İlk Denemelerinde Başarısız Olan 50 Tanınmış Kişi

Bugün zirvede olan insanların hepsi bu noktaya başarı üzerine başarı kazanarak gelmedi. Tarihin en iyi hatırladığı isimler, çoğunlukla onları daha çok çalışmaya ve diğerlerinden daha fazla çabalamaya iten birçok engelle karşılaşmışlardır.

Okuldaki ya da kariyerinizdeki başarısızlıklarınıza üzüldüğünüzde, bu 50 tanınmış kişiyi düşünün ve kendinize, başarısızlığın başarıya giden bir adım olduğunu hatırlatın.

 

İlk Denemede Başarısız Olan Tanınmış Kişiler

 

Usta İşadamları

Bu iş adamları ve kurdukları şirketler bugün dünya çapında tanınıyor ancak hikayelerine bakıldığında görülüyor ki başlangıçları o kadar da pürüzsüz olmamış.

 

 1. Henry Ford: Ford bugün yenilikçi montaj hattı ve Amerikan yapımı arabalarıyla biliniyor olsa da bu başarıyı bir anda yakalamadı. Hatta, Ford Motor Company’i kurmadan önce 5 kez batmış ve parasız kalmıştı.
 2. H. Macy: Çoğu kişi bu mağaza zincirinden haberdardır ancak Macy için işler her zaman kolay olmadı. New York’ta açtığı bu mağaza ile başarıyı yakalamadan önce Macy 7 şirket batırmıştı.
 3. W.Woolworth: Kimileri bu ismi bilmiyor olabilir ancak Woolworth bir zamanlar Amerika’da alışveriş merkezi denildiğinde akla gelen en büyük isimlerden biriydi. Kendi işini kurmadan önce ise genç Woolworth manifaturacıda çalışıyordu ve patronu onda bu yeteneği görmediğinden müşterilerle ilgilenmesi yasaktı.
 4. Soichiro Honda: Honda olarak bilinen milyar dolarlık firma bir dizi başarısızlık ve ardından gelen şans ile başlangıcını yaptı. Honda, mühendis pozisyonu için mülakata gittiğinde Toyota Motor Corporation tarafından reddedildi ve bir süre işsiz kaldı. Evinde scooter yapmaya başlayan Honda, komşularının da teşvikiyle kendi şirketini kurdu.
 5. Akio Morita: Morita’yı duymamış olabilirsiniz ancak şirketi Sony’i kesinlikle biliyorsunuzdur. Sony’nin ilk ürünü pilavı pişirmekten ziyade yakan bir pilav pişiriciydi ve 100 adetten az sattı. Bu yenilgi Morita ve ortaklarını durdurmadı ve multi milyar dolarlık bir şirket kurmak konusunda ısrarlarını devam ettirdiler.
 6. Bill Gates: Harvard’ı bırakan ve Microsoft ortağı Paul Allen ile birlikte Traf-O-Data adını verdikleri başarısız bir şirket kuran Gates, görünürde başarı için iyi bir aday değildi. Traf-O-Data iyi bir fikir olmasa da Gates’in sonraki çalışmaları öyleydi; böylece Microsoft adlı küresel imparatorluk kuruldu.
 7. Harland David Sanders: Kentucky Fried Chicken’in Albay Sanders’ı olarak da bilinen Harland Sanders, önceleri tavuklarını satmakta zorlanıyordu. Öyle ki, meşhur özel tarifini kabul edecek bir restoran bulana kadar 1,009 kez reddedildi.
 8. Walt Disney: Disney bugün dünyanın her yerindeki ürün, film ve eğlence parkları sayesinde milyarlar kazanıyor ancak kurucu Walt Disney başlarda hayli zorlandı. Gazete editörü tarafından ‘hayal gücünden yoksun olduğu ve fikir üretemediği’ gerekçesiyle kovuldu. Bu olaydan sonra Disney ömrü çok uzun olmayan, iflas ve başarısızlıkla sonuçlanan şirketler kurdu. Buna rağmen Disney vazgeçmedi ve sonunda başarılı olmanın yolunu buldu.

 

Bilim İnsanları ve Düşünürler

Bu kişiler sıklıkla yüzyılın en zeki insanları olarak anılırlar ancak onlar aynı zamanda büyük zorluklarla karşı karşıya gelmiş, toplumun düşmanlık beslediği ve akranları tarafından alay konusu yapılmış insanlardır.

 

 1. Albert Einstein: Çoğumuz Einstein adını ‘dahi’ kelimesiyle eş anlamlı olarak algılarız ancak o her zaman bu kadar umut vadetmiyordu. Einstein konuşmaya dört ve yazmaya yedi yaşında başladı; bu da öğretmenleri ve ailesine onun zihinsel engelli, ağır ve asosyal olduğunu düşündürüyordu. En sonunda okuldan atıldı ve yazılmak istediği Zürih Politeknik Okulu tarafından reddedildi. Uzun sürmüş olsa da, Einstein’ın Nobel Ödülü’nü alması ve modern fizikte çığır açmasıyla epeyce ilerleme kaydettiğine çoğu kişi katılacaktır.
 2. Charles Darwin: Önceki yıllarında, Darwin tıp alanında bir kariyerden vazgeçmişti ve sıklıkla babası tarafından çok tembel ve hayalperest olmakla eleştiriliyordu. Darwin, “Bütün hocalarım ve babam tarafından çok sıradan bir çocuk olduğum, ve zekamın ortalama altında olduğu düşünülüyordu.” demiştir. Belki de çok erken karar vermişlerdir çünkü Darwin bugün bilimsel çalışmalarıyla tanınmakta.
 3. Robert Goddard: Goddard bugün araştırmaları ve sıvı yakıtlı roketlerle ilgili deneyleri sebebiyle yere göğe sığdırılamıyor ancak yaşadığı dönemde fikirleri sıklıkla geri çevrilmiş ve bu fikirlerin aşırı ve saçma olduğunu düşünen bilim insanları tarafından alaya alınmıştı. Bugünse roketler ve uzay seyahatleri hiç de imkânsız değil ve bunda Goddard’ın yaptığı çalışmaların ve öngörüsünün payı büyük.
 4. Isaac Newton: Newton’ın konu matematik olduğunda bir dahi olduğu şüphesiz ancak ilk zamanlarında onun da başarısızlıkları oldu. Hiçbir zaman okulda çok başarılı olmadı, aile çiftliğini idare etme sorumluluğu ona verildiğinde bunda da başarısız oldu, o kadar ki amcalarından biri bu görevi üstlendi ve Newton’ı onu bugün tanıdığımız bilim adamı haline getirecek yer olan Cambridge’e yolladı.
 5. Sokrates: Geride yazılı bir kayıt bırakmamış olmasına rağmen Sokrates, klasik dönemin en iyi filozoflarından addedilir. Yeni fikirlerinden dolayı, kendi döneminde ‘gençliğin ahlakını yozlaştıran’ biri olarak görülmüş ve ölüme mahkum edilmiştir. Sokrates bunun onu durdurmasına izin vermedi ve kendini zehirlemek zorunda bırakılana kadar öğretmeye devam etti.
 6. Robert Sternberg: Psikolojinin büyük ismi üniversitedeki ilk psikoloji dersinden C aldı ve hocası ona, “psikoloji alanında ünlü bir Sternberg olduğunu ve bir tane daha olmayacağının ortada olduğunu” söyledi. Buna rağmen, Sternberg Stanford’dan istisnai bir psikoloji derecesi olan yüksek onur derecesi ile ve şeref listesinde mezun olup Amerika Psikoloji Birliği Başkanı olarak ona gününü gösterdi.

 

Mucitler

Bu mucitler modern dünyayı değişime uğrattı ancak bunu yaparken birkaç başarısız prototip oluşturmadılar değil.

 

 1. Thomas Edison: İlk yıllarında, öğretmenleri Edison’a ‘bir şey öğrenemeyecek kadar aptal’ olduğunu söylediler. İş hayatı da bundan iyi değildi, yeterince üretken olmadığı için ilk iki işinden kovuldu. Mucitken dahi Edison, ampulü bulmadan önce 1,000 kez yanıldı. Tabii ki bütün bu başarısız denemeler sonunda doğru dizaynı bulmasıyla sonuçlandı.
 2. Orville ve Wilbur Wright: Wright kardeşler onları uçuş deneyleri yapmaya itecek bisiklet dükkanını açmadan önce depresyon ve genetik hastalıklarla savaştılar. Uçan makineler yapmak için yaptıkları sayısız deneme, birkaç yıllık çalışma ve tonlarca başarısız prototipten sonra Wright kardeşler nihayet havalanabilen ve havada kalabilen bir uçak üretebilmişlerdi.

 

Topluma Mal Olmuş Kişiler

Politikacılardan sunuculara, bu kişilerin tümü zirveye tırmanmadan önce birkaç başarısızlık yaşadı.

 

 1. Winston Churchill: Birleşik Krallık’ın iki dönem seçilen Nobel ödüllü başbakanı her zaman bugünkü kadar saygı görmüyordu. Churchill okulda zorlanıyordu altıncı sınıfı tekrar etmek zorunda kaldı. Okuldan sonra yıllarca politik başarısızlıklarla karşılaştı, hükümet memuriyeti adaylıklarının hiçbirinde seçilmedi, ta ki 62 gibi ileri bir yaşta başbakan olana kadar.
 2. Abraham Lincoln: Bugün Amerikan ulusunun en büyük liderlerinden biri olarak hatırlanıyor olsa da Lincoln’ın hayatı o kadar kolay değildi. Gençliğinde yüzbaşı olarak gittiği savaştan er olarak döndü (askeri rütbeleri bilmeyenler için: er en düşük rütbedir). Yine de, Lincoln’ın başarısızlıkları bu kadarla sınırlı kalmadı. Birçok başarısız şirket kurdu ve hükümet memuriyeti adaylıklarında sayısız defa hüsrana uğradı.
 3. Oprah Winfrey: Çoğu insan Oprah’yı televizyonun en ikonik yüzü ve dünyanın en zengin kadınlarından biri olarak tanır. Buna rağmen, Oprah bulunduğu konuma gelebilmek uğruna zor bir yoldan geçti; sıkıntılı ve çoğunlukla istismar edildiği bir çocukluk ve muhabir olduğu dönemde ‘televizyona uygun olmadığı’ gerekçesiyle işten çıkarılması bu zorluklardan bazıları.
 4. Harry S.Truman: Birinci dünya savaşı gazisi, senatör, başkan yardımcısı ve son olarak Genel Başkan önünde sonunda başarıyı yakaladı ancak öncesinde birkaç aksilik çıkmadı değil. Truman başlarda başarılı olan ipek gömlekler ve başka giyim ürünleri satan bir dükkan açmıştı ancak bu dükkan birkaç yıl sonra iflas etti.
 5. Dick Cheney: Başkan yardımcısı ve iş adamı Cheney Beyaz Saray’a girdi ancak Yale Üniversitesi’nden başarısızlıktan ötürü ayrılmayı bir değil, tam iki defa başardı. Eski başkan George W. Bush bu konuda Cheney ile, ”Artık öğrenmiş bulunuyoruz -Yale’den mezun olunca başkan, yarıda bırakınca başkan yardımcısı olunuyor.” şeklinde şakalaşmıştır.

 

Hollywood Kişilikleri

Bu yüzler büyük ekrandan tanıdık gelebilir ancak bu aktör, aktris ve yönetmenler de zafer elde etmelerinin öncesinde reddedilme konusunda paylarına düşeni aldılar.

 

 1. Jerry Seinfeld: Seinfeld’in kim olduğunu hemen herkes bilir ancak genç bir komedyen olarak komedi kulübüne adımını ilk attığında, seyirciye baktığında donakaldı ve yuhalanarak sahneden indirildi. Seinfeld başarabileceğini biliyordu, bu nedenle ertesi akşam komedi kulübüne tekrar gitti, gösterisini kahkahalar ve alkışlarla tamamladı. Gerisi malum.
 2. Fred Astaire: İlk ekran denemesinde, MGM deneme çekimi yönetmeni Astaire için, ”Rol yapamıyor. Şarkı söyleyemiyor. Kısmen kel. Biraz dans edebiliyor.” şeklinde not aldı. Astaire daha sonra inanılmaz başarılı bir aktör, şarkıcı ve dansçı oldu, nereden geldiğini unutmamak için yönetmenin notunu Beverly Hills’deki evinde saklıyor.
 3. Sidney Poitier: İlk denemesinden sonra, Poitier casting yönetmeninin, “Neden insanların vaktini harcamayı bırakıp bulaşıkçı falan olmuyorsun?” sorusuna maruz kaldı. Poitier ona kendini ispatlamaya ant içti ve Oscar sahibi olarak piyasadaki en saygıdeğer aktörlerden biri haline geldi.
 4. Jeanne Moreau: İşe yeni başlamış genç bir aktrisken, casting yönetmeni Fransız aktrise filmlerde başarılı olacak kadar güzel olmadığını söylemiştir. Çok yanılıyordu çünkü Moreau neredeyse 100 filmde rol almış ve performansları ona sayısız ödül kazandırmıştır.
 5. Charlie Chaplin: Sinema, bir ikon haline gelmiş Charlie Chaplin’siz düşünülemez, ancak performansı ilk dönemlerde Hollywood’un stüdyo şeflerine ilgi görmeyecek kadar absürt geldiğinden ilk zamanlarında reddedilmiştir.
 6. Lucille Ball: Kariyeri süresince, Ball 13 kez Emmy ödülüne aday gösterilmiş ve 4 kez kazanmıştır ayrıca Kennedy Center tarafından Hayat Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür. I Love Lucy’de başrol oynamadan önce, çoğu kişi Ball’ı başarısız bir aktris ve düşük bütçeli filmlerin oyuncusu olarak görüyordu. Oyunculuk eğitimi aldığı hocaları bile ona inanmıyordu ve başka bir meslek seçmesi gerektiğini söylüyorlardı. Ball ise, tabii ki onları haksız çıkardı.
 7. Harrison Ford: İlk filminde, yapımcılar Ford’a yıldız olmanın gerekliliklerine sahip olmadığını söyledi. Bugün; başarıları, Han Solo ve Indiana Jones gibi ikonik karakterlere hayat vermiş olması ve on yıllardır süren kariyeriyle, Ford bu gerekliliklere sahip olduğunu ispatlamıştır.
 8. Marilyn Monroe: Yıldızı erken sönmüş olsa da, Monroe bir dönem büyük başarı yakalamıştır. Zor bir çocukluk geçirmiş ve ajans sahipleri tarafından sekreterliğe yönelmesi önerilse de, Monroe hala insanlar üzerinde etki yaratan bir poster kızı, model ve aktris oldu.
 9. Oliver Stone: Oscar sahibi yönetmen, okulda başarısız olmasına neden olan ilk romanını Yale’de öğrenciyken yazdı. Bu kötü bir karardı çünkü metin yayınevleri tarafından reddedildi ve 1998’e kadar basılmadı, basıldığında da olumlu karşılanmadı. Okuldan ayrıldıktan sonra, Stone İngilizce öğretmenliği yapmak için Vietnam’a taşındı. Daha sonraları orduya kayıt yaptırıp ona iki Mor Kalp Nişanı getirecek ve çoğu savaşı konu alacak olan sonraki işlerine etki edecek savaşa katıldı.

 

Yazar ve Sanatçılar

Aç kalan sanatçılar ve zorluk çeken yazarları hepimiz duymuşuzdur, ancak bu hikayeler bazen bütün o emeğin uzun vadede gerçekten de başarı olarak döndüğünü gösteriyor.

 

 1. Vincent Van Gogh: Hayatı boyunca, Van Gogh yalnızca bir tablo satabildi, o da çok ucuza ve bir arkadaşınaydı. Yaşadığı sürede başarılı olamasa da, Van Gogh ressamlıkta ısrarcıydı, bilinen 800 tablosunu bitirebilmek için aç kaldığı günleri oldu. Bugün, bu tablolar milyonlarca dolar getiri sağlıyor.
 2. Emily Dickinson: Keşiş ve şair Emily Dickinson çoğu kişi tarafından okunan ve seven bir yazar. Buna rağmen yaşadığı sürede adeta yok sayılıyordu, sayısı 1,800’e yaklaşan şiirlerinin bir düzineden daha azı basılmıştı.
 3. Theodor Seuss Giesel: Bugün neredeyse her çocuk Şapkalı Kedi ya da Yeşil Yumurta ve Jambon’u okumuştur, ancak Dr.Seuss’un ilk kitabı 27 farklı yayınevi tarafından reddedilmiştir.
 4. Charles Schultz: Schultz’un Peanuts adlı serisi hala ününü korumaktadır, ancak bu karikatüristin lise yıllığına koyulması için gönderdiği karikatürlerin hepsi reddedilmişti. Liseden sonra dahi, Schultz’un işi kolay olmadı, Walt Disney ile çalışmak için yaptığı başvuru reddedildi.
 5. Steven Spielberg: Bugün adı büyük bütçelerle eş anlamlı olarak kullanılsa da, Spielberg Güney Kaliforniya Üniversitesi Tiyatro, Sinema ve Televizyon Okulu tarafından 3 kez reddedildi. Sonunda başka bir okula devam eden Spielberg, yönetmen olmak için burayı da bıraktı. Okula başlamasından 35 yıl sonra, 2002’de okula döndü ve diplomasını aldı.
 6. Stephen King: Yazarın ilk eseri olan ikonik gerilim Carrie 30 kez reddedildi ve King sonunda pes edip çalışmasını çöpe attı. Karısı metni çöpten çıkarıp King’i tekrar denemesi için cesaretlendirdi, gerisi malum; King’in şu an basılmış yüzlerce kitabı ve tüm zamanların en çok satan yazarı olarak da namı bulunmakta.
 7. Zane Grey: Yüzyıl başlarında inanılmaz popüler olan bu macera yazarı kariyerine, kısa sürede nefret edeceği bir meslek olan diş hekimliği ile başladı. Yazmaya başladıktan sonra, yazar olamayacağı ve vazgeçmesi gerektiği söylenerek ret üzerine ret aldı. Yıllar geçse de, Zane 40 yaşındayken eseri yayınlandı, bugün 90 kitabı bulunuyor ve kitapları dünya çapında 50 milyon kopya sattı.
 8. K.Rowling: Rowling bugün Harry Potter’dan gelen paralarını sayıyor olsa da bu seriden önce neredeyse beş kuruşsuz, depresyonda ve boşanmıştı; ayrıca bir yandan okuyor, bir yandan kitap yazıyor ve çocuğunu büyütüyordu. Rowling yardım parasıyla geçinen biriyken 5 yılda sürekli çalışması ve kararlılığı sayesinde dünyanın en zengin kadınlarından biri oldu.
 9. Monet: Monet’nin işleri bugün milyonlarca dolara satılıyor ve dünyanın en prestijli enstitülerini süslüyor. Ancak kendi zamanında, Paris Salonu tarafından alaya alındı ve reddedildi. Monet empresyonist tarzında ısrarcı oldu, bu tarz tutmaya başladı ve modern dönemin yolunu açan büyük değişikliklerin başlangıcı oldu.
 10. Jack London: Tanınmış Amerikan yazar her zaman bu kadar başarılı değildi. Beyaz Diş ve Vahşetin Çağrısı gibi kitaplar yayınlayacak olan London’ın ilk hikayesi kabul edilmeden önce tam 600 ret aldı.
 11. Louisa May Alcott: Çoğu kişi Alcott’un ünlü eseri Küçük Kadınlar’ı bilir. Buna rağmen Alcott eserini piyasaya sürebilmek için büyük bir savaş veriyordu ve geçimini sağlamak için hizmetçi olarak iş bulduğunda cesaretlenmişti. İç savaş esnasında hemşire olarak görev yaptığı dönemde ailesine gönderdiği mektuplar beklediği çıkışı yakalamasını sağladı.

 

Müzisyenler

Yaptıkları müzik bugün en çok satanlardan, en çok sevilenlerden ve en popülerlerden de olsa, bu müzisyenler başarıya ulaşmak için kararlılığın şart olduğunu ispatlar nitelikte.

 

 1.  Wolfgang Amadeus Mozart: Mozart beş yaşındayken beste yapmaya başlamış ve bugün tüm zamanların en iyi eserleri olarak anılan 600’ün üzerinde parçaya imza atmıştır. Buna rağmen, Mozart’ın kolay bir hayatı olmadı ve çoğunlukla huzursuzdu, bu da Salzberg’de yaptığı saray müzisyenliğinden kovulmasına neden oldu. Soyluların desteği için çok çabaladı ve parasız olarak öldü.
 2. Elvis Presley: Tüm zamanların en çok satan sanatçılarından biri olan Elvis, ölümünden yıllar sonra dahi sıkça anılan bir isim olmaya devam etti. Ancak 1954’te Elvis bir hiçti; Grand Ole Opry’nin menajeri Jimmy Denny, tek bir performanstan sonra Elvis’i, “Senden bir şey olmaz evlat. En iyisi kamyon şoförlüğüne geri dön.” diyerek kovmuştur.
 3. Igor Stravinsky: Stravinsky meşhur Rite of Spring’ini yayınladığında dinleyiciler isyan etti ve bestekarı şehirden uzaklaştırdılar. Bununla birlikte bu eser 19.yüzyıl bestecilerinin müziğe bakışını değiştirdi ve müzik tarihine Stravinsky adını kazıdı.
 4. The Beatles: Hala dünyanın dört bir yanında dinleyicileri bulunan bu müthiş grubun devam eden gücünü inkar edecek birini bulmak zordur. Bununla birlikte, yeni başladıklarında bir yapım şirketi tarafından reddedildiler. Şirketten, ‘grubun tınısını beğenmedikleri ve gitarlı müziklerin modasının geçtiği’ yanıtını aldılar. Dünyanın geri kalanı bu iki noktada onlarla aynı fikirde değildi.
 5. Ludwig van Beethoven: Gelişim yıllarında, genç Beethoven viyolin çalmayı beceremiyordu ve çoğunlukla kendi besteleri üzerinde çalışmaktan pratik yapamıyordu. Beste yapmaya olan tutkusuna rağmen, öğretmenleri durumunun ümitsiz olduğunu ve ne viyolinde ne de bestekarlıkta başarılı olabileceğini düşünüyordu. Buna rağmen Beethoven çabalamaya devam ederek tüm zamanların en sevilen senfonilerinden bazılarını üretti ve bunların beşini tamamıyla sağır olduğu dönemde besteledi.

 

Atletler

Bazı atletler bir anda üne kavuşsa da diğerleri -aşağıda adı geçenler gibi- çokça terslikle karşılaştıkları yollardan geçtiler.

 

 1. Michael Jordan: Tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusu olarak bilinen bir adamın lisede basketbol takımından atıldığına çoğu kişi inanmaz. Neyse ki, Jordan bu aksiliğin onu basketbol oynamaktan alıkoymasına izin vermedi. Jordan şöyle diyor, “Kariyerim boyunca 9,000 atış kaçırdım. Neredeyse 300 maç kaybettim. 26 kez maçı kazandıracak atışı yapacağıma güvenildiği halde başarısız oldum. Hayatım boyunca tekrar tekrar başarısızlık yaşadım. Bu şekilde başarılı oldum.”
 2. Stan Smith: Bu tenisçinin Davis Kupası’nda top toplayıcı olmasına bile izin verilmemişti çünkü organizatörler onun fazla sakar ve koordinasyondan yoksun olduğunu düşünüyorlardı. Smith onları haksız çıkardı ve Wimbledon ile U.S Open’i, ayrıca sekiz kez Davis Kupası’nı kazanarak o kadar da sakar olmadığını ispatladı.
 3. Babe Ruth: Babe Ruth’u büyük ihtimalle sayı vuruşu rekoru dolayısıyla tanırsınız (kariyeri süresince 714 kez), ancak bu sayı vuruşlarının yanı sıra epeyce kez oyundan çıkarılmışlığı da vardır (toplamda 1,330 kez). Hatta, on yıllar boyunca oyundan çıkarılma rekorunu elinde tutmuştur. Bu durum kendisine sorulduğunda, “Atışı her kaçırışım beni bir sonraki sayı vuruşuma bir adım yaklaştırıyor” demiştir.
 4. Tom Landry: Dallas Cowboys koçu Landry, takıma iki kez Super Bowl ve beş kez NFC Championship zaferi getirmiştir, ayrıca kariyer süresince en fazla kazandırma rekorunu elinde tutmaktadır. Landry aynı zamanda tek bir oyun bile kazanamayarak tarihteki en kötü ilk sezon rekorunun sahibi olmuştur ve sonraki dört sezonda beşten az oyun kazanmasıyla da tanınır.

 

 

Bu makale addicted2success.com’da Joel Brown tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*