Instagram Kullanarak Trafik Artırmanın Yolları

0
2762

Fotoğraf paylaşmak hem markaların hem de tüketicilerin sosyal medya üzerinde kullandıkları etkili metotların başında gelir. Instagram da dâhil olmak üzere birkaç sosyal medya platformu bu trendden faydalanıyor.

 

Fotoğraf paylaşma uygulaması olan Instagram, 40 milyon kullanıcıya ulaştı ve her gün 3.5 milyar beğeni yapılıyor. İşin ilginç tarafı Instagram’ın sadece 5 yıldır aktif bir program olması.

 

Instagram Sitenize Trafik Yönlendiren Bir Uygulama

Başarılı markalar müşterileri neredeyse orada olmaları gerektiğini biliyor ve Instagram da onlara her gün milyonlarca müşteriyle karşılaşma olanağı sunan bir platform. Bu yüzden de Instagram pazarlama planı yapan her marka için oldukça önemli. Eğer bu kadar önemliyse neden sadece birkaç marka Instagram’ı kullanarak web sitelerindeki trafiği artırmayı tercih ediyor?

 

Örneğin, eğer Google arama motorunda “Facebook ya da Twitter’ı kullanarak web sitesine gelen trafiği nasıl artırırım” yazıp aratırsanız, 200 milyona yakın sonuçla karşılaşırsınız. Ama aynı soruyu Instagram üzerinden yazıp aratırsanız sadece 9 milyon sonuç bulabilirsiniz. Peki, bu fark neden kaynaklanıyor? Neden kimse Instagram’dan bahsetmiyor?

 

Instagram kullanan kişilerin sayısına bakıldığında uygulamanın diğerleriyle rekabet ettiği görülüyor, ancak işletmeler Instagram’dan sağlayacakları yararın farkında değil gibi. Ya da bazı işletme sahipleri bu uygulamayı nasıl kullanacağını ve onun sayesinde markalarının web sitesindeki trafiği nasıl artırabileceklerini anlamış değiller. Eğer bu iki durumdan biri sizin için de geçerliyse, işte size Instagram’ı markanızı geliştirmek ve web sitenizdeki trafiği artırmak için kullanabileceğinizi gösteren nedenler.

 

1.İkna Edici İçerikler Sağlar

Instagram üzerindeki gönderilerde yazı ön planda değil, ancak kullanıcıların web sitenize tıklamasını sağlayacak kadar yeterli. Tabii burada bir takas durumu var, söylemesi yapmasından elbette daha kolay, ama fotoğraflar ilgili ve gerçekçi olmalı. Eğer çok profesyonel bir şekilde çekilmiş bir fotoğraf koyarsanız, müşterilerle aranıza mesafe girebilir, ancak herkesin çektiği gibi iPhone ile çekilmiş basit bir fotoğraf koyarsanız onların ilgisini çekemeyebilirsiniz. Bu işin püf noktası, izleyicilerinizi hedef alan ve aynı zamanda profesyonel görünen görseller paylaşmak. Ziyaretçilerinizin zihninde neler döndüğünü anlamaya çalışın. Sorunlarını tek bir gönderide çözmeye uğraşın.

 

Gönderinizin markanızla ya da işinizle daha yakından ilgili olması için işletmenizi Instagram üzerinde “insanlaştırın”. Bazı markalar müşterilerle iletişim kurmakta zorlanır çünkü insanlar bu markaların da insanlar tarafından yaratıldığını ve işletmenin yine insanlar tarafından yürütüldüğünü unuturlar. Instagram, markaların bu boşluk üzerinde bir köprü oluşturmasına yardımcı olur. Bonobos’un bunu nasıl başardığını görmek için aşağıdaki görsele bakın. New York şehrindeki bir kar fırtınası esnasında pek çok insan tropikal bölgelerin hayalini kuruyordu. Bonobos da müşterileriyle aynı şekilde hissettiğini ve aynı hayalleri kurduğunu göstermek için bu görseli paylaştı.

 

 

Bu görsel profesyonel ellerce bir stüdyoda çekilmiş gibi görünmüyor. Görselde hiçbir giyim eşyası ya da satış amacı yok. Bu sadece müşterilerle iletişim kurmanın bir çeşidi olarak paylaşılmış. Ayrıca görselin başarısı, 450 kişinin beğenmiş olması ve bu görsel Bonobos’un sayfasının en çok beğenileni. Peki bunlar ne için? İlgili içerikler paylaşmaya başladığınızda takipçileriniz size sadık olmaya başlar. Sizin profilinizi incelemekten zevk alır ve gönderilerinizi görmekten hoşlanırlar, sizi takip ederler, web sitenize tıklayarak sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmak isterler.

 

2.Videoya Odaklanın

Bu günlerde neredeyse herkesin cebine ya da çantasına sığan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmesini sağlayan kameraları var. Cep telefonunu çıkarıp –yani kamerayı- bir anı ölümsüzleştirmek herkesin yapabileceği bir şey haline geldi. Tabi herkes bu fotoğrafları sosyal medya mecralarına yüklüyor. Bununla ilgili hiçbir sorun yok, bunu herkes yapıyor.

 

TechCrunch, kullanıcılar tarafından her gün 40 milyonun üzerinde fotoğraf yüklediğini tespit etti. Instagram’a video yüklemek de fotoğraf yüklemek kadar kolay ve birkaç firma Instagram’a video yükleme konusuna odaklanmış durumda. Nike 2014 yılında sadece Instagram kullanıcılarının görebileceği videolar yayınlamaya başladı. Sonuç mu? Nike bu sayede takipçilerinin sayısını %200 artırmayı başardı.

Nike Nisan 2014’te sosyal medya platformlarında 4 milyon kişi tarafından takip ediliyordu, ancak şimdi 34.4 milyon takipçisi olmasıyla övünüyor. Tam oranları bilinmese de pek çok takipçi de Nike’ın web sitesini ziyaret ederek müşterisi oldu.

 

Instagram ana sayfada gezindiğinizi düşünün. Beğeni butonuna basmanın bir saniyeden az sürdüğü düzinelerce görselle karşılaşıyorsunuz. Bu durumda görseli beğenmek, yorum yapmak ya da sayfada gezmeye devam etmek arasında bir karar vermek durumunda kalıyorsunuz. Video gönderisine denk geldiğinizdeyse buna daha çok vakit harcıyorsunuz.

 

Instagram videoları sadece 15 saniye uzunlukta ancak videoyu izlemek, fotoğrafa bakmanızdan 15 kat daha fazla zamanınızı alıyor. Eğer kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini istiyorsanız, yapmanız gereken şey onların sizin gönderinizde biraz daha fazla zaman harcamasını sağlamak. Videoları izlemek daha zahmetli, çekmek de bazen daha pahalı olabiliyor ancak kesinlikle buna değer. Sonuçlar bunu zaten gösteriyor.

 

3.Profilinizi Düzenli Bir Şekilde Güncelleyin

Instagram’ı kullanırken müşterileri “eyleme çağırmak” Facebook ya da Twitter’da olduğundan daha zor olabilir. Instagram web sitenizin linkini içeren gönderiler düzenlemenize izin vermiyor. Bunun yerine, sadece biyografinize link ekleyebiliyorsunuz. İşletmelerin en çok yanıldıkları şey ise buraya web sitelerinin linkini eklemek. Ne kadar da sıkıcı.

 

Web sitenizin linkini kolayca müşterilerinizle paylaşabilirsiniz ancak bunu yaparken de güzel görünmesini sağlamak gerekiyor. İnsanların dikkati çabuk dağılır, bu yüzden de sizi merak edip biyografi sayfanıza girenler aslında değerli takipçilerdir. Onların dikkatini ve ilgisini çekmişsiniz ve onlar da sizden gelecek ilgi çekici içeriklere hazırlar demektir.

 

Instagram’da sadece web sitenizin ana sayfasının linkini paylaşmanız, müşterinin zamanını çalmak anlamına geldiği için iyi bir yöntem değildir. Onları web sitenizde istediğiniz bir sayfaya yönlendirmek yerine kararı onlara bırakın. Sizin yönlendirdiğiniz sayfa ilgilerini çekmeyecektir, komik kedi videolarını izlemeye devam edeceklerdir. Bu da fırsatı kaçırdığınız anlamına gelir.

Bunun yerine biyografinizin linkini sunmanız, web sitenizle ilgili kişisel amaçlarınızı ortaya koyar. Örneğin yeni bir makale eklediğinizde insanların bunu okumasını istiyorsanız bu linki biyografinize koyun. İnsanların almasını istediğiniz yeni bir ürün mü geliştirdiniz? Bunu biyografi sayfanıza koyun. Arama sonuç sayfası üzerinden daha çok e-mail adresine mi ihtiyacınız var? Bunu da biyografi sayfanıza koyun.

 

4.Keşfedilmeyi Amaçlayın

Instagram hashtaglerini kullandığınızdan emin olun. Ama kesinlikle abartmayın. Buffer, hashtagler üzerinden yapılan etkileşimlerin en fazla 11 hashtag kullanılan gönderilerde olduğunu saptadı. Etkileşim elbette mükemmel ancak var olan takipçilerinizi de tıklama avına çıkmışsınız gibi görünüp kızdırmak istemezsiniz. Eğer hashtaglere gerçekten ihtiyacınız varsa, 11 hashtag kullanın. Web sitenizdeki trafiği kesinlikle artıracaktır. Ama platformda yeterince zaman geçirdikten sonra hashtag kullanımında 5’i geçmemeye özen gösterin.

 

5. “Fenomenlerden” Yararlanın

Instagram, etkileyen kişileri bünyesinde barındırdığı için ünlü (iyi ya da kötü şekilde) oldu. Binlerce insan belirli konulara değinerek ve yerinde paylaşımlarda bulunarak büyük takipçi kitlelerine sahip oldu. Her konuda bir “fenomene” rastlamak mümkün.

 

Daha fazla takipçi, beğeni ve web sitesi trafiği edinmenin en kolay yolu etkileyenlerin takipçilerini kullanmak. Onlarla doğrudan mesaj ya da e-mail üzerinden bağlantı kurun ve sizden profillerinde bahsetmelerini isteyin. Çoğu etkileyen sizden bunun için ücret talep edecek ve bunun karşılığında da profillerinde sizin içeriğinizi birkaç saatliğine de olsa paylaşacaklardır.

 

Bu çok doğru görünmese de aslında “fenomenler” sadece profillerinin tanıtıcı ve etkileyici olduğu konusunda rol yapıyor. Tabii bu sizin işinize daha çok yarar çünkü gönderilerin etkileme süresi en fazla 6 saattir. Eğer sizin de çok sayıda takipçiniz varsa, siz de bu “fenomenin” gönderisini kendi hesabınızda paylaşarak karşılık verebilirsiniz. Hem de onlardan hiç para almadan.

 

Sonuç olarak eğer yukarıda bahsedilen hiçbir yöntem başarılı olmasa da Instagram üzerinden reklam yapmayı deneyin. Instagram yakın bir tarihte işletmeler ve web sitelerinin reklam çözümleri için açılım yaptı, bu yüzden bu fırsatı kullanmak da akıllıca olabilir.

 

Bu yazı yfsmagazine.com‘da Michael Mackay, YFS Small Business Contributors tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here