Hukuk Fakültesi Öğrencilerinin Yararlanabileceği Yurtiçi/Yurtdışı Olanakları

  1. ELSA (The European Law Students’ Association):

 

İngilizce yetelriliğinin çoğu etkinliğinde zorunlu olmadığı için korkmadan başvurabileceğiniz, yurtiçi/yurtdışında staj olanakları sağlayan, yurtiçinde birçok farklı alanlarda oluşturulan komiteler sayesinde fakülte dışında da kendinizi geliştirebileceğiniz, benzer motivasyonlara sahip meslektaşlarınızla tanışabileceğiniz, kış/yaz okulları ile yurtdışında eğitim imkanları sağlayan ve daha birçok fırsatını websitesinde rahatlıkla bulabileceğiniz bir oluşum.

 

  1. Bireysel Staj Başvuruları

 

Birçoğumuz yurtdışında staj yapmanın imkansız olduğunu düşünüyoruz hukuk sisteminin farklılığından ötürü. Fakat yurtdışında birçok büro yabancı öğrencilerin de deneyim kazanması amacıyla burslu/burssuz diğer öğrencilere de kapılarını açıyor. Ben geçtiğimiz yıl Berlin’de internetten bulabildiğim bütün hukuk bürolarına özgeçmişimi ve motivasyon mektubumu atmıştım. Neticede bir ay staj yapma fırsatı yakaladım. Yalnızca yabancı olarak düşünmeyin, çok fazla türkün yurtdışında yaşadığını düşünecek olursak, mutlaka türk müvekkiller ve türkçe bilgisi, türk hukuku bilgisi sandığımızdan daha değerli olabiliyor yurtdışında da.

 

  1. Linkedin

 

Çoğu hukuk fakültesi öğrencisi tam aktif kullanmasa da yurtdışında da çok aktif olan linkedin programı üzerinden yurtiçi ve yurtdışında açık staj pozisyonları, burslu programlar vs. bulunabiliyor.

 

  1. Hukuk Dernekleri

 

İlgili olduğunuz herhangi bir alanda Türkiye’de ya da dünyada çoktan var olan bir dernek veya kuruluş mevcut ve bizim gibi kendisini ve oluşumu geliştirmek isteyen gençlere de kapıları açık. Araştırmalarınızda belirli bir program bulamasanız bile bir kısmı mailinize mutlaka olumlu dönüş yapacaklardır. Denemekten zarar gelmez 🙂

 

 

  1. Erasmus Plus Staj

 

Erasmusu herkes yalnızca bir/iki dönem yurtdışında anlaşmalı okullarda yapılan değişim olarak bilse de ‘Erasmus Staj’ ile hibe alarak yurtdışında staj yapma hakkımız da mevcut.

 

  1. Hukuk Yaz/Kış Okulları

 

Dünyanın hemen her yerinde küçük bir araştırmayla rahatlıkla bulunabilecek, başarılı bir öğrenci olmanız yahut eğitim hayatınızda farklı projelere imza atmanız dahilinde burslu da yararlanabileceğiniz programlar hem yurtdışında yaşama hem de farklı dallarda hukuk eğitimi alma fırsatı sağlıyor.

 

  1. Hukuk Öğrencilerine Yönelik Burslar:

 

Yalnızca hukuk fakültesi öğrencilerine verilen burslara da başvurabilirsiniz.

 

  1. Startuplar:

 

Birçok startupın hukuki danışmanlık aldığını biliyoruz. Bu alana meraklıysanız gönüllü/ücretli staj yapma imkanınız olduğunu unutmayın.

 

  1. Asistanlık:

 

Birçoğumuz özellikle devlet okulunda okuyanlar böyle bir pozisyonun varlığından dahi haberdar değil fakat hocalarımız veya başka üniversitede araştırmalarını takip ettiğimiz yardımcı olmak istediğimiz hocalar bir mail uzağımızda. Kendimizi akademik anlamda geliştirmenin en güzel yolu.

 

  1. Salto-Youth:

 

Sadece hukuk ile ilgili değil yurtdışında bambaşka bir sürü alandaki projelerin listelendiği bir site. Vizenizden, uçak biletlerinize kadar her şeyi program desteği ile yapabilir rahatlıkla yeni kültürler keşfedip kendinizi geliştirebileceğiniz bir projeye dahil olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*