“İşte Ceylanlar” Kitap İncelemesi

0
1922

Bugün sizlere son dönemde okuduğum güzel bir kitaptan bahsedeceğim. Türkiye’de yer alan start-uplar hakkında kurucular/kurucu ortaklar ile 2 kısım olarak hazırlanan bir kitap: İşte Ceylanlar.

Kitabın ilk kısmı, dönemin başarılı girişimcilerine benzer sorular sorularak röportaj havasında hazırlanmış.

-Değer Teklifi
-Girişim Hakkında
-Kişisel Deneyimler
-Girişimcilik ile Tanışma
-Destek Mekanizmaları/Kişi-Kurum-Hızlandırma Programı
-Sermaye/İlk Kaynak-Yatırım
-Türkiye’de Girişimci Olmak/En Büyük Sorun-Değişim Önerileri
-Hedef ve Gelecek

Çiçek Sepeti, Sendloop, Connected2.me, Onedio, Useinsider, Bitaksi, Getir, Evreka ve Iyzico gibi günümüz Türkiye’nin güçlü start-uplarının röportajları yer alıyor ilk bölümde. Tam 32 röportaj ile deneyimleri ilk ağızdan dürüstçe duyma şansını elde ediyoruz. Kendi adıma başvurulması gereken yerler ve zorluklar konusunda izlenmesi gereken yollar için çok verimli bilgiler aldım kitabın bu kısımdan.

İkinci kısımda ise Türkiye’nin güçlü girişimcilerinin girişimcilik üzerine yazılarına yer verilmiş. Sina Afra, Hasan Aslanoba, Rina Onur (kadın girişimciler için bir idol olan Rina Onur’un neler yaptığını ve Peak Games’i araştırmanızı öneririm), İhsan Elgin, Aslıhan Kurul Türkmen, Mehru Aygül (aynı zamanda Girişimcilik Vakfı genel müdürü, ilham kaynağı, güçlü bir kadın rol model) gibi isimlerin bir kahve eşliğinde sohbet ediyormuş gibi girişimcilik ve hayat üzerine verdiği hap bilgileri bulmak mümkün.

Bu kitabın her girişimci ve girişimci adayının başucu kitabı olması gerektiğini düşünüyorum. Kitapta Erhan Hocamın bir önerisi, 3 girişimi seçip yakından takip etmekti. Ben de seçtiklerimi sizinle paylaşayım: Useinsider, Iyzico ve Çicek Sepeti. Özellikle Çicek Sepeti’nin girişimini satmak yerine geliştirerek dünyaya açılma stratejisi beni derinden etkiledi. Insider ve Iyzico’nun ise dünya pazarına açılmış ve hızla büyüyor olmaları beni etkileyen yönleri arasında.

Girişimcilik yolunda yalnız olmadığımızı her an gösteren, bizi yüreklendirerek yavru ceylanlarına sahip çıkan, onları hep ön görülülüğü ile girişimcilik yolunda destekleyen canım hocam Erhan Erkut’a bu kitabı ortaya koyduğu ve bu ülkede girişimcilik alanında verdiği tüm emekler için çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here