İnovasyon Profesyonellerinin İhtiyaç Duyacağı 4 Beceri

0
1791

Dünyamızın eskisine göre çok daha hızlı geliştiğini ve değiştiğini hepimiz biliyoruz ve yeni dünyada genç kesim, Gen Z, önümüzdeki yeniliğe öncülük edecekler. Pandeminin de hızlandırdığı etki ile şu anda biyolojik, fiziksel ve dijital teknolojiler deneyimlerimizi ve işin doğasını dönüştürmeye başladı.

Bugün size Yarının İnovasyon İş Gücünün İhtiyaç Duyacağı Dört Beceri hakkında MIT’nin makalesinden bahsetmek istiyorum.

Makalenin yazarları artık yeni nesil çalışanları işe almak ve onları geliştirmenin yeni meydan okuma (challenge) olduğundan bahsediyor. Çünkü yeni nesil Gen Z işlerinde yapay zeka, robotik, kuantum hesaplama, genetik mühendisliği, 3D baskı, sanal gerçeklik ve benzer teknolojileri kullanacaklar. Bununla birlikte, hızlı teknolojik değişim, beceri döngülerini her zamankinden daha kısa hale getirdi; On yıl öncesinin bile temel yetkinlikleri bugün eskimiş durumda ve yarının işlerinin çoğu bilinmemektedir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun İşlerin Geleceği Raporuna göre, teknolojinin benimsenmesi arttıkça 2025 yılına kadar tüm çalışanların %50’sinin yeni yetkinliklere ihtiyacı olacak. Forum, 2025 yılına kadar 85 milyon işin, insanlar ve makineler arasındaki iş bölümündeki bir değişiklikle yer değiştirebileceğini tahmin ediyor.

World Economic Forum’un 2025 senesinin yetkinliklerini de şu şekilde açıklamaktadır:

Özellikle bu yetkinliklere baktığımızda biraz daha inovasyon iş gücünün yeri neresidir bu makale ile incelemek istedim. Şirketler, inovasyon yapmak ve yeni çağda hayatta kalabilmeleri için önümüzdeki senelerde ihtiyaç duydukları yetenekleri sistematik olarak belirlemelidir. Makalenin yazarları, şirketlerin en çok ihtiyaç duydukları yetkinliklerin teknik değil iş odaklı (Business Related) olduğunu görmüşlerdir.

Bu 4 yeteneği gelin beraber inceleyelim.

1) Toplu Beceri Uyumu

Photo by Nejc Soklič on Unsplash

Hem iş hem de teknolojinin tüm yönlerini anlayabilme becerisi. Teknik olabilir, etik olabilir, işle ilgili (business related) olabilir, bir çok farklı karakteri masaya getirebilmelisiniz. İş dünyasındaki her şey, Ar-Ge’den tüketiciye kadar diğer her şeyle bağlantılıdır. Günümüzün karmaşık iş süreçleri, çalışanların iş hakkında bütünsel bir bakış açısına sahip olmasını gerektirir. Bunun özellikle şu anda büyük bir sorun olduğunu düşünüyorum çalışanlar şirketin mevcut ve özellikle gelecekteki iş modelleri arasındaki bağlantıları kavrayabilmeliler. Bununla beraber aslında müşterilerinin deneyimlerini de doğru bir şekilde anlamayabilmeleri oldukça kritik. Yarının yetenekleri işleri ile ilgili bir çok konuyu en azından şu anda olduğundan çok daha fazlasını anlamayı hedeflemelidir.

2. Girişimcilik

Photo by Konsepta Studio on Unsplash

İnovasyon ekipleri başarılı olmak istiyorlarsa daha girişimci olmalıdırlar. Sadece geliştirmek istedikleri ürünler açısından değil aynı zamanda kullandıkları süreçler açısında da sınırları zorlayan unsurlar haline gelmeleri gerek diyor makalenin yazarları. Bu nedenle İnovasyon ve Ar-Ge ekipleri teknolojik değişime ayak uydurmak için kurumsal sınırları yeniden çizmeyi öğrenmelidir. Çünkü ayak uydurmanın yanında bir topluluğu dönüştürmeye de çalışan ekiplerdir. En yeni araçları kullanarak veya gerekirse bunları yaratarak dijital iç girişimciler olmalılar. Bu, BT tarafından önerilenler dışındaki yeni yazılım ve sistemleri denemeyi ve hatta kurum içinde bazı çözümler geliştirmek olabilir. Açık sistemlere, beta sürümlerine ve sürekli yinelemeye doğru ilerlemek, yerleşik şirketlerde bir medeniyetler çatışması gibi hissedebilir, ancak bunu yenilik için yapmaları gerekir.

  • İşbirliği, bu çabanın merkezinde yer alıyor. 152 yöneticinin katıldığı bir çalışmada, işbirliği için dijital araçlar kullanan şirketlerin inovasyonun ilk aşamalarında geliştirilen kavram ve prototiplerin sayısıyla ölçülen performansı artırdığı bulundu.
  • Ve 400 şirket üzerinde yapılan başka bir çalışma, benzer ölçütlerle ölçülen daha yenilikçi kuruluşların, bu tür araçları daha az yenilikçi olanlara göre daha sık kullandığını gösterdi. Daha iyi işbirliği daha fazla yeniliğe yol açtığından, kuruluşların kullandığı işbirliği araçları ve süreçleri kritiktir. Bunları anlamak, girişimci bir zihniyet de gerektirir.

3. Gelir odaklılık

Photo by Pepi Stojanovski on Unsplash

Veriye dayalı bir dünyada, çalışanların sistemleri tasarlarken ve uygularken olduğu kadar iş modelleri hakkında düşünme konusunda da yetenekli olmaları gerekir. IoT ve diğer teknolojiler sayesinde, şirketlerin değer yakalama stratejileri yalnızca pazarlama, satış ve iş geliştirme işlevleriyle değil, aynı zamanda Ar-Ge ve ürün geliştirme ile de şekillendirilebilir. Bu kabiliyeti güçlendirmek anahtar olacaktır.

4. Etik Zeka

Photo by Possessed Photography on Unsplash

Akıllı insanlar tarafından denetlenen makineler, birçok tasarım kararını verecek. Doğuştan mantıklı olsalar da empatiden yoksundurlar. Bunun şirketler, tüketiciler ve toplum için sonuçları olacaktır. Doğru olanı yapmak, dijital sistemler giderek daha karmaşık hale geldikçe daha da zor hale gelecektir. Örneğin, Twitter’ın kurucuları platformu oluşturduklarında, sahte hesaplar ve botlar aracılığıyla seçimleri etkilemek için kullanılabileceğini düşünmemişlerdi. Şirketler, etik eğitimi sağlamalı ve kendi özel bağlamlarında etiğin ne anlama geldiğini açıkça tanımlamalıdır.

Şirketlerin yeniden yapılanmalarında, dijital dönüşümün gelecekleri için kritik olduğunu belirtmeleri önemlidir. Geleneksel şirketler, çalışanlarından en iyi şekilde yararlanmak için yeni organizasyon yapılarını denemek zorunda kalacak. Aksi takdirde, köklü yöneticiler ile dijital yetenek arasındaki gerilim, dönüşümü engelleyebilir ve dijital insanlar kapıdan çıkabilir.

Şirketlerin özellikle içeriden değişmesi kolay değil. Örneğin, Kodak’ın orta yönetimi dijital teknolojiye kuşkuyla bakıyordu ve başaramamalarının temel nedenlerinden biriydi. Ancak, inovasyonla ilerlemek için gereken becerileri belirlemek ve kazandırmak, harekete geçmeye yardımcı olabilir. Dönüşüm sürecini başlatın. Aslında bunu yapmak başarı ile başarısızlık arasındaki tüm farkı yaratabilir.

Makalenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here