunuz ve kimse ona tıklamadı – iyi ki o ürünü üretmediniz! Eğer insanlar ona tıklarsa da onlara ürünün henüz hazır olmadığını, hazır olduğunda bildirim isteyip istemediklerini sorun. Bu neredeyse hiç maliyeti olmayan ve talebi ölçen inanılmaz kıymetli bir veridir’’.

 

4. Olumsuzu arayın: Arkadaşlarınız, aileniz ve destekçi ağınız size yalan söyleyeceklerdir. Size her şeyin ne kadar mükemmel olduğunu ve ne kadar iyi gittiğini söyleyeceklerdir ve bu geri bildirim de kötü sonu erteleyebilir. Dinlemeyin. Dışarı çıkın ve negatif geri bildirimler arayın. Ne yaptığınız hakkında eleştirel olacak olan insanları bulun ve ne söylediklerini dinleyin.

 

Own Only CEO’su Jason Shepherd diyor ki: ‘‘Başlangıçta dürüst geri bildirim kadar kıymetli bir şey yoktur. Ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın müşterileriniz için neyin en önemli olduğunu direkt olarak onlardan öğrenirsiniz. En iyi kavrayışları işler umduğunuz kadar iyi gitmiyorken elde edersiniz.’’

 

5. Harekete geçin: Ne zaman fişi çekeceğinizi (ya da fişi çekmeniz gerekip gerekmediğini) bilmek inanılmaz derecede zor olabilir. Zaman çizelgeleri hazırlayıp, bir danışmana yatırım yapıp, pazara çıkarak eleştiri arayıp yine de istediğiniz sonuçları alamıyorsanız.. belki de istediğiniz sonuçlar hiç bir zaman gelmeyecektir. Başarısız olmanın zamanı gelmiş olabilir.

 

Wantickets kurucusu ve başkanı Barak Schurr diyor ki: ‘‘harekete geçmek bir planın en önemli parçasıdır. Başarısız olmak öğrenmenin bir parçasıdır ve kaybetmek eğlenceli olmasa bile gelecek uğraşlarda aynı çukurlara tekrar düşmeyi engellemeye kesinlikle yardımcı olur.’’

 

Bunda kesinlikle yanlış olan bir şey yoktur. Başarısızlıklardan ders çıkartabildiğiniz ve bu dersleri bir sonraki girişiminizde kullandığınız sürece başarısızlık başınıza gelen en iyi şey olabilir.

 

Bugüne kadar herhangi bir şeyde başarısız olmamış başarılı bir girişimciye denk gelmedim. Unutmayın: eğer bir başarısızlık gerçekleşecekse hızlıca gerçekleşmelidir. Kaçınılmaz olanı ertelemek geçici başarısızlığı bir faciaya dönüştürmenin en kesin yoludur.

 

Bu makale  Adam Fridman’ın  7 Aralık 2014 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*