ITF CxO Etkinliği’nden Öğrendiklerimizi Oku ve Kendini Test Etmeye Hazır Ol!

0
1671

“Dijital dünyanın çevik bir lideri olarak dönüşümde ben de yer almak istiyorum” diyorsan doğru yerdesin. IT Forum Turkey’de tam da bu konu konuşuldu. Girişimci adaylarına çağın gereklerine yönelik farkındalık kazandırma imkânı sunan Girişimcilik Vakfı fellow’u olarak bu etkinliğe katılım sağlayarak tavsiyelere kulak kabarttık. Öğrendiğimiz çarpıcı noktaları sizler için not ettik. Yazının sonundaki mini testle yazının ardından ne kadarını öğrendiğini merak ediyor musun?

Dijital dünyayı doğru yorumlamaya olanak sağlayan IT Forum Turkey, bu sene dijital platformda katılımcılarıyla bir araya geldi. 5 oturumda dijital dünyada bir adım ilerisi için rekabetçi kalmanın yolları, iş modellerindeki dijital dönüşüm, 5G teknolojisi, büyük veri ve bulut ekonomisi başlıkları sektörün içinden birçok üst düzey yönetici ve uzman tarafından detaylıca ele alındı. Her oturumda altın değerinde tavsiyeleri sizler için yakaladık.

İlk oturum T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Dr. Emre Öğütcen’in konuşmasıyla başladı. Emre Bey, net bir strateji ve yol haritası oluşturmanın öneminin altını çizerek bizlere detaylı araştırma yapmadan yola çıkmamayı, satın alma politikalarını dış kaynakları ve bütçeyi belirlerken göz önünde bulundurmayı ve kamu/şirket kültürüne hâkim olup yerleşik kültüre zıt düşmemeyi tavsiye etti.

Oturumun devamında Vitel Teknik Müdürü Emrah Akdeveci, dijital dönüşümle beraber stratejik konumu güçlenen IT üzerine konuştu. Akdeveci’nin ifade ettiği üzere değer, bir şeyin algılanan faydasıdır ve tüm kurum değere odaklanırsa kurum sıçrar. Değeri ortaya çıkarmak için ise ITSM (BT Hizmet Yönetimi) önemlidir. ITSM düşük maliyetli olup yapılan işin takibini kolaylaştırır. “Verilen hizmetler zamanında ulaşmış mı, çözümler etkin olmuş mu?” gibi soruları yanıtlamaya olanak sağlar. Kısaca ITSM raporları BT yöneticileri için yol çizmeye yardımcı olur.

Oturumun sonundaki panelde “Dijital Çağda Çevik bir İş” konusu üzerine konuşuldu. Tekfen Holding CIO’su Kurtuluş Yavuz dijital dönüşüm için “neden” sorusuyla başlamak gerektiğini söyledi. Dijital dönüşüme trend olduğu için geçilmemeli, bir vizyon ve inanç oluşturulmalı. Ayrıca nereye ulaşılmak istendiğine karar verilmeli. Devamında işin liderini ve finans modelini ortaya koymak gerekli. Yavuz’un altını çizdiği konulardan biri de Türkiye’de üst yönetimdekilerin dönüşümünün zorluğu. O sebeple dijital dönüşüm lideri, üst düzey yöneticilerin takibini birebir sağlamalıdır. Logo Yazılım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Logo Grup CEO’su Buğra Koyuncu dönüşümün sürekliliğine vurgu yaptı. Çevik olmayı küçük, ölçülebilir adımlarla ilerlemek olarak tanımlayan Koyuncu, rekabet ve riskleri yönetmenin önemli olduğuna değindi: Ölçmediğiniz hiçbir şeyi iyileştiremezsiniz. Koyuncu’nun bizlere tavsiyesi ise sert ve radikal vizyon koymak. TurkNet genel müdürü Cem Çelebiler ise tavsiyelerini “Şeffaflık, müşteri merkezli tasarım ve yalınlık” olarak sıraladı.

2. Oturumun başlığı “İş Modellerinin Dijital Dönüşümü; Uygulamalar ve Yol Haritası”ydı. Zendesk’ten Alina Gleiss 2021 yılını önceki yıldan öğrenme ve yeni trendlere alışma yılı olarak tanımlayarak yeni trendleri şu şekilde sıraladı: CX’in artan önemi, daha iletişimde bir dünya, çevikliğe vurgu, geleceğin işine geçiş, dijital adaptasyon.

ETOM Teknoloji CEO’su Mehmet Kesiktaş, Bulut bilişim hakkında yaptığı konuşmada bulut sağlayıcılarının network izolasyonu sağladığını belirtti.

Procat CXO’su Murat Sav’dan pandemi günlerinde müşteri deneyimi ve uygulanabilir reçeteleri dinlerken 3 seçeneğe farklı perspektiflerden baktık: Pazar yerine iş yeri olarak katılmak, doğrudan e-ticaret altyapısına sahip olmak, uygulama ve operasyon servis hizmeti kiralamak. Sav’ın tavsiyesi seçim yaparken sektör dinamiğini, bütçeyi ve hedefi göz önünde bulundurmak.

Bimser’den Gökhan Ergün, Asseco’dan Osman Özdemir, Orhan Holding’ten Akif Kılınç ve Dedeoğlu Grup’tan Okan Dedeoğlu panelde can alıcı noktalara parmak basıp kıymetli tavsiyeler verdi:

-Dijital dönüşümde iş ortakları doğru olmalı. Entegrasyon know-how’ı iyi olan ve mali sağlığı yerinde olan ortaklar olmalı.

-Bir firma tamamen dijital olabilmeli, iki evren arasında geçiş yok.

– Fikir eseri satılmalı. Eğer tuval ve boya malzemeleri satmıyorsan resim yapıp satmalısın.

-Şirket kültürü teknolojiyi desteklemeli ve dönüşüm yönetimi iyi planlanmalı. Dönüşüm şirket stratejisine uygun olmalı.

Nörobilimci ve fütürist Aslıhan Utku ve LC Waikiki Proje Yönetimi Mentoru Eren Özdemir çeviklik konusuna vurgu yaptılar. Utku geleceği olumlu tasarlayarak çevik bir lider olunacağını söylerken Özdemir yaratıcı olmanın gerekliliğinden ve şirket içi girişimci olmanın rolünden bahsetti. Ayrıca Özdemir, çekiç etkisine dikkat çekerek elimizde bir çözüm yolu varsa her şeyin onunla çözülmeyeceğini anlattı. Organizasyonların karmaşık bir sistemi vardır ve her şirketin özel bir yapısı vardır.

HepsiJET CTO’su Deniz Tosun akıllı şehirleri konuşurken öne çıkan 3 kavramı sıraladı: Sensör teknolojisi, Internet of things, Sharing Economy.

Siber güvenlik konusunda Mazars Denge’den Ateş Sünbül, KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) uyumunun canlı bir süreç olduğunu söyledi ve derinlikli bir konuşma yaptı. Birbirinden önemli tavsiyeler verdi:

-Kişisel verileri kimin göreceğini kısıtlamak lazım

-Kişisel verilerin ağ izolasyonu yapılmalı

-Zafiyet taraması yapılmalı

-Danışmanlara tam yetki risktir. Kısıtlanmalı.

-Hızlıca BT ürünü almamalı.

-Disiplin süreci işletilmeli.

Çözümpark Kurucusu Hakan Uzuner’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde TEPED Başkanı Arda Meriç, Borçelik Bilgi Teknolojileri Müdürü Aslı Koca, Standard Chartered Bank Bölgesel Baş Bilgi Güvenliği Görevlisi Erdal Özkaya teknoloji ve siber güvenlik konularında konuştu. Panelde güvenlik yatırımlarının yetersiz olduğundan ve birçoğunun göstermelik olduğundan bahsedildi. Güvenlik için bir ekip gerekli ve tek bir uzman yeterli değil. Çözümü ciddiye almalı ve yapmak için yapmamalı. Kurumsal mimari içinde mutlaka büyük veriye yer vermeli ki ileride projelerde verim alınsın. Son olarak Özkaya’nın tavsiyesi: “Oku, yatırım yap, paylaş!”.

ITF Turkey’e ve değerli katılımcılarına kıymetli konuşmaları ve tavsiyeleri için, Girişimcilik Vakfı’na sunduğu katılma imkanı için en içten teşekkürlerimizi iletiyoruz!

Tavsiyeleri kulağınıza küpe yaptıysanız kendinizi test etmeye hazır mısınız?

Hangisi net bir strateji ve yol haritası oluşturmanın öneminin altını çizen Dr. Emre Öğütcen’in tavsiyesi değildir?

 1. Hızlı karar almak
 2. Detaylı araştırma yapmadan yola çıkmamak
 3. Satın alma politikalarını dış kaynakları ve bütçeyi belirlerken göz önünde bulundurma
 4. Kamu/şirket kültürüne hâkim olup yerleşik kültüre zıt düşmemek

Hangisi dijital çağda çevik bir iş için verilen tavsiyelerden değildir?

 1. Şeffaflık
 2. Müşteri merkezli tasarım
 3. Hibrit olma
 4. Yalınlık

Hangisi Alina Gleiss’ın belirttiği yeni trendlerden değildir?

 1. CX’in artan önemi
 2. Çevikliğe vurgu
 3. Dijital Adaptasyon
 4. Şirket değerlerini koruma

Hangisi pazar yerine katılım şeklini seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir madde değildir?

 1. Şirketin tecrübesi
 2. Sektör dinamiği
 3. Bütçe
 4. Hedef

Hangisi akıllı şehirleri konuşurken öne çıkan 3 kavramdan biri değildir?

 1. Sensör teknolojisi
 2. Economies of scale
 3. Internet of Things
 4. Sharing economy

KVK sürecinde hangisi dikkat edilmesi gereken bir unsur değildir?

 1. Danışman yetkisi kısıtlanmalıdır.
 2. Zafiyet taraması yapılmalıdır.
 3. Hızlıca BT ürünü alınmalıdır.
 4. Disiplin süreci işletilmelidir.

ITSM hakkında hangisi yanlıştır?

 1. Yüksek maliyetlidir.
 2. Değeri ortaya çıkarır.
 3. “Verilen hizmetler zamanında ulaşmış mı, çözümler etkin olmuş mu?” gibi soruları yanıtlamaya olanak sağlar.
 4. BT yöneticileri için yol çizmeye yardımcı olur.

Cevaplar: A-C-D-A-B-C-A

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here