İşte Mutlaka Tanımanız Gereken 5 Başarılı Kadın Girişimci!

  1. Melek Pulatkonak

London School of Economics and Political Science’dan İktisat derecesini aldıktan sonra,  New York Borsası’nda iş hayatına atılan Pulatkonak, Columbia Business School’da MBA’ini tamamladı. Girişimciliğe New York’ta başladıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaptı. 2011 yılında Microsoft Türkiye’de görev almaya başladı. 2013 yılında bu görevinden ayrılarak , “O yaparsa ben de yaparım!” mottosuyla yola çıkarak TurkishWIN (Turkish Women International Network) adlı sosyal girişimi kurdu. Farkındalık yaratan bu sosyal girişimde çalışmaya devam ederken, benzer amaçla Türkçe bir platform olan BinYaprak’ı kurdu.

2) Gamze Cizreli

ODTÜ İşletme bölümünü tamamladıktan sonra kurumsal hayata atıldı. Birkaç yıl bu görevine devam ettikten sonra mesleğinin ona göre olmadığını düşünerek bir kafe açmaya karar verdi. Kafe sektörünün yavaş yavaş gelişmekte olduğu zamanda Ankara’da halen popülerliğini koruyan “Cafemiz”i açtı. Aksiyona girip yeni işler yapmayı çok sevdiğini söyleyen Cizreli, daha sonra yine Ankara’da “Quick China” adlı çin restoranını kurdu. Ankaralılar tarafından oldukça sevilen “Quick China”, birçok şubesi ile Ankaralılara hizmet vermeye devam ediyor. 2007 yılında ise Ankara’yı açık mutfak konsepti ile tanıştıran “Big Chefs” ‘i kurdu. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Diyarbakır gibi Türkiye’nin birçok yerinde şubesi olan “Big Chefs”, Dubai ve Suudi Arabistan gibi pek çok ülkede yer almaya devam ediyor.

3) Bedriye Hülya

İzmir’de lise eğitimine devam ederken geçirdiği bir kaza sebebi ile 1 yıl yataktan kalkamayan Bedriye Hülya, üniversite sınavlarına hazırlanıp hayalindeki bölüm olan psikoloji bölümünü kazandı. Beşinci katta bulunan lisans bölümünde asansör bulunmadığı için zemin katta bulunan işletme bölümüne geçiş yapmak zorunda kalıyor. 3 yıl süren tedaviler sonucunda yürümeyi başarıyor. Mezuniyetinden sonra Bodrum’a yerleşip farklı sektörlerde işler deniyor. 38 yaşında genç bir kız iken hayal ettiği psikoloji bölümünü okumak üzere Amerika’ya Columbia Üniversitesi’ne gidiyor. Bu dönemde farklı spor konseptleri ile tanışan Bedriye Hülya, Türkiye’de uygun fiyatlı yalnızca kadınlara yönelik bir spor merkezinin eksikliğini fark ediyor. Bu fikirle birlikte B-Fit’i kuruyor. Binlerce kadına hizmet veren B-Fit, hem sağlıklı yaşamı hem de sosyalleşmeyi sağlıyor. Çok sayıda ödül alan Bedriye Hülya, ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden tarafından “örnek kadın girişimci” seçilmiştir.

4) Pınar Sabancı

Lise eğitimini Robert Koleji’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimini almak üzere Amerika’ya gitti. Babson College Girişimcilik bölümünde üniversite eğitimini tamamlayan Pınar Sabancı, beslenme üzerine eğitimler almaya ise devam ediyor. Girişimcilik ve beslenme alanında aldığı eğitimler ile “Misa Mutfak”ı kurdu. Açılımı Mutlu, İnce ve Sağlıklı olan Misa Mutfak, kişiye özel beslenme paketleri ile kullanıcıların beslenmelerini sağlıklı hale getiriyor.

5) Başak Taşpınar Değim

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi ve Loyola University Chicago‘da tamamlayan Başak Taşpınar Değim, kurumsal hayatla tanıştı. Ardından birçok farklı şirkette yöneticilik yaptıktan sonra 2011 yılında kurumsal hayatı terk etti. Nakliyat, tamirat, marangozluk ve temizlik gibi pek çok sektörde iyi iş yapan kişilere ulaşmanın zorluğunu fark eden Değim, Armut.com‘u kurdu. Esnaf ile müşteriyi bir araya getiren bu girişim sayesinde kaliteli hizmeti müşteriye kolay yoldan ulaştırmak hedefleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*