İzmir’de ilham var!

İzmir’de İlham Var !

       Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın (GirVak) İzmirli Fellowları olarak 3.kez düzenlediğimiz İzmir Up ile 10 Mayıs 2019 günü ilham,fayda ve network dolu bir gün yaşadık. Fellowu olduğum GirVak’ın şehrime gelmesi ve genelde boşluklu koltuklarla yapılan etkinliklere nazaran final oturumuna kadar doluluk oranı yüksek olan bu etkinlik harika bir tecrübe,ilham kaynağı oldu. Bazı oturumları sizinle paylaşmak istiyorum.

İlk oturumumuz ESpor temasına sahipti. Nfinity Games’ten Burak Aydoğan moderatörlüğünde Flank ESport’tan Efe Kethüda ve Royal Youth’tan Can Gürsu’nun katılımıyla gerçekleşen panelde esporun mevcut durumu ve her geçen gün gösterdiği gelişme konuşuldu. Dünya çapındaki izleyici sayısı ve her geçen gün artan ilgiyle beraber büyük bir sektör haline gelen espor, pek çok alandaki iş birlikleriyle paydaşlar kazanarak büyüyor. Bu ilişkilerden de bahsedilirken dünden bugüne espor gelişimini de dinlemiş olduk. Geleneksel sporların izleyici sayısı düşerken esporun izleyici sayısının her geçen gün artıyor oluşu da dikkat çeken bilgiler arasındaydı.

İş 3.0 oturumunda Core Strateji’den İhsan Elgin bizlerleydi. Aynı zamanda Girişimcilik Vakfı’nın mütevelli heyet üyesi de olan İhsan Bey, iş dünyasındaki değişimleri istatistiklerle açıklarken bir an önce işe koyulmanın öneminden de bahsetti ve klişe olarak bildiğimiz bir sözün aslını bizimle paylaştı. ”Büyük balık küçük balığı yer değil, hızlı balık yavaş balığı yer.” 

Vakfımızın yeni ana sponsoru olan Türkiye İş Bankası tarafından yürütülen Workup programının yöneticileri ve bu programdan mezun olmuş girişimlerin kurucuları da sahnedeydi. Emre Bey ve Emrah Bey bankacılık sektöründeki serüvenlerinin Workup’a uzanmasının ardından yaşadıklarını ve Workup ile neler yaptıklarından ve neyi amaçladıklarından bahsettiler. Workup programı mezunlarından Glocalzone kurucusu Doğan Turan ve Glamy kurucusu Nilsu Sertatıl ise Workup programıyla birlikte girişimlerinin nasıl bir ivme kazandığından bahsettiler. Workup programı İstanbul’da yürütülüyor ancak süreç boyunca orada bulunabilecek girişimciler de programa katılabiliyor. İzmirliler de katılabiliyor yani J  Detaylı bilgiye https://workup.ist/  üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir İzmirli olarak İzmir’de oturmuş bir ekosistemin varlığından söz etmek istesem de maalesef altını dolduramıyorum. Güzel İzmir’in pek çok konuda kendisini geliştirmesi ve nitelikli insanlara yetki vermesi gerekiyor. Elbette İstanbul’dan iyi olmalıyız iddiasında değilim ancak İzmir mevcut durumuyla potansiyelinden çok uzakta. İzmir Up’ı düzenleme sürecinde pek çok kurum ile iletişime geçtik. Yaşadığımız süreçteki aktörler bizde kalsın ancak çok zorlandık. Tüm zorluklara rağmen bir şekilde destek bulduk ve İzmir Up aldığımız geri bildirimlere göre harika geçmiş. İlk günden bugüne istediğimiz şey GirVak’ın İzmir’e uzak olmadığını göstermekti. Bizler buradayız. Bu şehrin bir ferdi olarak Fellow sıfatıyla geniş bir networkün parçasıyız. İzmir’de fayda sağlayacak her iş için ilgimiz ve bilgimizle biz de varız. Bu bilinçle ve içselleştirilmiş değer yaratma motivasyonuyla çok daha güzel günler için çalışmaya devam etmeliyiz.

İki sponsorumuzdan kısaca bahsetmek istiyorum. GirVak’ın temel yapıtaşlarından birisi olan “giveback” yani topluma geri vermenin ilk olarak vakfın kendi içerisinde olması gerektiğini söylemeliyim ki bu gerçekleşiyor. Kelus Reklam olarak vakfın Fellow programı mezunlarından sevgili Burak Elitaş ve Yılmaz Odacı’nın desteğini arkamızda görmek bizi çok mutlu etti. Yukarda bahsettiğim zorluklardan birisi bu tarz materyallerin temini için yaptığımız görüşmelerdeki pürüzlerdi. Onlar zor bir zamanımızda oyuna çok iyi bir şekilde dahil oldular. Kelus Reklam’ın dışında bir diğer sponsorumuz da halen inşaatı devam eden,harika bir takıma sahip Withco Coworking Space. Arda,Tunca ve Özge etkinlik alanında katılımcılarla buluşup kendilerini anlattılar. Yeni bir soluk geliyor ve şahsi fikrim İzmir’deki hareketin merkezi olabilecek bir yapı olacak. Bunu hem mimari hem de vizyon açısından söylüyorum.

Emeği olanların emeğine,katılanların da ayağına sağlık.

İzmir Up 2020’de görüşmek üzere !

Sevgiler,

Tuğrul.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*