İş fikriniz başarılı olacak kadar küçük mü?

Çoğu girişimcilik hayali kuran kişinin “büyük fikrini” bulduğunda dünyayı o lensten görmesi ve fikri gözünde büyüttükçe büyütmesi çok kolay olabilir. Dar tanımlanmış bir market ve niş bir ürün yerine birdenbire “herkes” hedef pazarın içine girer ve ihtimallerin genişlemeleri sınırsınızdır. Bu henüz ispatlanmamış bir girişim için heyecan verici bir şey olabileceği gibi felaketin reçetesi de olabilir.

 

Make Your Mark: The Creative’s Guide to Building a Business with Impact isimli yeni kitabında giyim perakendecisi Bonobos’un kurucusu ve CEO’su Andy Dunn’un da ele aldığı gibi, tek bir küçük fikir iyi uygulandığında size büyümek için çok daha geniş bir yol sunabilir. Büyük ve kapsamlı fikirler ise sizi durdurabilir. Dunn, “Pek çok marka başarılı olamıyor çünkü pek çok şeyi doğru yapmaya çalışırken hiçbir şeyi doğru yapamıyorlar. İşte bu yüzden başlamanın en iyi yolu sadece bir şeyi doğru yapmaktır” diyor.

 

Dunn ve ortağı Brian Spaly Bonobos’u sadece tek bir ürün ile başlattılar: erkek pantolonları. Özellikle de Amerikan stili pantolonların konforunu Avrupa stilinin görüntüsüyle birleştiren pantolonlar. Amaçları pantolonları mükemmelleştirmek, onları tanıtım şovlarında satmak ve ödeme olarak sadece nakit veya çek almaktı. Bir web sitesi açtıklarında bile site sadece o özel tür pantolonları satıyordu (her ne kadar farklı renk seçenekleri sunsa da). Dunn “Açılış ürünlerinizin açılış müşterileriniz tarafından delice arzulanmasını istersiniz ve bunu birden çok ürünle yapmak zordur” diye yazıyor. O ve Spaly başarılı bir iş kurma şansını elde etmeden önce pantolonları mükemmelleştirmek zorunda olduklarını biliyorlardı. İkili ürünü tam anlamıyla mükemmelleştirdiklerine emin olmadan ve satışlardan on binlerce dolar gelir elde etmeden yatırım sermayesi bile aramadı. Dunn’a göre, para isterken rahat değillerdi. “Kurucu melek yatırımcımız Andy Rachleff’in söylemeyi sevdiği gibi: ‘Köpeklerin köpek yemi yediklerine’ emin olana kadar para istemek konusunda rahat değildik. Bu ürününüzün çalışıp çalışmadığına emin olmadan tohum yatırımı aldığınız modelin tam tersi.”

 

Dunn ve Spaly’nin stratejisi Jim Collins’in Hedgehog Concept’indeki bir girişim konseptiyle benzeşiyor. “İyiden mükemmele” kadar pek çok şirketi inceleyen Collins büyük sıçrama yapabilen şirketlerin hepsinin tek bir şeyi olağanüstü şekilde iyi yapmada tam konsantreye sahip olduklarını söylüyor.

 

Collins’e göre o tek bir şey şu üç önemli soruyu cevaplıyor

1. Ne hakkında derin bir tutkuya sahibiz?

2. Nede dünyanın en iyisi olabiliriz?

3. Gelir motorumuzu ne yönlendiriyor?

 

Bonobos’a baktığımızda pantolonların açık bir şekilde cevap olduğunu görüyoruz. Orijinal tasarımı yapan Spaly dünyadaki en iyi erkek pantolonu olabilecek gelişmiş bir ürün yapmak konusunda tutkuluydu. Ek olarak bunun gelir motorunu yönlendirebilecek bir şey olduğunu ispat etmenin en iyi yolu hedef grupları ve pazar araştırması yapmak yerine gerçekten o ürünü satmaktı. Çevrimiçi mağazaya sahip oldukları ilk altı ay içinde Bonobos sadece bir stilde pantolon satarak 1 milyon dolar gelir elde etmişti.

 

Belki de büyük fikrinizi küçük bir fikre dönüştürmek için en iyi sebep küçük fikrin iyi uygulandığında şirketin müşterilerine bir sonraki fikirlerinde size güvenmelerini isteyebilmelerini sağlaması. “İlk ürününüzü adam gibi yapmak ve onu ispatlamak için acele etmeyin çünkü eğer ederseniz kimse heyecanlı bir şekilde ikinci ürünü beklemeyecektir.”

 

Dunn’u yorumlamak gerekirse, eğer fikriniz küçük değilse…asla yeteri kadar büyük olamayacaktır.

 

Bu makale  David Burkus’un  18 Kasım 2014 tarihinde forbes.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir