İşte 10 Yükselmekte Olan Girişimcinin Üretken Kalma Sırrı

0
2194

Bu makaledeki şirketler Entrepreneur360™ Performance Index’e dâhil edilmiş şirketlerdir.

 

Bir girişimi yönetirken günler çabuk geçiyor. Ve şirket değiştikçe bir CEO olarak sizin rolünüz de değişiyor. İş sorumluluklarınız, teslimatlar ve müşteriler ile ilgilenmekten yatırımcılar ve yüzlerce çalışanlarla ilgilenmeye dönüşebilir. İş yerindeki rolünüz neyi gerektirirse gerektirsin, sizi üretken tutacak günlük alışkanlıkların ve zihniyetin ve verimliliğinizi tehdit eden unsurların farkında olabilmeniz çok önemlidir.

 

Entrepreneur360™ Performance Index’te yer alan şirketlerin CEO’larına ve kurucularına üretken kalabilmelerini sağlayan en iyi yöntemlerini sorduk. Bu uzun vadeli bir amaca ulaşmak ya da sabahları kullanabileceğimiz bir pratik bilgi olabilir. Üretkenlik üzerine verebilecekleri en iyi tavsiyeleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Cevaplar netlik ve kısalık amacıyla düzenlenmiştir.

 

  1. Her seferinde tek bir şeyi başarmaya odaklanın.

İnsanlar her zaman aynı anda birçok işi yapabilmekten bahsederler fakat bir şeyin iyi olmasını istiyorsanız ona tüm dikkatinizi vermelisiniz. Ben genel olarak günümü yapılacaklar listesine göre geçiririm ve bir şeyi bitirmeden asla diğerine geçmem. Daime her şeyi tamamlamaya odaklanırım.

 

— Olga Vidisheva, yerel butiklerden temin ettiği malları satan bir e ticaret firması olan Shoptiques’in CEO’su ve kurucusu.

 

  1. Erken kalkın.

Ben genelde 6.30 – 7 gibi ofiste oluyorum ve sabah 9 akşam 5 rutini başlamadan önce birçok işi halletmek için vaktim oluyor.

 

— Gautam Gupta, sağlıklı atıştırmalık hizmetini aylık üyelikler olarak satan bir şirket olan NatureBox’ın kurucu ortağı ve CEO’su.

 

  1. Odaklı kalmak için uzun ve kısa vadeli hedeflerinizi belirleyin.

Her çeyrekte, hem şirket hem de kendim için 5 büyük hedef belirlerim ve bunları şirketteki herkese bildiririm. Her hafta Pazartesi günü o haftanın en öncelikli meselelerini belirlemek üzere bir yönetim kurulu toplantısı ile başlarım. Son olarak, her sabah işe gidiş yolunda günlük yapılacaklar listesi yaparım.

 

— Matt Straz, şirketlere bordro, faydalar ve İK gibi konularda yardımcı olan bulut tabanlı platform Namely’nin kurucusu ve CEO’su.

 

  1. Mikro yönetim yapmayın.

Akıllı, yetenekli ve istekli insanları işe alın ve onlara yapacakları işler konusunda güvenin. Özellikle şirketin ilk günlerinde her çalışanın tek tek ne iş yaptığınızı bildiğiniz için, genelde yanınızda oturuyor olurlar, bu geçiş biraz zorlu olabilir. Aşağı yukarı 100 çalışanınız olduğu zaman herkesin ne yaptığını ve her şeyin istediğiniz gibi yapıldığını tek tek bilmeniz mümkün olmaz. Fakat bunda bir sorun yoktur. Bir yönetici olarak şirketin uzun vadeli hedeflerine odaklanmalı ve çalışanlarınıza güvenmelisiniz.

 

— Joe Coleman, şirketlerin müşterilere ulaşmasını sağlayacak pazarlama içeriğini oluşturan bir yazılım şirketi olan Contently’nin kurucu ortağı ve CEO’su.

 

  1. Sürekli kendinize misyonunuzu hatırlatın.

Bu şekilde önemli olan şeyleri fark eder ve önemsiz olanları saf dışı edebilirsiniz. Böylece gerçekten önemli olan işler ve görevler konusunda daha üretken olabiliriz.

 

— Jamie Siminoff, kullanıcıların her yerden kapıya bakmalarını sağlayan Ring Video Kapı Zili’ni geliştiren Ring’in baş mucidi ve CEO’su.

 

  1.  Dışarıda yapabileceğiniz bir hobiniz olsun.

İşinize mümkün olduğunca fazla gayret vermek önemlidir fakat tüm enerjinizi buna vermeniz gerekmez. İşe gitmekten zevk almadığınız ilk gün, kendiniz ve şirketiniz adına üretkenliğinizin azalmaya başladığı ilk gün olacaktır. Ben yapabildiğim kadar sanat yapmaya çalışıyorum. Bir gün çalışırken sunu fark ettim; Sanat zihniyetli bir şirkette çalışmama rağmen kendi sanatımı çok az yapıyordum. Sanat yapmanın benim için terepatik bir yönü var.

 

— Aaron Firestein, ayakkabı tasarımı ve üretimi konusunda sanatçılarla çalışan çevrimiçi perakende satış şirketi BucketFeet’in kurucu ortağı ve baş sanatçısı.

 

  1. Ulaşmaya çalıştığınız hedef konusunda net olun.

Bu yolda önemli olmayan hiçbir şeyi yapmayın ve geri bildirimlere ve pazara bağlı olarak değişen içeriğe uyum sağlayın.

 

— Gabriel Weinberg, kullanıcının mahremiyetine özen gösteren ve aramalarını kayıt altına almayan bir arama motoru olan DuckDuckGo’nun kurucusu ve CEO’su.

 

  1. Takviminize uyun.

Çalışan bir ebeveyn olarak, sabahlarımı her zaman boş bırakıyorum çünkü çocukları doktora götürmem ya da okula görüşmeye gitmem gerekebilir. Ofisimiz ortak bir Google takvimi ve anlık mesajlaşma servisi kullanıyor ve bu sayede anlık değişimlerden haberdar olup ona ayak uydurabiliyoruz.

 

— Jayson Rapaport, çok pahalı olmayan kaliteli kesim ve boyama yapan kuaför zinciri olan ve yakın zamanda kendi saç bakım ürünlerini de üretmeye başlayan Birds Barbershop’un kurucu ortağı ve eş sahibi.

 

  1. O gün yapacağınız 5 şey belirleyin.

Her sabah, o gün mutlaka yapacağım 5 şey belirlerim. Kaçınılmaz olarak yapmam gereken başka işler çıktığında önceliklerimi belirlemek konusunda bana yardımcı olması için yapmam gerekenler listesine bakarım.

 

— David Simnick, doğal ve el yapımı sabunlar üreten ve bu sabunları ihtiyacı olan çocuklara bağışlayan SoapBox Soaps’un kurucu ortağı ve CEO’su.

 

  1. Dur ve dinle.

Bir konuya tüm dikkatinizi vermenin verimliliğinizi ne kadar çok artıracağını görseniz şaşırırsınız. Genelde bir problemi, o konudaki mümkün olan tüm verileri toplamadan çözmeye çalışırız. Aynı zamanda ekibimle konuşurken sadece doğru şeyleri söylemeye değil beni tam olarak anlamalarına dikkat ederim. Bu ufak ayrım çok büyük fark yapıyor.

 

— Ian Siegel, işverenlerin iş ilanları verdikleri ve iş arayanların başvurularını e-mail aracılığıyla bildiren ZipRecruiter’in kurucu ortağı ve CEO’su.

 

 

Bu makale entrepreneur.com’da Tanya Benedicto Klich tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here