İŞ HAYATINDA RENK KİŞİLİK TESTİ

0
543

Renklerin insan psikolojisinde oldukça etkili olduğunu hepiniz daha önce duymuşsunuzdur. Birçok ünlü şirketin de renklerin bu etkisini zaman zaman bizi aleyhleri doğrultusunda etkilediğini mutlaka farklı kaynaklarda okumuşsunuzdur. Renklerin iş hayatında sadece insanları etkilemek veya hedefe daha çok yönlenmelerini sağlamak olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz.

Dört Renk Kişilik Testi ve Testin Amacı Nedir?

Dört renk kişilik testi kırmızı, mavi, sarı ve yeşil renklerinin birbirinden farklı anlamlar içerdiği; şirket yöneticilerinin bu testi daha uyumlu ve daha üretken bir ortam oluşturmak amacıyla çalışanlarına uyguladığı bir test olarak karşımıza çıkıyor. Bu test sayesinde hangi çalışanlarının birbiriyle daha uyumlu çalışabileceği, hangi çalışanının hangi departmanda daha verimli olabileceği gibi çıkarımlar yapılabiliyor. Böylece yöneticiler her bir çalışanıyla en iyi şekilde başa çıkabilecek ortamı sağlayabiliyorlar.

Dört Renk Kişilik Testi Nasıl Bir Uygulamadır?

Dört renk kişilik testinde her bir rengi farklı karakter anlamları vardır. Yani renginiz en sevdiğiniz renge göre değil tamamen kişilik özelliklerinize göre belirlenir 😊 çalışanlara 15 sorudan oluşan bir test uygulanır. Testin sonunda sadece bir renk karakterinde çıkmazsınız fakat yüzdesi en fazla olan renk sizin baskın karakterinizi oluşturur.                          

Hangi renk hangi kişilik?

Sarı

Girişken, konuşkan, meraklı yapıdadırlar. Etraflarına neşe saçan, enerji yayan bir konumdadır. Çevrenizde cıvıl cıvıl, çocuk ruhlu biri aklınıza geliyorsa sarı karakterde olması muhtemeldir. Bu kişilerin ayıca iyi iletişim kurma becerilerine sahip olduğunu zaten tahmin edebilirsiniz. Yalnız bazen dağınık ve dikkatsiz olabileceklerini de söylemeden edemeyeceğim. Eğer sarıyı temsil ettiğini düşünüyorsan, çalıştığın birimlerin, dinamik bir yapıya sahip olması motivasyonunun sürekliliğini sağlayacaktır. İnsan kaynakları, turizm ve otelcilik, tercümanlık, psikoloji vb. gibi alanlarda çalışman seni daha başarılı kılabilir.

Kırmızı

Kırmızı rengin ise güç ve liderliği temsil ettiğini zaman zaman duymuş olabilirsiniz. Duyduğunuza bu sefer inanın. Kırmızı gerçekten de liderlik, yöneticilik ve baskınlığın rengi olarak bilinir. Kırmızı renk kişiliğindeki insanlar güçlü ve iş bitiricilerdir. Kararlı, sonuç odaklı yapılarından dolayı bağımsız bir şekilde kimseden yardım almadan işlerini halletmeyi daha çok tercih ederler. Özgüvenleri oldukça yüksektir ve eleştiriden pek hoşlanmıyorlar kırmızı karakterlerimiz. Bu yapıya sahip biri olduğunu düşünüyorsan, liderlik vasfını kullanabileceğin alanlara yönelmen başarıya daha kolay ulaşmanı sağlayabilir.

Yeşil

Gelelim yeşil renkli karakterlere.. Dinginliğin rengi olarak biliriz genellikle yeşili, huzur veren çatışmadan uzaklığı hatırlatır çoğumuza. Gerçekten de yeşil karakter uyumlu , sabırlı, saygılı size huzur veren insanları hatırlatmalı. Hemen hemen herkesle iyi anlaşıp arası bozulanları barıştıran arabulucu ve sevecen arkadaşlarınız varsa yeşil renk karakterdedir diyebilirsiniz. Rahat ve soğukkanlı olmaları da stresli durumların bile üstesinden olabildiğince huzurlu bir şekilde gelmenizi sağlayabilir. Bu karaktere sahip olduğunu düşünüyorsan, bir takım içerisinde dinamik olabilecek biri olduğun söylenebilir. Takım içi çalışmaların yoğun olduğu, senin liderliğinle yönetilebilecek alanlarda çalışman sana daha fazla başarı getirecektir.

Mavi 

Bazı insanlar vardır ki her duruma büyük bir ciddiyet ve itina ile bakarlar. Tedbiri asla elden bırakmadıkları gibi olası senaryolara karşı A, B, C, D, E, F….. gibi bazen Z’ye kadar uzanan planları vardır. Bu plancı, detaycı, mükemmeliyetçi kişileri mavi karakter olarak tanımlayabiliriz. Mutlaka bir ajandaları vardır ve yapılacak olan işleri ajandadaki planlarına göre aksatmadan yapmaya çalışırlar. Kendileri kibarlığı ve nazik davranışlarıyla etraflarına örnek olurken oldukça hassas oldukları için bir başkasının kırılmayacağı olaylarda daha hassas ve kırılgan bir tepki gösterebilirler. Bu karaktere sahip biri olduğunu düşünüyorsan, disiplinize olmuş bir yapının içinde kurallara bağlı olarak çalışan ve ciddiyeti hiçbir zaman kaybetmeyen bir yapın olduğu söylenebilir. Finans, hukuk, ihracat ve ithalat alanlarında çalışmak seni mutlu edebilir.

Ben hangi rengim?

Bu test kesin sonuçlar vermese de işe alım süreçlerinde insan kaynakları birimleri buna benzer kişilik envanteri testlerini adaylarına uygular ve onları kategorilere ayırır. Bu sayede adayın başvurduğu pozisyona uygunluğu farklı açılardan değerlendirilir. Sen de iş görüşmene gitmeden önce kendi karakter analizini yaparak kendi kişilik rengini öğrenebilirsin. https://www.reyhanfeda.com/test/renklerle-kisilik-analizi-testi/ adresinden testi yapabilirsin 😊 Testi deneyip çıkan sonuçlarda doğruluk payı bulduysan eksik yanlarını geliştirip iş hayatında da daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsin.

   -Kaynakça-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here