İlham Dolu Etkinlik: Youngpreneurs at Boğaziçi

0
2120

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Girişimcilik Vakfı’nın Fellowları tarafından Youngpreneurs markasıyla 26 Kasım Perşembe saat 18:00’de düzenlenen etkinlik iki oturum halinde gerçekleşti. İlk oturumun konukları olan Mustafa Yabaş, Gökhan Çeliker ve Can Köseoğlu seyircilere tüm açıklığıyla girişim hikayelerinden bahsettiler.  İkinci oturumda ise Yomi Kastro ve Mehru Aygül bir panel gerçekleştirdi.

 
bilal

 

Genç yaşına rağmen girişimcilik konusunda oldukça tecrübeli olan Gökhan Çeliker ile başlayan etkinliğe çeşitli üniversitelerden 80 kişi katıldı. Fango, WeSnap gibi girişimlerin sahibi olan Çeliker; Silikon Vadisi ve girişimcilik maceralarından bahsetti, önerilerde bulundu. Ardından ise Erasmus öğrencilerinin gittikleri ülkelerde ev bulmalarını kolaylaştıran bir website olan ErasmusInn’in genç girişimcisi Can Köseoğlu ise gelen misafirlere yol gösterici ve değerli önerilerde bulundu. Bir diğer misafir konuşmacı olan Mustafa Yabaş ise seçili noktalar arası  kurye hizmeti veren bir uygulama olan Bukurye’yi ve hayat hikayesini anlattı. İkinci oturumda ise Inveon&Inventures Kurucu Ceo’su Yomi Kastro ve Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül soru-cevap şeklinde ilerleyen keyifli bir sohbete imza attılar. Bu yazımda oturumlardan aldığım notları konu başlıklarına ayırarak paylaşacağım.

 

Bir girişimci kurumsal hayatı tatmalı mı?

Etkinliğin en önemli özelliği konuşmacıların çok farklı hikayelere sahip olmasıydı. Bazıları üniversiteyi erkenden bitirip kısa bir süre kurumsal hayatı yaşadıktan sonra girişimciliğe başlarken; diğerleri ise okulu olabildiğince uzatıp kurumsal hayatı görmeden girişimciliğe başlamışlar. Fakat tüm konuşmacılar ortak bir noktada buluştu; kurumsal hayatı görmek cash flow (nakit akışı) gibi konulara hakim olmak açısından faydalı olabilir ama çok fazla kalınmamalı. Çünkü kişi kurumsal hayatta kaldıkça belli bir düzen ve maddi olanaklara sahip olacaktır. Bu ise o kişinin girişimciliğe yönelmesini zorlaştıracaktır.

 

Kusurlu girişimi kusursuz yapmanın yolu

Bazı girişimciler girişimlerini tüm hatlarıyla tamamlamadan piyasaya sürmez. Fakat Can Köseoğlu’nun önerdiği; girişimi tüm kusurlarıyla birlikte piyasaya sürmek. Bunun tabii ki de dezavantajları olacaktır ama iş geliştirme açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Kuşkusuz ürünü ya da servisi kullanan müşterilerin şikayetleri ve önerileriyle şekillenen girişimin başarılı olması içten bile değil.

 

Türk yatırımcılar neye yatırım yapıyor?

Bu konu her girişimcilik etkinliğinde olduğu gibi burada da konuşuldu. Türk girişimcilerinin fikre yatırım yapmadığı herkes tarafından bilinir. Peki her zaman böyle mi? Hayır. Bir yatırımcı olan Yomi Kastro sadece fikre değil aynı zamanda kişinin girişimcilik tutkusuna da yatırım yapılabileceğini söyledi. Peki böyle bir örnek var mı? Evet. Etkinliğin misafir konuşmacısı olan Can Köseoğlu ilk girişiminde başarısız olmasına rağmen tutkusu ve arzusuyla yatırımını almış.

 

Ya fikrim çalınırsa…

Türkler maalesef fikirlerinin çalınması korkusuyla kimseyle fikirlerini paylaşmazlar ama feedback çok önemli. Mustafa Yabaş ve Gökhan Çeliker bunun öneminden bahsetti. Ne kadar çok kişiyle fikir paylaşılırsa ortaya çıkacak olan ürün o kadar geliştirilmiş olacaktır. Bu yüzden konuşmacılar fikirlerin paylaşılmasını önemli buluyor.

 

Ortağım nasıl olmalı mı?

Ortak konusunda tüm konuşmacılar eksik tarafınızı tamamlayabilecek bir girişimciyi tercih etmenin önemli olduğunu vurguladılar. Eğer business yanınız kuvvetliyse teknik bilgiye sahip bir ortak bulmak sizi ve girişiminizi tamamlayacaktır. Tek başına işe girmenin sakıncalı olduğu kanaatindeler.

 

Yorucu girişimcilik serüveni

Girişimcilik serüvenine çıkarken aile baskısının olmaması ve zaman konusunda sizleri tolere eden arkadaşlarınızın var olmasının önemine dikkat çeken girişimciler bu süreç zarfında birçok şeyden vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here