İşte Bazı Girişimlerin Başarılı ve Bazılarının Başarısız Olmasının En Büyük Nedeni

0
2437

Not—Para değil.

 

Başarılı olan yeni girişimleri, başarısız olan büyük çoğunluktan ayıran en büyük etken nedir?

 

Geçenlerde, meslektaşlarımdan biri bana Idealab’ı kuran müzmin bir girişimci olan Bill Gross’un yaptığı TED konuşmasından  bahsetti.  Gross başarılı veya başarısız olmadaki en önemli tek etkeni bulmak için yarısı Idealab mezunu olan 200 şirketi analiz etti.

 

Özet: Gross’un bulgusuna göre, zamanlama her şey olmayabilir, ancak düşünebileceğinizden çok daha fazla etkilidir.

 

Çalışmasında yüksek başarılar–Airbnb, Instagram, Uber ve Youtube gibi milyar dolarlık başarılar, ayrıca Idealab’ın kendisine ait olan CarsDirect, NetZero, and Tickets.com vardı. Bilişsel önyargıları düzeltmek için, büyük beklentilerine ulaşmamış olan şirketleri–Webvan, Kozmo, Pets.com ve Friendster gibi–de gözden geçirdi ve bunların beş alandaki ilgili güçlü yönlerini değerlendirdi:

 

  1. Fikir ne kadar iyiydi?
  2. Ekip ne kadar iyiydi?
  3. İş modeli ne kadar iyiydi?
  4. Fonlama ne kadar iyiydi?
  5. Zamanlama ne kadar iyiydi?

 

Büyük sürpriz şu ki; tüm bu beş etken önemliyken, en önemli etken–“başarı ve başarısızlık arasındaki farkın” yüzde 42’sini oluşturan–zamanlamaydı.

 

“Fikir için çok erken ve dünya buna hazır değil mi?” diye sorduğunu söyledi Gross. “İşin başında ve dünyayı eğitmek zorunda olduğunuz için erken mi? Tamamen doğru mu? Veya çok mu geç, ve zaten çok fazla sayıda rakip mevcut mu?”

 

Örnek olarak, Gross Airbnb ve Uber’den alıntı yaptı. Önce Airbnb’e bakalım. Şirketin, öylesine çılgınına çok az sayıda yatırımcının itibar etmeye hazır olduğu bir fikri ve deneyimsiz bir liderlik ekibi vardı (son derece fazla kaynağa sahip olmasına rağmen). Ancak, hizmet ekonomideki durağanlık döneminde ortaya çıktı–insanlar ekstra para kazanmaya ihtiyaç duyduğunda, bir yabancıya oda ve hatta bir yatak kiralama gibi şeyler yapmayı düşünmeleri muhtemeldir. Benzer bir değerlendirme Uber için de geçerlidir, dedi. Uber, insanlar yabancıları kişisel otomobilleri ile gezdirerek ekstra para kazanmaya istekliyken, ekonomik zorluk döneminde kurulmuştur.

 

Bunu Gross’un 1999 yılında dahil olduğu ve her türlü para ve sermayeye erişimi bulunan Z.com adındaki online eğlence şirketi ile karşılaştırın. Başarısızlığının en büyük nedeni, yalnızca çok erken olmasıydı. Geniş bant internet yayılmadan yaklaşık beş yıl önce piyasaya çıktı ve online video izleme sorununu gerçekten çözdü. Sonuç: 2003 yılında Z.com ortadan kayboldu, ancak iki yıl sonra YouTube popüler oldu–dedi Gross, çünkü çok daha iyi bir zamanlaması vardı.

 

Bu nedenle girişimciliğe hazır olduğunuzda, mükemmel bir ekip ve mükemmel bir fikir bulun. Ancak Gross “zamanlama daha da önemli olabilir.  … Mutlaka müşterilerin onlara sunmanız gereken şeye gerçekten hazır olup olmadıklarına bakın. ” şeklinde bir öneride bulunuyor.

 

Ve sonra cevap hakkında “gerçekten ama gerçekten dürüst” olun.

 

 

Bu makale inc.com’da Bill Murphy Jr. tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here