İşinizi Başarıya Ulaştıran 3 Şey

Son on yılda sayısız girişimle birlikte çalışmış biri olarak bir işi başarıya kavuşturan 3 temel öğenin tutku, özgürlük ve etki olduğu söyleyebilirim.

Son on yılda sayısız girişimle birlikte çalışmış biri olarak bir işi başarıya kavuşturan 3 temel öğenin tutku, özgürlük ve etki olduğu söyleyebilirim.

 

Tutku

Aslında tutku kelimesi açıklamaya gerek olmadan, kendini ifade edebilen bir sözcüktür ancak tutku sizi yönlendiren bir duygudan çok daha fazlasıdır. Klişe olmaktan uzak bir şekilde tutku, gerçekten neyi sevdiğinizdir. Tutku dünyayı diğer insanların göremediği, fark edemediği özel bir bakış açısıyla size sunar. Bu bakış açısını, vizyonu kullanabilirsiniz, ona sahip olabilirsiniz, çünkü bu sizin sevdiğiniz ve tamamen inandığınız bir şeydir.

 

Her başarılı girişim sahibi ve girişimci, onu ileriye taşıyacak bir tutkuya, diğerlerinin sahip olamadığı bir vizyon, saf bir inanışa sahip olmak zorundadır. Tereddütsüz şekilde fikrinizin ya da düşüncenizin dünyayı değiştireceğine inanmalısınız.

 

Eğer bir işe başlamayı düşünüyorsanız, olduğunuz yerde durun ve kendinize şunu sorun: Sizin tutkunuz gerçekte ne? Yaptığınız şey hakkında sizi en çok heyecanlandıran şey ne?  Zor zamanlarda ileriye emin adımlarla yürümek ve zor zamanlarda vazgeçmek arasındaki fark, tutkudur.

 

Özgürlük

Günümüzde bir ülkede özgürlük, zamanı ve parayı nasıl uygun görüyorsanız o şekilde harcamak, kullanmaktır. Kendinize finansal bir özgürlük yaratmanız, yalnızca işletmenizin büyümesi, işçilere, çalışanlara ödeme yapmak anlamına gelmez aynı zamanda ailenize, kendinize ait, istediğiniz kalitede bir yaşam sunmak anlamına gelir.

 

Aynı şekilde, özgürlük zamana ve paraya yatırım yaparak, aileniz, arkadaşlarınız ve hobileriniz gibi sizin için önemli olan şeyleri ön plana çıkartmanızda yardımcı olur.

 

Finansal özgürlük farklı insanlara farklı anlamlar sunar. Örneğin; eğer yalnızca babanızın maaşı ile geçindiğiniz büyük bir ailede büyüdüyseniz, ailenizin basit ihtiyaçlarını karşılamaktan öteye gitmek isteyecek ve konforlu bir hayata sahip olmak isteyeceksiniz.

 

Etki

İyi bir etki, işletme ve fikirlerinizin temel prensibi olmak zorundadır ve iyi bir etki bırakmak için asla beklenmemelidir. Açıkca, işletme ya da fikirlerinizin başından sonuna kadar nasıl bir izlenim bırakmak istediğinize karar vermelisiniz.

 

En başında yardımlaşma, paylaşma ve diğerlerini de kendiniz gibi görerek, amacınız doğrultusunda iyi bir etki bırakabilirsiniz. İyi bir izlenim bırakmak, özellikle ilk andan itibaren bunu başarmak size herhangi bir başkasının günlük yaşantısında da iyi bir izlenim, etki bırakma şansı yaratacaktır. Unutulmamalıdır ki, zamanla şirketiniz ve zamanın değiştiği gibi etkiniz de değişebilir. Ancak temel prensip, şirketinizin, işletmenizin ne tür bir etki bırakacağını, ileriye emin adımlarla yürüdüğünüzde size yardımcı olacak bir vizyon sahibi olarak bilmekten geçer.

 

Tutku, özgürlük ve etki, işletmenin başarılı olması için ahenk içerisinde çalışırlar. İşletmeniz için tutku sahibi değilseniz, hayal ettiğiniz özgürlüğe ya da istenilen etkiye asla kavuşamazsınız. Özgürlük olmadan, etki yaratmak hayal olur ve tutkunuz bir hiç uğruna harcanır. Ve eğer iyi bir izlenim bırakmıyorsanız, girişimciğin izin verdiği özgürlüğü tecrübe edemiyor ve tutkunuzu yerine getiremiyorsunuz demektir.

 

Eğer bir işletme yaratmaya çalışıyor ya da olan bir işletme ile uğraşıyorsanız, geriye bir adım atın ve tutkunuzu ifade edip, özgürlüğün sizin için ne anlama geldiğini düşünün. Ardından şirketin yaratabileceği etkiyi gözünüzde canlandırın. Böylece odaklanacak, başarılı olacak ve her gün yaptığınız şeyi neden yaptığınızı anlayabileceksiniz.  

 

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir