İşten Atıldıktan Sonra Başarılı Olan 21 Kişi

0
2135
Fired Caucasian businessman carrying personal belongings

Çıkmaz sokağa dönüşen bir işten kovulmak başınıza gelen en iyi şey olabilir.

 

Çoğu kişi işten atılma kaygısıyla çalışıyor. Çoğu başarılı kişinin hayatlarının bir noktasında işten atıldıklarını bildiğimiz için bu bize garip geliyor.

 

Aşağıda, bu inşaların içinden 21 örnek ve bazı tavsiyeler veriyoruz.

 

 1. Abraham Lincoln, 1832’de Black Hawk Savaşı sırasında Yüzbaşı olarak görev yaptığı ordudan atılmış ve er rütbesine düşürülmüş.
 2. Anna Wintour, baş editör ile aralarındaki tarz uyuşmazlığından ötürü Harper’s Bazaar’daki genç moda editörlüğü işinden atılmış.
 3. Bill Belichick, dünyanın en başarılı antrenörlerinden birisi olmadan önce NFL’de oynayan Cleveland Browns takımından atılmış.
 4. Howard Stern, espri anlayışını kimsenin sevmediği söylenerek NBC’ de radyo sunuculuğu işinden atılmış.
 5. Isaac Newton, annesi işinden nefret ettiğini fark ettikten sonra aile çiftliğindeki işinden atılmış.
 6. K. Rowling, iş yerindeki bilgisayarı kişisel amaçları için kullandığı için Amnesty International’ da yaptığı sekreterlik işinden atılmış.
 7. Jerry Seinfeld, yapımcıların cansız bir performans sergilediğini düşünmelerinin ardından ilk TV şovu olan Benson’dan atılmış.
 8. Julius Caesar, Bithynia Kralı Nicomedes ile ilişkisi olduğu iddiaları üzerine Jüpiter Tapınağı’ndaki rahiplik görevinden atılmış.
 9. Lady Gaga, ilk albümünü tamamlaması için 6 ay beklemek istemeyen yapım şirketinden atılmış.
 10. Lee Iacocca, şirketin ün kazanamamış en çok satan ürünü olan Patlayan Pinto’yu tasarladıktan sonra Ford Motor Şirketi’ndeki işinden atılmış.
 11. Madonna, ona kaba davranan bir müşterinin üzerine jöle döktüğü için Dunkin’ Donuts’taki işinden ilk gününde atılmış.
 12. Mark Cuban, bir sabah iş yerinin kepenklerini açamadığı için perakende bilgisayar satan iş yerindeki satış temsilciliği işinden atılmış.
 13. Michael Bloomberg, ortağı olduğu yatırım bankacılığı şirketi Salomon Brothers’ta hisse çoğunluğunun satışından sonra işinden atılmış.
 14. Mozart, Amadeus filminde hatırda kalır bir şekilde işlenen olayda belirtildiği gibi prens-başpiskopos Salzburg’un orkestrasından atılmış.
 15. Nikola Tesla, kumar tutkusu ve akıl hastalığı nedeniyle Slovenya’daki teknik ressamlık işinden atılmış.
 16. Oprah Winfrey, yapımcı iş için uygun olmadığını düşündüğü için Baltimore TV kanalındaki sunuculuk işinden atılmış.
 17. Robert Redford, kazara cam şişeleri kırdığı için ve iş yerinde uyuduğu için Standart Oil şirketindeki vasıfsız eleman işinden atılmış.
 18. Steve Jobs, kendisi CEO seçtiği John Sculley ile yöneticilik tarzları uyuşmadığı için Apple’dan atılmıştı.
 19. Thomas Edison, çalıştığı laboratuvarın zeminine zarar veren bir asidi yanlışlıkla yere düşürdüğü için işinden atılmıştı.
 20. Truman Capote, şair Robert Frost’u aşağıladığı iddiasıyla The New Yorker’daki yazarlık işinden atılmıştı.
 21. Walt Disney, hayal gücünün yetersizliği ve iyi fikirlerinin olmaması nedeniyle Kansas City Star Gazetesindeki karikatüristlik işinden atılmıştı.

 

“Dahiler” kelimesini tırnak içine alıyorum çünkü bu kişilerin bazıları gerçekten dahiydiler ve eğer kendilerini toparlayıp yola devam etmeseydiler bu dahileri tanıma fırsatımız olmayacaktı.

 

Örneğin Issac Newton, aile çiftliğindeki işine devam edebilir ve Cambridge’e hiç gitmeyebilirdi. Steve Jobs bile kendi gelecek vizyonuna inanmasaydı bilinmezliğin içinde yok olup gidebilirdi.

 

Eğer işinizden atıldıysanız, bunu sizi cesaretlendirecek bir şey olarak görün.  İleri atılın.  Her şeyi geride bırakın ve gemileri yakın.  Yapmaktan nefret ettiğiniz bir iş yapıyorsanız… Kendinize bir iyilik yapın ve kendinizi işten attırın.

 

 

Bu makale inc.com’da Geoffrey James tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here