İşyerindeki Giyilebilir Teknolojinin Süper Ürpertici Geleceği

Son çalışmalara göre giyilebilir veri-yakalama cihazlarının kullanımı çalışanların üretkenliğini arttırmada yardımcı olabilir. Fakat bu gelecek nasıl olacak?

 

Londra Üniversitesi Goldsmiths’te yapılan araştırmaya göre, işte ve evde kullanılan giyilebilir veri-takip cihazları çalışanların verimliliğini arttırmaya yardım edebilir. Ve bu cihazların işyerinde kullanıldığı muhtemel bir gelecek, bir bilim-kurgu romanına layık olabilir.

 

Institute of Management Studies at Goldsmiths (Yönetim Bilimleri Enstitüsü)’de Dr. Chris Brauer’ın liderlik yaptığı bir çalışmaya göre, üç farklı giyilebilir cihaz kullanan çalışanların üretkenlikte %8.5, iş memnuniyetinde %3.5 artış gösterdiğini, Brauer CNN’deki bir gönderisinde yazdı.

 

Ön çalışma iki yıllık bir proje olan “İşte İnsan Bulutu” adlı, Goldsmiths ve açık bulut şirketi olan Rackspace işbirliğiyle yapılan projenin bir parçası.

 

Katılımcılar kontrol grubunun ya da cihaz kullanan grubun parçasıydılar. Cihaz giyenler üç farklı cihazı rotasyonlu olarak kullandılar: GENEActiv kolbandı, hareket ve aktifliği ölçmeye yarıyor; NeuroSky Mindwave kafa bandı, beyin aktivitesini izliyor; ve LUMOback duruş antrenörü.

 

Çalışmanın nasıl yürütüldüğü konusunda, Brauer çok az detay verdi.– aynı şekilde kaç katılımcı olduğu konusunda ve verimliliğin nasıl ölçüldüğü konusunda. Fakat araştırmacıların, çalışmanın basit boyutunu ve süresini arttırma çalışmaları içerisinde olduklarını söyledi.

 

‘Çalışan Optimizasyonu’

 

Fütüristik ve ‘Büyük Birader’-vari kurgusal bir senaryoyu tartışırken, Brauer giyilebilir teknolojinin uzun vadede etkilerinin neler olabileceği hakkında düşüncelerinin detaylarını verdi.

 

“Chloe” 20 küsür yaşında, vicdanlı bir profesyonel.

 

Brauer “Chloe’nin giyilebilirlerinden gelen bu davranışsal veri onu güçlendirebilir,” dedi. “Biyometrik bir CV geliştirebilir ve iş çevresinin onun çevresel dizaynına göre optimize edilmesini isteyebilir.”

 

Fakat Brauer’ın önerisi, Chloe’in işvereninin bu biyometrik veriyi, onu en iyi şekilde optimize etmek için kullanabilecek olmasıydı. Örneğin, bir CEO hangi çalışanını büyük bir saha toplantısına göndereceğine karar vermek için gerçek zamanlı bir gösterge paneline başvurabilir.

 

Brauer , “Peter özellikle zayıf bir üretkenlik çemberinin içerisinde, ve Chole geçen gece ortalama uyku kalitesinin çok üzerindeydi ve onun uyku kalitesi güçlü ve pozitif olarak iş performansıyla korelasyon içinde,” yazdı. Bu nedenle, bu giyilebilir veriye bakarak, CEO toplantıya Chloe’yi göndermeye karar verebilir.

 

Brauer “Ve bu karar sözleşmeyi kazandırırsa, onları suçlayabilir misin? Onlar, nihayetinde, Chloe ve Peter’ın maaşlarını işyerinde sonuçlar vermeleri için ödüyorlar.” dedi.

 

Bu makale Laura Montini’nin 6 Mayıs 2014 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir