Keep Calm and Noah London!

Girişimci, CEO’lar ve yöneticilerin buluştuğu NOAH London’a katılmak Girvak sayesinde bana çok şey katan harika bir deneyim oldu. Ben de yaşadığım bu güzel deneyimi, yaşananları, konuşmacıları ve iş dünyasının dijital ekosistemi hakkında bilgi vermek istiyorum. 

Ne de olsa girişimciliğin en temel özelliklerinden biri bilgi paylaşımıdır 🙂

Noah Internet Konferansları’nda Neler Oluyor?

Noah Internet Konferansları, Marco Rodzynek tarafından 2009 yılında kurulan 6.000’i aşkın İnternet CEO’nun, yöneticisinin ve yatırımcısının ağlar ve yeni ticari ilişkiler hakkında bilgi sahibi olduğu, kazanılan iş modelleri ve verilere odaklanmasıyla tanınan, aynı zamanda konuşmacılarla etkileşim kurup ilham alabildiğin etkinliktir.

NOAH farklı temalarla Avrupa’da iki etkinliğe ev sahipliği yapıyor: Kasım ayında NOAH London sermayeyi büyük girişimcilerle bağlama ve servis sağlayıcıların ilgili müşterileri bulmalarına yardım etme konusuna odaklanırken Haziran ayında yapılan NOAH Berlin dijital yarışmacılar, sağlık, eğitim, finans, seyahat, oyun, giyilebilir ürünler, ev otomasyonu ve reklam sektöründeki liderler için bir platformdur.

Noah London Nasıl Bir Yer ?

İngiltere vizemizde yaşanan talihsizlikler sonucunda vizesi çıkmayan Burak Özkırdeniz olmadan gittiğim etkinlik, 10-11 Kasım tarihlerinde dopdolu bir şekilde gerçekleşti. Aynı bina içerisinde üç farklı katta konumlanan konferans, bir katında birbirinden güzel konuşmacıların olduğu ve konuların işlendiği “Workshop Stage”; bir katında yüzlerce seyirci kapasiteli büyük sahnesi olan ve unicorn diye tabir ettiğimiz kendi sektörlerinde öncü şirketler ve onların CEO’larının çıktığı “Main Stage”; önümüzdeki yıllarda kendilerinden çokça bahsettirecek olan geleceğin yıldızlarının çıkıp beşer dakika sunum yaptıkları, farklı farklı sektörlerden gelen startupları ağırlayan “Startup Stage” ’ten oluşuyor.

Türkiye’nin gururu: Kariyer.net!

Kariyer.net CEO’su Yusuf Azoz, MENA bölgesi’nin (Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi) ikinci en fazla ve en genç popülasyonuna sahip olmanın internet şirketleri için büyük avantaj sağladığını ve 5 sene içerisinde Kariyer.net’in vizyonu ile tüm şartlara rağmen şu anki konumundan daha da ileride olacağını öngördüğünü belirtti.

Geçtiğimiz 17 yıl içerisinde birleşik yıllık büyüme oranı (Compound Annual Growth Rate)’i %26 yükselen Kariyer.net, dijital işe alma sektöründeki pazar payının %70 oranında olduğunu söyleyerek piyasanın lideri olduğunu söyledi.

Bünyesinde bulundurdukları 350 kişilik takımla merkez ofisini İstanbul’da bulunduran Kariyer.net sahip oldukları trafiğin %65’inin mobilden geldiğini ve bu durumun onları “.com” tabanlı bir şirketten ziyade tamamen mobil şirket kıldığını belirtti.

Mind The Gap – Londra ve Startup Ekosistemi Üzerine Notlar

Dijital ekonomiye istihdam edilen 2.000’in üzerinde girişim, 30 hızlandırıcı ve 48.000 kişi ile Londra, 50 milyon sterlin’lik bir bütçeyle Dublin’in başarılı startup ekosistemini takip ederek, Google gibi büyük Amerikalı oyuncuları şehre çekmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Görünüşe göre gayretleri tam yerine isabet ediyor. Facebook, Amazon, Microsoft gibi şirketlerin Google’ı takip etmesiyle Londra, kendilerini Avrupa’ya açılan kapı olarak görüyor.

Noah London sayesinde girişimcilik ve iş dünyasından birçok etki sahibi insan ile görüşüp fikir, ilham almak ve iş modelleri öğrenmenin benim için büyük bir deneyim olması ile birlikte aynı zamanda Londra gibi startup ve büyük kurumsal firmalara kucak açmış bir şehirde zaman geçirmek çok güzeldi. Darısı diğer tüm fellow arkadaşlarımın başına diyelim!

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*