İşe yeni başlayan genç bir CEO’ya verilecek en iyi nasihat nedir?

Ben 42nin (Y Combinator W14) kurucularından biriyim ve biz bu işe ilk defa New York Fashion Week 2013 ve TechCrunch Disrupt New York’ta başlamış bir veri analiz şirketiyiz.

YC’den ve bu şirketi kurarken yaşadıklarımızdan çok şey öğrendik. İşte ilk başladığımızda “keşke bunları bilseydim” dediğim birkaç şey:

 

1.Azim uzun vadede başarının en büyük belirleyicisidir: Pinterest ve AirBnB’nin CEO’ları da dahil olmak üzere pek çok kurucu bugüne kadar bizlerle ilham verici hikayelerini paylaştı. Hiç kimse bugün bulundukları noktaya kolay bir yoldan gelmiyor. Bugün değeri 10 milyar doları bulan AirBnB’nin kurucularının ilk günlerinde giderlerini karşılayabilmek için 1.000 mısır gevreği kutusunu tutkalladıklarını herkes bilir. Başarılı olabilirsiniz, ancak bu çoğu zaman bunu ne kadar çok istediğinize bağlıdır.

 

2.Hedeflediğiniz kadar büyürsünüz: Ufak bir kağıt alın ve üzerine bir hedef yazın. Net olun. Şimdi bunu banyonuzun aynasına yapıştırın ki, size her sabah bir numaralı büyüme önceliğinizi hatırlatsın. Eğer bir şirket kuruyorsanız, bu kullanıcılarınız veya kârınız gibi haftadan haftaya ilerletebileceğiniz bir hedef olmalıdır.

 

3.Etkinliği büyüme sanmayın: Yeni başlayan kurucular genellikle büyümenin gerçekte ne anlama geldiğini bilmezler. Ürününüze özellikler eklemek büyümek değildir. Aynı şekilde hoş bir ofis düzenlemek veya birçok etkinliğe katılmak da. Daha fazla müşteri kazanmak ve ürün üretmek büyümektir ve büyümek bundan ibarettir.

 

4.Büyümenin anahtarı ilerlemedir: Eğer ilerleme kaydedemiyorsanız, işte size işlerinizi halletmenin kolay bir yolu. Öncelikle, her biri için ayrı ayrı alt başlıklar oluşturduğunuz üç ana görevle işe başlayın ve birinden diğerine ancak bir görevi tamamladığınızda geçin. Her gün bir ilerleme kaydedin ve kazanın.

 

5.Kazananın ayı mı, yoksa timsah mı olacağına ring karar verir: Herkes her şeyi yapamaz. Kendi alanınıza yoğunlaşın ve güçlü yönlerinizi kullanın.

 

6.Çabuk karar verin: Bu yeni başlayan kurucular için zor olabilir; ancak unutmayın ki vakit nakittir. Bir gün içinde 24 saat varken çoğu kararı vermek için bilginin neredeyse sadece %10’una ihtiyaç duyulmaktadır. Vermeniz gereken kararların önemini kavrayarak buna göre sıralandırın. Kendinizi kararlı olmak konusunda eğitin ki, icraata geçerek ilerleyebilesiniz.

 

7.Rekabete fazla odaklanmayın: Sizce yarın bir basketbol oyuncusu olmaya karar vermem LeBron James’in kariyerini etkiler mi dersiniz? Gürültüyü duymazlıktan gelin; çünkü başkalarının yaptıkları kontrolünüz dışındadır ve zaten büyük ihtimalle hepsi de acemidir. Alanınızdaki oyuncuların farkında olun ancak oyununuzda birinci olmaya odaklanın.

 

8.Çok çalışmanın yerini hiçbir şey tutmaz: 42’nin piyasa araştırmalarını yapmaya ilk başladığımızda, haftalarca mağaza mağaza dolaşıp her yönetici ve ortakla konuşmayı denedim. Zordu ama aynı zamanda gözümü en çok açan nokta oldu. Kod yazmaktan veya pazarlama yapmaktan kaçış yok. İyi haberse bir iş sizin için ne kadar zor olursa başkaları için de taklidini yapmak o kadar zor olacaktır.

 

9.Fırsatlar her yerdedir: Silikon Vadisi’ne ilk gittiğimde çok hayal kırıklığına uğramıştım. Burada ne ışınlanma vardı ne de kablosuz girişler; hatta resepsiyonda sizi karşılayan robotlar bile yoktu. Şu anda bunun çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum çünkü bu geliştirdiğiniz fikirlerle hala geleceğinizi şekillendirebilecek sayısız fırsatınız olduğu anlamına gelir.  Kurbanı OYNAMAYIN (daha çok gencim, tecrübesizim, şunum yok, bunum yok) – işe koyulun!

 

İyi şanslar!

 

Bu makale  Cathy Han’in  8 Temmuz 2014 tarihinde quora.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Şirketiniz İçin Snapchat Rehberi

Snapchat dünya çapında 200 milyona yakın kullanıcıya sahip. Bu gerçekten büyük bir potansiyel kullanıcı grubu. Eğer Snapchat'i 2016 pazarlama stratejileriniz arasında hala kullanmıyorsanız bir an önce kullanmalısınız. Bu rehbere göz atarak işe başlayabilirsiniz.