Istanbul Talks Inspired

0
2096

Girişimcilik Vakfı gururla sundu.

 

Neyi mi?

 

Istanbul Talks Inspired’ı. Inspired nedir diye sorar gibisiniz. Ülkenin yükselen değeri girişimcilik ekosisteminde, Girişimcilik Vakfı ve Sipahiler Event Management tarafından düzenlenen en büyük etkinlik diyebilirim. Burada sadece ülke çapında kalmayarak global ağa hitap eden girişimciler de İstanbul’da konumlandı.

 

Amerika, Mısır, Hindistan gibi kendini geliştirmiş ve geliştirmeye açık ülkelerde girişimciliğin ne denli gelişme gösterdiğini öğrenme fırsatı bulduk. Böylelikle kendimizle kıyaslayıp aradaki uçurumun çok fazla olmaması geleceğe dair bizleri umutlandırdı.

 

Oluşumundan itibaren yaptığı aktiviteleriyle devrim niteliğinde olan Girişimcilik Vakfı 16 Mart günü Çırağan Sarayı Kempinski’de unutulmaz bir etkinlik gerçekleştirerek yine bu sektördeki insanlara öncü oldu. Ülkemizin başarılı girişimcilerine ilaveten dünya çapında kendilerini kanıtlamış birçoğumuzun bildiği ama tanışma fırsatı bulamadığı girişimci Richard Branson da o gün bizlerleydi. Bunun yanında Skype’ın kurucularından ve ‘Gear Up’ kitabı yazarlarından Jonas Kjellberg, Endeavor San Francisco yöneticisi Allen Taylor, şu an Amerika’da başkan adayı olan Donald Trump ile rakip olan RLTY NYC’nin kurucu ortağı ve yöneticisi Emir Bahadır, yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın, 4129Grey CEO’su Alemşah Öztürk ve İnveon CEO’su Yomi Kastro da güne renk ve değer katan isimlerdi.

 

Konferanstaki isimler kadar etkinliğin yapısı da bir o kadar kaliteliydi. Alışılagelmişliğin dışında olan ve yenilikçi bir düzeni konferans için aklımızda kalan faktörlerden birkaçı. Girişimcilik Vakfı, eminim ki her geçen sene üzerine koyarak bu kültürü yaymaya ve bu ilhamı vermeye devam edecek. Fellow Programının dışında böylesine kaliteli bir etkinlik düzenlemesi bunun kanıtı oldu.

 

Screenshot 2016-04-01 at 12.01.26

 

Konferans yenilikçi yapısıyla her oturumda izleyicileri kendisine keyifle bağlı tuttu. Ünlü Ressam Devrim Erbil ve Atölye Lab’in Kurucu Ortağı Kerem Alper’in kendine has ve orijinal kimlikleri ile hikayelerini paylaşmaları bunlardan birisiydi.

 

Ve tabii ki Youngpreneurs paneli… Kendi jenerasyonumuz olması sebebiyle en çok dikkatimi çeken oturumdu. 4 farklı profili izlerken onları birbiriyle buluşturan ortak payda girişimcilikti. Panelin moderatörlüğünü üstlenen Peak Games & Hemenkiralık.com Kurucu Ortağı Rina Onur ve panelin diğer konukları; Paris’te Steaking’in kurucu ortağı Alican Özsoy, Les Benjamins Kurucusu ve Kreatif Direktörü Bünyamin Aydın, RLTY NYC’nin Kurucu Ortağı ve Yöneticisi Emir Bahadır‘ın tecrübelerini bizlerle paylaşması girişimcilik serüvenlerimize birer tohum daha ektirdi.

 

Bir sonraki panelde YFS Magazine’nin Kurucusu Erica Nicole, Vu Technologies CEO’su Devita Saraf, Venus Media & PR Şirketinin Kurucu CEO’su Yasmine Shihata ve Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın’ın moderatörlüğünde  ‘Kadın Girişimciliği Dünyayı Neden Değiştiriyor?’ sorusuna cevap arandı.

 

Aynı zamanda hepsi ülkelerindeki kadın girişimcilerin rollerinden bahsederek; önlerine çıkan engellerin ve kolaylıkların arasındaki farkın bir hayli fazla olması, ülkelerin gelişmişlik ve kültürel seviyelerinin bu paydayla doğru orantılı olduğunu gösterdi.

 

Günün beklenen konuşmacısı Virgin Group’un Kurucusu Richard Branson’ın 60 dakikalık sohbeti hafızalardan hiç silinmeyecek gibi. Girişimcilik ekosisteminin öncülerinden ilan edilen Branson, tüm samimiyeti ve enerjisiyle hikayesini bizlerle paylaştı. Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, moderatörlüğü ile Branson hakkında bilmediklerimizi öğrenme fırsat sundu. İlham dolu geçen günün son oturumu ile günü zirvede kapadık.

 

Etkinlik sonrası günün devamı niteliğinde olan GiveBack Gala’da sektörün başarılı girişimcileri, iş adamları, akademisyenler, önemli sanatçıların da katılımıyla keyif dolu; biz fellowlar için de network dolu günümüze yakışan bir gece geçirdik.

 

Kısaca özetlemek gerekirse bu zamana kadar yapılmamış olanı yapmak Girişimcilik Vakfı’nın misyonlarından birisi diyebilirim. Gerçekten İstanbul Talks Inspired ve GiveBack Gala bunların kanıtı.

 

Girişimcilik ekosistemine kazandıracağı kişiler için, verdiği ilham için, eşsiz destekleri için başta Sina Afra ve Mehru Aygül’e sonra tüm Girişimcilik Vakfı ekibine biz girişimci adaylarının yerine de teşekkür etmek istiyorum.

 

Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere,

 

Farkınızın özgürlüğünüz olacağı bol günlere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here