İlk Müşterileriniz Neden Çok Önemlidir?

0
1957

Her girişimcinin hayali bir iş kurmak ve onu başarı merdivenlerinde inanılmaz yüksek seviyelere çıkarmaktır. Google her gün 3.5 milyar aramaya ev sahipliği yapıyor ancak işe ilk başladığında neredeyse 0 arama yapılıyordu. Ayrıca milyarlarca müşteriye sahip olma fikri elbette ilgi çekici ama pek çoğumuzun farkında olacağı gibi pek de gerçekçi değil.

 

Eğer şansınız yaver giderse yüzlerce hatta binlerce müşteriyi hedefleyebilirsiniz -şansın yanında akıllı olmanız da gerekiyor- hatta belki de milyonları. Tabii bu ne sattığınıza göre değişiyor. Tabii diğer firmaların da müşteri hizmetleri prensiplerini kurarken ellerinde tutmaya çalıştığı müşteriler o yüzlerce binlerce hatta milyonlarca müşteri.

 

Ancak bu tutumda bir hata var ve çok sayıda işletmenin tehlikeli bir yola girmesine sebep oluyor. Gerçekte bu binlerce, milyonlarca müşteri aslında işe başlarken sahip olacağınız bir avuç müşteriden daha önemli değil. Elbette bir avuç müşteri hedeflediğiniz milyonlarca müşteriden çok daha az bir getiri sağlar ancak onlar sizin “ilk kuşak müşterileriniz”dir ve en önemlileri de onlardır.

 

Eğer başarılı olmak istiyorsanız onlara doğru bir şekilde yaklaşmalısınız.

 

İş Modelinizi Hayata Geçirin

İş planının nasıl yazılacağı ile ilgili için çok sayıda kaynak bulunuyor ancak araştırdığınız, beyin fırtınası yaptığınız ve yazdığınız iş planı sonuçta sadece kâğıt üstünde kalıyor. İş planınıza göre pazar araştırması yapmış ve çok sayıda müşterinin sizin sunduğunuz hizmet ya da ürüne ihtiyacı olduğunu saptamış olabilirsiniz. Peki ya gerçekte olan da bu mu?

İlk müşterileriniz, oluşturduğunuz iş planını test edebileceğiniz ilk grup. Test aşamasında hala istediğiniz değişiklikleri yapmakta özgürsünüz. Eğer mevcut planınızla müşteri bulamayacağınızı düşünüyorsanız başa dönüp tekrar yazmanız gerekebilir.

 

Hatalarınızı Düzeltin

Varsayalım ki iş planınız somut ve küçük de olsa bir grup müşteriyi ilk kuşak müşterileriniz olarak cezbetmeyi başardınız. İş planınız ne kadar kapsamlı olursa olsun, bu süreçte de müşterilerinize sunduğunuz ürün ya da hizmetlerde bazı hatalar bulmanız işten bile değil.

 

İlk kuşak müşterileriniz size bu hataları bulmanızda ve onları çözmeye çalışmanızda yardımcı olacaklardır. Bu yüzden onları yakından gözlemleyin; ürün ya da hizmetlerinizi nasıl kullandıklarını izleyin ve onlardan mümkün olduğunca geri dönüş almaya çalışın.

 

Müşteri Sadakati

İlk kuşak müşterileriniz çoğunlukla markanıza en sadık kalan müşterileriniz olacaktır. İşinizi ilk başlattığınızda yanı başınızda olan ve işler büyüdükçe de orada kalmaya devam eden müşterileriniz olduğunu düşünün.

 

Onlara sunduğunuz fiyatlar muhtemelen düşük olacak ve hatta onlara iyilik yapacaksınız ve onlar da sizinle iş yapmaya alışacak, bu alışkanlıklarından da vazgeçmeyecekler. Eğer işinizin ilk aşamalarında bu müşterileri elinizde tutmayı başarabilirseniz, yüksek ihtimalle hayat boyu sizinle kalacaklardır.

 

İlk İnananlar ve Markanın Yayılması

Tüketici kararlarını en çok etkileyen şeylerden biri sosyal kanıtlardır. Temel olarak eğer biri diğerlerinin belirli bir ürünü satın aldığını ve memnuniyetle kullandığını görürse onun da aynı ürünü alma ihtimali artar. Ancak siz işe başladığınızda bu “sosyal kanıt”lardan hiç birine sahip olmayacaksınız ve bu da ilk müşterilerinizi ne kadar bağlayabildiğinize bağlı olacak.

 

Binlerce müşteriniz olduğunda bu çok kolay olacak. İlk aşamada ilk inananları bulmak ve sonra da markanızı yaymak oldukça önemli. Bu aşamada yanınızda olacak kişiler, ilk kuşak müşterileriniz.

Geçici Şeylere Verdiğiniz Önemi Azaltın

Şu anda girişimciliğin “altın çağı”nda yaşıyor olabiliriz ancak bu girişimciliğin de geçici bir şey olmadığı anlamına gelmiyor. İşletmenizin ilk birkaç ayında (hatta bazen ilk birkaç yılında) düşünceleriniz geçici olabilir ve ürünleriniz, birlikte çalıştığınız kişiler, işletme yapısı ve markanız değişim gösterebilir. Bunun sonucu olarak da müşterilerinizi elinizde tutmak için bunlara güvenmemelisiniz; bunun yerine müşterilerinizi odak noktasına koymalı ve onlarla insani boyutlarda da ilişki kurmalısınız.  

 

Daha Olumlu Müşteri Deneyimi

İlk kuşak müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunmak ya da onlara iş planınızın ilk denekleri muamelesi yapmak çok da zor olmayacaktır. Aslında bu hedeflere sadece biraz daha dikkatli davranarak ulaşabilirsiniz.

 

Geri dönüş alma ihtimaliniz olduğunda onları dikkatlice dinleyin. Her şeyin yolunda olup olmadığını öğrenmek için onları arayın. Eğer yolunda gitmeyen bir şey varsa düzeltin. Yaptığınız aramalarda sadece görevinizi yerine getirmekle kalmayın, gerçekten memnun olup olmadıklarına bakın. Bu sayede o çok önemli “ilk kuşak müşterilerinizi” kazanabilir ve elinizde tutabilirsiniz.

 

İşletmenizi büyütmek ve başarısını yükseltmek kolay olmayacak, ancak süreç aslında o kadar da karmaşık değil. Eğer ilk kuşak müşterilerinizle olması gerektiği gibi ilgilenirseniz, bundan sonraki kuşaklarda da müşteriler edinmeniz zor olmayacaktır. Sonraki müşteriler de muhtemelen ilk kuşak müşterileriniz gibi tepki gösterecek ve işletmenizi genişletmenize yardımcı olacaktır.

 

Bu makale entrepreneur.com‘da Jayson Demers tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here