İşte Şimdi Giveback Zamanı!

Girişimcilik Vakfı fellowları olarak program boyunca en az bir kez sosyal sorumluluk projesinde yer almamız gerekiyor. Biz de 5 GirVak fellowu olarak bir araya gelip bir proje yapmak istedik. Ne yapacağımızı, hangi soruna odaklanacağımızı ve kimlere fayda sağlayacağımızı düşünürken GirVak’ın bize sağladığı ve dışarıda bu kadar da kolay erişemediğimiz bir kavramdan destek aldık:

İlham!

2 sene boyunca ilham verici girişimcilik hikâyelerini dinledik, workshoplara katıldık, etkinliklere gittik. Deneyim kazandık. Bu ilerlemeyi de üniversite dönemimizde gösterdik. Peki ilhamın, başarının ve başka olasılıkların olduğunu lisede duymaya başlasaydık neler olurdu? Bu soruyu kendimize sorunca da dedik ki “İşte bu!”. Farklı liselerden gelen öğrenciler için girişimciliğe dair bir etkinlik yapsak; girişimcilikten, vakıftan, kendi hikâyelerimizden bahsedip bir nebze de olsa ilham olmaya çalışsak nasıl olur diye düşündük. Açıkçası lisede okuyanlarla aramızda henüz ciddi bir jenerasyon farkı yokken, birbirimizi daha iyi anlayabilirken “Bunu yapalım.” dedik.

Ve geçen hafta Koç Üniversitesi’nde harika lise öğrencileri ile birlikteydik! Girişimcilik Vakfı’ndan, girişimcilikten bahsettik. Kendi hikâyelerimizi paylaştık. Kısacası ne öğrenip ne deneyimlediysek onu geri vermeye çalıştık!

Girişimcilik Vakfı’nın bana en büyük katkısı “Giveback” kültürü oldu. Bir diğer deyişle, geri vermek. Aldıklarını çoğaltıp yaymak, paylaşmak, yaygınlaştırmak! Aslında bu ilhamı vermek, bildiklerini çevrene aktarmak ve paylaşmak sandığımızdan çok daha kolay. Nasıl mı?

Bir blog yazısı yazarak, seyahat videosu çekerek, bir whatsapp mesajı atarak, arkadaşlarınla kahveni yudumlarken senin hayatını değiştiren bir hikâye anlatarak… Kısacası paylaşarak. Yeter ki sen bi’ şeyleri paylaşmak iste.

Hadi o zaman,

İşte şimdi Giveback zamanı!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*