Hızlı Yetkinlik Geliştirme Dopingleri: BootCamp’ler

Dünyamız her geçen gün değişiyor, gelişiyor. Günümüz ihtiyaçları dünkünden çok farklı. Transformatörlerin  keşfiyle bilgisayarlar hayatımıza girdi. Bilgisayarların hayatımıza girmesiyle medeniyetimizin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı da değişti.  

18. yüzyıl başlarında fabrikalarda insan gücüne  daha çok ihtiyacımız varken bilgi teknolojileri devrimiyle makinelerle  çalışmayı öğrendik. Makineleri yöneten insanlara da mühendisler dedik. Fakat eğitim sistemimiz bu  devrimin hızına yetişmekte zorlandı. Gerekli insan kaynağını oluşturmakla görevli okullar ve üniversiteler  dönüşümde geç kaldı. Fakat değişim kaçınılmazdır ve her zaman bir yol bulur. Gerekli donanıma sahip kişileri yetiştirmede yaşanan devrimin adı: BootCamp’ler! 

BootCamp, yapısal olarak Bootve Campkelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş bir kelimedir. İlk olarak  Amerikan askerlerinin uyguladığı sıkı egzersiz programları için kullanılmıştır. Yoğun tempoda yapılan bu  dayanıklılık egzersizleri askere kısa zamanda dinamiklik ve güç sağlar. (1) Günümüzde sıkça duyduğumuz  BootCamp kelimesi de anlam bakımından gerçek anlamına yakındır. Her alanda yapılabilmesinin yanında  genellikle hızlı yazılım eğitimleri için kullanılan BootCamp ifadesi; hızlı, yoğun ve her konu başlığından yeteri  kadar bilgi verilen eğitimlerin genel adıdır. Eğitimin uzunluğu programdan programa göre değişiklik gösterebilir.  Eğitimin içerik ve yoğunluğuna göre iki aydan altı aya kadar uzaması normaldir. 

Ülkemizde ve Dünyada farklı BootCamp örnekleri görmek mümkün. Pek çok ücretli ve ücretsiz eğitimden  kriterlerinize uyan ve ilgili olduğunuz alana göre istediğinizi seçebilirsiniz. Eğitim içerikleri birbirinden farklı olsa da  yöntem benzerdir; kısa zamanda çok bilgi, gerektiği kadar bilgi. 

Amerika yazılım dünyasının her zaman başkenti olmuştur. NeoTech Academy de Amerika için güzel örneklerden  biri. Altı ay süren eğitim yolculuğunun 4.000$ ücreti bulunuyor. Siber güvenlik ve yazılım-test üzerine eğitim  veren NeoTech Academy, öğrencilerine birebir destek veriyor. Silikon vadisi hayallerini süsleyenler için NeoTech  Academy’nin araştırılması faydalı olabilir. 

Makers Academy ise Londra merkezli bir kuruluş. Forbes ve Independent gibi referansları bulunan Makers  Academy, 21. yüzyılın iş dünyasına yazılımcı yetiştirdikleri vaadinde. £8,000 ücreti bulunan Makers, Avrupa’da  gelecek planlayan adaylar için güçlü bir seçenek olabilir. 

Ülkemizde ise BootCamp anlayışı daha farklı. Genellikle sosyal girişimler tarafından verilen yazılım eğitimleri  çoğunlukla ücretsiz. Her seviyede BootCamp bulmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken sorumluluklarınızı  bilip yerine getirmeniz. Bu anlamda devlet de elini taşın altına koymuş durumda. BTK Akademi verilebilecek  kaliteli örneklerden.  

BTK Akademi daha çok çevrimiçi kurs merkezi olarak konumlanmış durumda. E-devlet üzerinden sisteme  kaydolmanız yeterli. Hemen hemen her alanda uzman eğitmenler tarafından verilen onlarca eğitimden birini  seçip yazılım yolculuğunuzu başlatabilirsiniz. Eğitimlerdeki ödevleri başarıyla tamamladıktan sonra alacağınız  sertifikanız, kişisel özgeçmişiniz için değerli bir katma değer olabilir. Sene içinde çeşitli BootCamp’lere katılarak  seçtiğiniz alanda derinleşebilir ve pratik tecrübenizi artırabilirsiniz.  

-İbrahim Öztürkci 

1. Uğur Atmaca. (2021). Hackathon Türkiye. Hackathonturkiye.com.  

https://hackathonturkiye.com/blog/bootcamp-nedir
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Geliştirici Festivali: DevFest!

Varlığından Girvak sayesinde haberdar olduğum DevFest tecrübemden bahsetmek istiyorum bu yazımda sizlere. Yazılım alanında Geliştiricilik tarafına ilgili insanların…

İlham Dolu Gezi; İsrail

İsrail'e gidip oradaki girişimcilik ekosistemini gördükten sonra bakış açınızın değişmemesi imkansız. Orada kurduğum bağlantılar, ilham kaynaklarından dinlediğimiz eşsiz konuşmalar ve yerinde gördüğümüz start-up’lar bana başka yerde elde edemeyeceğim deneyimler kazandırdı. Merakla ve heyecanla gitmeyi beklediğimiz İsrail gezimizden döndükten hemen sonra neler yaşadığımızı bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Görüyosan, Duyuyorsan, Sorumlusun

"Toplumsal sorunların temel kaynağı nedir?" sorusuna verilebilecek yüzlerce, binlerce farklı cevap içinden, benim en sevdiğim cevap "ayrımcılık" olmuştur. Ayrıştırmak, ötekileştirmek, senden olmayanı yok saymak, eşitsizlik gibi bir çok sorunu ve o sorunların tanımlarını bunun içine yerleştirebiliriz. Bizden olmayan, bize benzemeyen insanları eleştirmek, yok saymak konusunda çok başarılıyız.