İlk Çalışanınızı İşe Almadan Önce Düşünmeniz Gerekenler

0
1715
Businesswomen shaking hands

Küçük işini kurdun. Her şey iyi gidiyor. Günün müşterilerle veya boş rafları doldurmakla geçiyor. Ama hala yapacak çok şeyin var. Gecelerin ve haftasonların sipariş vermekle kayıt tutmakla ve planlamayla geçecek. Aile üyeleri, yani seninle daha fazla zaman harcayacaklarını düşündüklerini daha az görürsün. Ailenle olmayı seçtiğin zaman ise iş konusunda irili ufaklı aksaklıklar yaşarsın. Daha önemlisi, aile ve arkadaşlarının sana yardım edeceğini düşündün, ama ya onların vakti yok ya da sen teklif ettiğin zaman kaçacak yer arıyorlar. Peki şu an ilk çalışanını işe almanın zamanı mı? Birini işe alma kararı bu gibi olaylar sonucunda ortaya çıkar. Ama ilk işe alımı yapmadan önce, yardım açısından neye ihtiyacın olduğunu iyi belirlemen gerekir.

 

Ne tür bir yardım bekliyorsun?

İşe alacağın kişi rutin işleri ve müşteri kontaklarını idare eder. Bu da senin stratejik planlama için zaman harcamanı kolaylaştırır. Aynı zamanda gelecek planları yapmanı sağlar.

 

Bu yaklaşım işe yarayabilir ama kaynağı iyi kullandığın anlamına da gelmez. İşe alacağın kişi senin yeteneklerini tamamlamalı, seni kopyalamamalı. Boşlukları dolduran birine ihtiyacın var. Belki müşterileri satın almaya yönlendiren harika yeteneklerin var ama bunu başka birinin sorumluluğuna vermek gelecekteki büyümeyi kısıtlayabilir.

 

İşe alacağın kişide araman gereken diğer özellikler ise;

 

Öncelikle işe alacağın kişinin hangi rol boşluğunu dolduracağını belirlemesin.

 

Kendini tanı ve neleri delege etmek istediğine karar ver

İşe alacağın kişiye yetki ve sorumluluk vereceğine emin ol. Tabii, iş sahibi olarak buna belli alanlarda izin vereceksin.

 

Gelecek planlarını güncelle

Başka birini işe almak için ne kadar bekleyebilirsin? Bu süreyi ne kadar uzun düşünürsen senin için o kadar iyi olur. Böylece hangi boşlukları doldurman gerektiğine karar verirsin. Örneğin, bir kaç ay içerisinde ikinci bir kişiyi işe almayı düşünüyorsan ilk çalışanından farklı özelliklerde olmasına dikkat etmelisin.

 

Yeni çalışanınla uzun dönemli bir bağ kur: İşe alacağın kişinin uzun dönemli olmasını sağla. İlk günden bu bağı kurmaya ve onu büyüme planlarına dahil etmeye hazır ol.

 

İş fırsatları ve ihtiyaçları için farklı düşün

Sen artık bir işverensin ve işin farklı bir boyut kazanmaya başlıyor.

 

İşe alım yapmak işinin büyümesinde büyük bir adımdır. Bu sadece seni değil, ürün ve servislerini buluşturduğun topluluğu da etkiler. Bu ayrıca satışlarda başarılı olacağının da göstergesidir. Yeni işe alımını ve şirketinin başarısını önemli bir habere dönüştür.

 

İlk işe alımını yapmak işinin atmosferini de yeniden düzenleyecektir. Ne yöne gideceğine ve netür bir yardım alacağına zaman harcamaya değer.

 

Bu makale smallbizsurvival.com‘da Glenn Muske tarafından 2013’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here