İşletmenize Kaliteli Bir Medya Desteği Sağlayabilmenin En İyi 5 Yolu

Medyaya çıkabilmek bir tak çalıştır süreci değildir.

Tüm girişimler basının ilgisine muhtaçtır. Bunu isterler ve buna ihtiyaçları olduğunu bilirler – yalnızca ellerinde bunu gerçekleştirecek yeterli bağlantı ya da insan gücü yoktur ve çok az yeni işletme ilk başlarda bir halkla ilişkiler ajansı tutmanın altından kalkabilir.

 

Güçlü bir basın desteği girişimlerin kullanıcı kitlelerini hızlı bir şekilde ölçeklemelerine ve kendilerini yatırımcıların gözleri önünde konumlandırmalarına yardımcı olabilir. Kendini göstermek hayatidir, bu yüzden daha büyük bir bütçenin ya da daha iyi kaynakların hayalini kurmaktan vazgeçerek feci derecede ihtiyacınız olan bazı medya ifşalarını oluşturmak için size vereceğimiz ipuçlarını kullanın.

 

Belirli Medya Kanalları ve Gazetecileri Hedef Alın

 

E-posta adresini bulabildiğiniz herkese vakit ayıramazsınız. Dünyanın tüm zamanı sizin olsa dahi, bu verimsiz bir stratejidir. Yayınlarında bulunmak için neredeyse her şeyi yapabileceğiniz en iyi 25 medya kanalının bir listesini hazırlayın. En iyisi için uğraşın – bunu ne kadar çok isterseniz, başarma şansınız o kadar yüksektir.

 

Hedef kanallarınızı belirledikten sonra, her kanaldaki belirli bir gazeteciyi hedef alın. Bu gazetecinin çalışmalarını okuyarak ne yazmayı sevdiğine aşina olun. Buradaki amaç, yeni işletmeniz ile ilgilenecek ve bunun için heveslenecek kişiyi belirlemektir. Yazdıkları hikayelere yorum yapın ve sosyal medyada onları takip edin.

 

Kendinizi Tanıtmak Ve Bir İlişki Kurmak İçin Twitter’ı Kullanın

 

Haberler her zaman önce Twitter’dan duyurulduğu için, birçok gazeteci bu platformda oldukça aktiftir. Aynı zamanda Twitter’da e-postaya nazaran bir cevap almanız çok daha olasıdır çünkü burada hem sorular hem de cevaplar kısa ve nettir – 140 karakter limiti uzun yazışmaları ortadan kaldırmaktadır.

 

Bir ilişki kurmadan önce Twitter aracılığıyla bir basın bülteni linki paylaşmaktan ya da bir talepte bulunmaktan kaçının. Gazeteciler gün boyu bunlarla karşılaşırlar. Bunun yerine, bir ilişki kurun ki bir şey söylediğiniz zaman sizin tweetiniz diğerlerinden seçilsin. Onların bazı içeriklerini retweetleyin ve bazı tweetlerine cevap verin, ancak bu konuda samimi olun. Unutmayın, bu oldu-bittiye gelecek bir iş değildir. Uzun vadeli bir ilişki kurmanız gerekir ve bu bir gecede olabilecek bir şey değildir.

 

Basına Yem Olarak Zengin Veri İçerikli Yazılar Kullanın

 

Medyanın ilgisini çekmek için çabalayan binlerce yeni işletme vardır. Medyanın kapsama alanına girebilmenizin tek yolu bu kalabalık içerisinde kendinizi belli etmektir. Bunu yapmanın harika bir yolu ise iyi düşünülmüş ve veri zengini içerikler kullanmaktır, örneğin görsel anlatımlar (infografik) gibi. Fonlama / kitle fonlaması sayıları gibi verileri görselleştirmek sizi daha enteresan kılacaktır. Eğer bir gazeteci olsaydınız, aşağıdaki ifadelerden hangisi daha çok ilginizi çekerdi?

 

  • “Geçen aydan bu yana muhteşem bir başarı yakalamış bir uygulamayı piyasaya sürdük.”
  • “Muhteşem bir başarı yakalamış bir uygulama piyasaya sürdük. İşte geçen ay elde ettiğimiz kullanım ve kullanıcı büyümesini gösteren bir infografik.”

 

İşte fazladan ekleyeceğiniz o içerik kalma ya da geçmenizi belirleyen unsur olabilir.

 

Her Gazeteciye Aynı Şeyleri Göndermekten Kaçının

 

Tüm gazeteciler saniyeler içinde bir kopyala / yapıştır işini anlayacaktır; sonuçta bunu günün her dakikası yaşıyorlar. Yazınızı tamamen kişiselleştirerek çalıştıkları medya kanalına göre uyarlayın.

 

İsteğinizin samimi olduğunu hissettikleri takdirde daha iyi bir geri dönüş alma olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, sadece isimleri ve medya kanallarını da değiştirmeyin. Eğer yanlışlıkla TechCrunch’taki birine bir istek gönderir ve yazınızda Mashable okumayı ne kadar çok sevdiğinizi yazarsanız işletmeniz kara listelere girebilir. Tembel olmayın: Eğer sonuç istiyorsanız, çaba göstermeye de istekli olun.

 

Yazınızın Bir Basın Bültenine Benzememesine Özen Gösterin

 

En son ne zaman ayaklarınızı yerden kesecek bir basın bülteni okudunuz? Burada kısa yoldan giderek cevabınızın “olmuşsa, çok da kısa bir süre önce değildir” olduğunu tahmin ediyorum. Çoğu basın bülteni sıkıcı şirket istatistiklerinin ve aynı derecede sıkıcı bazı alıntıların yapıldığı yazılardan oluşur. Eğer yazınız bir basın açıklamasına benziyorsa, geri dönüş beklemeyin. Kısa, detayları açıklayan ve net olan her zaman kazanır. İşletmenizi anlamalarını sağlayarak birkaç cümle ile ilgilerini çekmeniz, geri dönüş alma olasılığınızı oldukça arttırır.

 

Her yeni işletmenin markasına özgü bir sese ihtiyacı vardır ve bu ipuçları da bu konuda birkaç adım ileride olmanıza yardımcı olacaktır.

 

Bu makale businesscollective.com’da Jonahtan Long tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*