İyi Bir Akıl Hocasına mı İhtiyacınız var?

Tüm girişimcilerin iş tavsiyeleri almak için kişilerden oluşan sağlam bir destek sistemine ihtiyacı vardır. Bu destekçiler yakın arkadaşlar, aile üyeleri ve sınıf arkadaşları olabilir fakat bir tanesi bilgili ve tecrübeli akıl hocası boşluğunu doldurmalıdır.

 

American Express OPEN danışmanı ve OPEN Mentorship Insitute programı akıl hocası olan Loudes Martin-Rosa, ‘‘Akıl hocaları kılavuzluk, akıl ve bağlantılar sağlayarak bir girişimcinin en güçlü silahlarından biri olabilirler. Her girişimci karşılaştığı günlük girişim veya yönetim sorularının cevaplarını almak için bir akıl hocasına sahip olmalıdır.’’ diyor.

 

Akıl hocası-danışan ilişkisini kurmak karşılıklı bir süreç olsa da bir iş akıl hocası ararken aklınızda tutmanız gereken birkaç kilit unsur vardır. Akıl hocaları ve kariyer uzmanları girişimcilerin nasıl doğru akıl hocasını seçecekleri ile ilgili sorulara birtakım cevaplar verdiler.

 

Bir akıl hocası ne yapar?

 

Yepyeni bir girişimin kurucusu da olsanız, biraz deneyimi olan bir girişimci de olsanız bir akıl hocasına sahip olmanın yararını her zaman görebilirsiniz.

 

Bir işe alım firması  olan The Creative Group’un sorumlu müdürü olan Diane Domeyer ‘‘Bir akıl hocası kariyerinizdeki kritik anlarda yol gösterici görevi görebilir. Kariyer yönetiminizde diğer kaynaklardan edinemeyeceğiniz yönlendirmeyi size sunabilir, sektörün içinden bakış açısı verebilir ve sektörün kilit isimleriyle sizi tanıştırabilir.’’ diyor.

 

Bir başka OPEN Mentorship Institute akıl hocası ve American Express OPEN danışmanı olan Dona Storey, akıl hocalarının danışanlarına finans çukurlarını tespit etmede/savuşturmada ve önlerindeki zorluklarla başa çıkmada yardımcı olabileceğini söylüyor. Martin-Rosa da akıl hocalarının girişimcilere başarıya giden yolu göstererek onlara para ve zaman kazandırabileceklerini ekliyor.

 

İyi bir akıl hocasının özellikleri nelerdir?

 

En basit şekilde akıl hocanız sizden daha çok tecrübeye ve çalıştığınız sektörde sizden daha fazla geçmişe sahip olmalıdır. Ancak şirket kararlarına yön veren bu kişinin sahip olması gereken pek çok başka özellik de vardır. Kariyer ve yönetim görüşleri sitesi TCG Blog’un editörü ve kariyer uzmanı olan Doug White, güçlü karakterli ve kişisel özellikleri taklit etmeye değer bir akıl hocası aranmasını tavsiye ediyor.

 

White, Business News Daily’e verdiği bir röportajda ‘‘Özgün, anlayışlı, yaratıcı ve dürüst akıl hocaları arayın. Bu kişi profesyonel gelişiminize yatırım yapmış ve onu önemseyen biri olmasının yanında size doğruları söyleyecek biri de olmalıdır. Bazen yapıcı eleştirilere veya gerçeğe uygunluk testine ihtiyaç duyarsınız, bazen de basit bir ‘aferin’e. İyi seçilmiş bir akıl hocası size bunların hepsini verebilir’’ diye konuştu.

 

Sizinle aynı işte olan bir akıl hocasının işinizin zorluklarını ve duyduğunuz endişeleri anlaması daha kolay olabilir fakat Storey’nin söylediğine göre verimli akıl hocalığı ilişkileri illa aynı sektör içerisinde olmak zorunda değil.

 

Storey ‘‘O akıl hocasının liderlik ve yönetim konusunda sizinle aynı değerlere sahip olduğundan emin olun. Lider olarak kim olduğunuzu bilmeniz bir akıl hocalığı ilişkisine girmeden önce çok önemlidir. Ancak ondan sonra doğru bir rehber ile uyuşabilirsiniz.’’ diyor.

 

Nasıl bulunur?

 

Akıl hocalığı  yapmaya uygun pek çok deneyimli şirket sahibi ve profesyonel vardır ve bunlar çoğu zaman hemen yakınınızdadır. Mükemmel danışmanınızın sizi şans eseri bulup akıl hocalığı önermesi mümkündür fakat Domeyer’e göre akıl hocası aramakta etkin olmak en iyi yaklaşımdır.

 

Domeyer, Business News Daily’e yaptığı konuşmada ‘‘Mümkün olduğunca çok deneyimli profesyonelle görüşmeye çalışın. Birini bulduğunuzda potansiyel akıl hocanıza yanaşın ve ilk görüşmenizi bir mülakat gibi düşünün. O kişiden ne öğrenmeyi umduğunuzu ve sezgileriyle uzmanlığına niçin değer verdiğinizi açıklama hazır olun. Tabii masaya sizin ne koyacağınızdan bahsetmeye de. Bu işi hafife almayın, muhtemelen ömür boyu sürecek bir ilişkinin temellerini atıyorsunuz.’’ dedi.

 

Bu makale  Nicole Fallon’ın 19 Şubat 2014 tarihinde businessnewsdaily.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Instagram’ın Snapchat’i Kopyalamasından Çıkarılacak Girişimcilik Dersleri

Picasso "İyi sanatçılar ödünç alır, büyük sanatçılar ise çalar" dediğinde bunu etik olmayan bir anlamda söylememişti. O, ortalama sanatçıların basitçe birini veya bir şeyi kopyalayabileceğini, büyük sanatçıların ise fikirleri alarak kendi yaratıcılıklarıyla harmanlayıp kendi özelliklerine katacağını ima etmişti. Peki, o zaman Instagram son yılların en büyük soygununu mu gerçekleştirdi?

Magic Leap

Yeni bir girişim, yarım milyar dolardan fazla bir bütçe iddiasıyla ve 3-D görüntü prodüksiyonuna getireceği yaklaşımla gözlerinizi kamaştırmak…