İş veya ilişkilere zarar vermeyecek 10 “Hayır” deme şekli

0
2874

Tanıdığım bütün girişimciler, istediği güzel şeyleri yapabilmek için yeteri kadar zaman bulamıyor ve buna rağmen kendilerini yeni tekliflere ‘evet’ derken buluyor. Belki de doğaları gereği fazla iyimser oldukları veya sadece diğerlerini hayal kırıklığına uğratmak istemedikleri için böyle davranıyorlar. Ancak sonuç olarak, söz verdikleri tüm şeyleri yapamayarak kendileri, güvenilirlik ve verimliliklerine zarar veriyorlar.

 

Ayrıca çok sık evet demenin yanında, bazı girişimciler, istek sahibine saldırmak veya kesin bir cevap vermekten kaçınmak gibi kötü bir şekilde ‘hayır’ demenin de baskısı altında kalıyor. İki yaklaşım da zor bir durumu daha kötü hale getirerek, genelde suçluluk veya geç uzlaşmaya neden oluyor.

 

Başarılı bir girişimci her vaat konusunda hesap sorulabilir olmalı ve beklentileri yöneterek bunu mümkün hale getirmelidir. İşte size yıllardır güçlü liderlerden öğrendiğim şu anki iş ilişkilerinize ve gelecek fırsatlara zarar vermeden hayır demenize yardımcı olacak birkaç tüyo:

 

1. Sınırlar oluşturun ve onlara bu sınırlara herkesin görmesi için uyun.

 

Seçmenlerinizin üstünlük ve limitlerinizi öğrenmesine izin verin. Uygun olduğunuz zamanlar veya hangi tekliflerin kabul edilebilir olduğu ile ilgili kurallarınızı çiğnemeyin. Hareketleriniz sözlerinize uymalı, yani hayır demeyi kastederken evet demeyin.

 

2. Takviminize bakmak için zaman isteyin.

 

Bu cevap vermeden önce diğer yöneticilerle görüşmek ve planlarınızı gözden geçirmek için kabul edilebilir bir iş uygulamasıdır. Yerine getiremeyeceğiniz bir şeye hemen evet demeyin. Düşünmeden hayır demek ise ilişkinizi mahvedebilir. Her durumda, son kararınız için bir zaman veya tarih önermek önemli bir şeydir.

 

3. İlk başta içgüdülerinize güvenin.

 

Uzun bir günden sonra beyniniz ve vücudunuzun iyimser ve duygusal bir tepkiden veya negatif bir tepkiden çok daha kesin bilgilere başvurduğunun farkına varın. Derin bir nefes alıp aklınızı kurcalayan şeyleri temizleyin ve herhangi bir cevap vermeden önce iç sesinizi dinleyin.

 

4. Güvenilir bir arkadaşınıza artıları ve eksileri anlatın.

 

Etkenleri yüksek sesle söylemek, evet veya hayır demek konusunda tam çıkarım yapmanızda yardımcı olur. Her evet iş yükünüzü artırırken her hayır gelecekteki bir fırsata engel olabilir. Sesli konuşma ayrıca size zamandan kazandıracaktır.

 

5. Karşılıklı menfaat olanağını soruşturun.

 

Bu istek sahibinin, teklifin etkisini anlamasına yardımcı olarak, büyük ihtimal isteğini tekrar düşünmesine yol açacaktır. Diğer durumlarda, vazgeçmektense aslında geri dönüş yapabilirsiniz. Her evet, aynı stratejik ortaklıkların, iki tarafa da oldukça büyüme imkânı sunması gibi, çift taraflı kazanç sağlamalıdır.

 

6. Hayır demeden önce kısıtlamalarınızı açıklayın.

 

İçeriği açıklamadan reddetmek, mantıksız bir isteğe veya istek sahibiyle olan bir probleme işaret eder. Size teklifte bulunan insanlar bütçe sınırlamalarınızı, şu anki iş yükünüzü veya rekabetçi baskıyı anlamayabilir. Bu bağlamda, ayrıca gelecek teklifler için cesaretlendirici ifadelerde bulunabilirsiniz.

 

7. Kişiye evet, göreve hayır deyin.

 

Gelen teklif şu anki iş yükü, strateji veya diğer etkenler sebebiyle gerçekleştirilemez olsa bile, ilk başta sizin istek sahibi hakkında ne kadar pozitif düşündüğünüzü anlamasını sağlayın. Böylece istek sahibi, geri çevrilmesinin nedeninin daha çok kişisel olmadığı izlenimine kapılacaktır.

 

8. İki pozitif cevabın arasına bir hayır sıkıştırın.

 

Pozitif bir açıklama ile cevabınızın daha makul olmasını sağlayın. Örneğin, ortağınız sizden bir konferansa katılmanızı isterse ancak son teslim tarihiniz riskte ise, bu sorumlulukları anlatın (ilk başta evet), seni nasıl işe hapsettiklerini (hayır),  ve son olarak vaktinde yapıma odaklandığınızı kabul ederek bitirin (ikinci evet).

 

9. Kararı daha iyi bir zamana erteleyin.

 

Teklifi değerlendirmeyi, istek sahibiyle tam anlamıyla ilgilenebileceğiniz bir zamana erteleyin. Bir girişim gününün sıradan karmaşası içindeyken, iki taraf da yanlış anlaşılmış olabilir. Vücut diline ve ses tonuna dikkat etmek, genelde olumsuz cevapları kabullenmeyi daha zor hale getirir.

 

10. Sözlerinizin savunmasız ve açıkça belirtildiğine emin olun.

 

Bir istek sahibi, yumuşakça söylediğiniz hayır cevabını evet veya belki olarak gördüğü zaman kimse başarılı olamaz. Uzun ve detaylı açıklamalar genelde savunmacı ve zıtlaşan olarak görülebilir. Cevabınız güçlü ve duygusallıktan uzak olmalı. Açık bir şekilde hayır deyin ve bunu söylerken gülümseyin.

 

Bir lider olarak kabul edilmek için her şeye evet diyen bir insan olarak görülmek zorunda değilsiniz. Aslında etrafınızdaki liderlere bakarsanız, alışılagelmiş tekliflere hayır dediğini ve bunu yaparak saygı kazandıklarını görürsünüz. Olumlu bir cevap verirken takındıkları inanç ve hırsla hayır demeyi biliyorlar. İşte bu şekilde dünyayı değiştirebilir ve kendinizi kurtarabilirsiniz. O yüzden bugün hayır demeye başlayın.

 

Bu makale  Martin Zwilling’in 2 Ocak 2015 tarihinde entrepreneur.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here