İşe Garajlarda Başlayan 10 Ünlü İşletme!

Ben küçükken, babamla birlikte garajımızı tabureler, ısıtıcılar ve yarış arabaları yapmak için kullanırdık. Gel gelelim ki, garajlar aynı zamanda bir şirket kurmak için de eşi bulunmaz yerlermiş.

 

Dünyaca ünlü bir şirketin nasıl kurulacağını daha iyi anlayabilmek için, diğer girişimcilerin bunu nasıl yaptıklarına bakmanız gerekir.

İşte garajlarda kurulan, dünyanın on dev işletmesi.

 

10 Ünlü Garaj İşletmesi

 

  1. Amazon

 

Jeff Bezos Amazon.com’u bir online kitapçı olarak 1994’te açtı. O zamanlar site tamamıyla Bezos’un Bellevue, Washington’daki garajından idare ediliyordu.

İlk kitabını 1995 Temmuz’unda sattı ve  şirket  iki yıl sonra 1997’de halka arz edildi.

Amazon, bugün dünyanın en büyük online mağazası.

Adres: 10704 NE 28th, Bellevue, Washington

 

  1. Apple

 

1976 yılında 21 ve 26 yaşlarında olan Steve Jobs ve Steve Wozniak, Apple Computers’i yerel bir mağazaya tanesi 500 dolardan 50  adet Wozniak’ın Apple I Bilgisayar’ını satarak kurdu. Jobs siparişi parçacıya götürerek parçaların da siparişini verdi. “Steveler” ve küçük ekipleri 50 bilgisayarı tam 30 günde Cupertino, CA’daki bir garajda elleriyle yaptı.

Bugün Apple dünyanın en değerli teknoloji şirketi.

Adres: 2066 Crist Dr, Los Altos, California

 

  1. Disney

 

Anaheim Disneyland Parkı, CA yolunun yaklaşık 45 dakika aşağısında, Los Angeles’ta bir ev var, işte burası Walt Disney Şirketi’nin kurulduğu yer.

1923 yılında, ev Walt Disney’in amcası Robert Disney’e aitti. Walt ve kardeşi Roy amcalarının yanına taşınarak tek arabalık bir garajda “İlk Disney Stüdyosunu” kurdu. Orada Alice Harikalar Diyarında’nın bir bölümü olan Alice komedilerini çekmeye başladılar.

Bugün, Disney, dünyanın en yüksek gişe hasılatı elde eden medya holdingi.

Adres: 4651 Kingswell Ave, Los Angeles, California

 

  1. Google

 

Şuanda Google olarak tanıdığımız şirket, Eylül 1998’de Stanford yüksek lisans öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin tarafından Susan Wojcicki’nin garajında kuruldu.

Projeleri kısa zamanda eğitimlerine engel olmaya başladığı için, 1 milyon dolara Excite’a satmayı denediler. Excite bu teklifi reddetti ve Google şuanda dünyanın en çok trafik alan sitesi.

Adres: 232 Santa Margarita Ave, Menlo Park, California

 

  1. Harley Davidson

 

1901 yılında, 21 yaşındaki William S. Harley bisikleti çalıştırması için ufak bir motor yapma planları çiziyordu.

İki yıl içinde, Harley ve çocukluk arkadaşı Arthur Davidson ilk motor-bisikletlerini arkadaşlarının 10-15 metrelik ahşap kulübesinde yaptı. Arabaları olmadığından, kulübe de bir garaja sayılabilirdi.

1903 yılında, bugün dünyanın en tanındık motosiklet markası olan Harley-Davidson’ı resmi olarak kurdular.

Adres: Kuzey Milwaukee, Wisconsin’de bir yerler.

 

  1. Hewlett-Packard

 

1939 yılında, Bill Hewlett ve Dave Packard, Packard’ın garajında başlangıçta yaptıkları 538 dolarlık bir yatırım ile HP’yi kurdu.

İlk ürünleri bir ses osillatörüydü ve ilk müşterilerinden biri ise Fantasia filminin ses sistemini kurmak için sekiz osillatör alan Walt Disney oldu.

Palo Alto’daki HP garajı aynı zamanda Silikon Vadisi’nin doğum yeri olarak da bilinir ve HP bugün dünyadaki en büyük şirketlerden biridir.

Adres: 367 Addison Ave, Palo Alto, California

 

  1. Lotus Arabaları

 

Anthony Colin Bruce Chapman Lotus Arabaları’nı 1948 yılında, daha 20 yaşındayken Kuzey Londra, Hornsey’de, Railway Otel’inin arkasındaki ahırlarda yaptığı ilk Lotus yarış arabası sayesinde kurmuştu. Chapman, Lotus Mark I.’i bir 1930 Austin Seven ve bir elektrikli matkap ile yapmıştır.

Bugün, Lotus Cars dünyanın önce gelen yarış arabası üreticilerindendir.

Adres: 472 Hornsey Rd, Londra N19 4EF, İngiltere

 

  1. Maglite

 

1950 yılında, Tony Maglica savaşın parçaladığı ülkesi Hırvatistan’dan Amerika’ya geri döndü. Çok az İngilizce bilen Maglica Los Angeles’a yerleşti ve önüne gelen her işi yaptı.

1955 yılında 125 dolar biriktirdikten sonra Tony parasını ilk torna tezgahına yatırdı. Daha sonra ince parçalar üretmek üzere Los Angeles dışında bir garajda çalışmaya başladı. 1974 yılında Mag Instrument’i satın alarak 1979 yılında ilk el fenerini piyasaya sürdü.

Bugün, Maglite ABD’deki tüm polis memurlarının el fenerlerinin tedarikçisidir.

Adres: Los Angeles, California’da bir yerler

 

  1. Mattel

 

Harold “Matt” Matson ve Elliot Handler, 1945 yılında Güney Kaliforniya’da bir garajda bir resim çerçevesi şirketi olarak Mattel’i kurdu. Matt ve Eliot aynı zamanda malzemelerini israf etmemek için, resim çerçevesi kalıntılarından oyuncak bebek evleri de yaptılar.

Kısa sürede yaptıkları oyuncak bebek evleri, çerçevelerinden daha iyi satmaya başladı. Onlarda oyuncak üretimine yöneldi.

Bugün Mattel, Inc., dünyanın en çok satan oyuncak şirketidir.

Adres: Güney Kaliforniya’da bir yerler

 

  1. Yankee Candle Şirketi

 

1969 yılında, Michael Kittredge henüz 16 yaşındayken annesine hediye olarak garajında erimiş pastel boyalardan ilk kokulu mumunu yaptı. Bunu gören komşular Kittredge’nin mumlarından satın almak istediler o da böylece seri üretime başladı.

Dört yıl sonra garaja sığmaz olan Kittredge, Yankee Candle Şirketini Massachusetts, Holyoke’ta eski bir atölyeye taşıdı.

Yankee Candle bugün Amerika’nın en büyük kokulu mum üreticisidir.

Adres: South Hadley, Massachusetts’te bir yerler

 

Bunlardan çıkarılması gereken nedir?

 

Her şey bir hiç olarak başlar.

Dünyanın en büyük şirketlerine bakarak “Ben asla böyle bir şey yapamazdım” demek kolaydır. Aynı zamanda doğrudur da. Bu şirketlerin çoğunun bulundukları yere ulaşması onlarca yıl almıştır.

Onlar Amazon, Apple ve Google’ı kurmaya çalışarak bu işe başlamadılar. Aksine online bir kitabevi açarak, bir bilgisayar yaparak ve bir arama algoritması geliştirerek bu yola çıktılar.

İster bir garaj, ister bodrum, isterse de bir yurt odası olsun her işin mütevazı başlangıçları vardır. Konu nerede başladığınız değildir. Önemli olan nereye vardığınızdır.

 

Bu makale retireat21.com’da 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*