Kelebek Etkisi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Her insan dünyada iz bırakmaya çalışır ünlü yazarlar, bilim insanları, şairler yaptıklarıyla veya yapıtlarıyla iz bırakıyorlar ve tarihe not düşüyorlar. Dünyada ve Türkiye de son yıllarda girişimciler, sosyal girişimciler insanların hayatlarında fark yaratıyor ve şairinde dediği gibi’’ yüzünü görmediğin insanlar için laboratuvarlarda sabahlayacaksın’’ yani karşılık beklemeden yapacaksın diyor artık laboratuvarlalar bence kuluçka merkezleri vb. yerler çünkü orada fikirler doğuyor gelişiyor tabi ki ticari girişimlerde var.

’’ Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük sonuçlar doğurabilmesine verilen addır.’’ diyor sözlük. Ben girişimcilik vakfı aileme dâhil olduğumdan beri bir çok ilham alıcı etkinlik, konferans, konuşma ya katıldım öyle başarılı insanların yaşam serüvenlerine gördüm ki girişimcilik ekosisteminde pes etmemeyi öğrendim, başarıya giden yol zorlu olduğunu bir sürü dış etkenin olduğunu gördüm bana ilham veren insanların hepsi çok büyük işler yapmış onlardan aldığım ilham ile yaşıyorum diye bilirim. Ben de aldığım ilhamlar ile onları başkalarına aktarmak ve anlatmak için birçok insan ile bir araya geliyorum onlara inandığınızda yapamayacağınız hiçbir şeyin olmadığını söylemeye çalışıyorum. Gezegenler arası turizm sektörünün konuşulduğu bu yılda; her şey inanmak ve pes etmemekten geçiyor.

Fellowlar arasında konuşurken ben neye inanırsınız diye sormuştum çok aydın fikirli, yenilikleri takip eden doktor adayı arkadaşım Şevval Karadağ ‘’Ben insanlar inanırsa uzayda kasksız gezebileceklerini düşünüyorum yeterki insanlar istesin’’ demişti. Çok doğru başarılı girişimcilerin hayatları pes etmeden, istemek ona inanmak ve yola çıkmak ile başlayan serüvenleri, ilk seferde olmasa bile mutlaka başarıya gidiyor hayallerini gerçekleştiriyorlar belki 20 yıl sonra olsa bile ama tarihe isimlerini yazdırıyorlar. Hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkan başaran insanlar hayallerinin peşinden koşmuş ve onları gerçekleştirmişlerdir.

“Şirketimizin sahip olduğu bir tek varlık bulunmaktadır; insanların düş gücü.” Bill Gates

Küresel Girişimcilik Haftası kapsamında 2 kolejde “Lisede Girişimcilik” adlı ilham veren 2 konferans gerçekleştirdim. Girvak Fellowu olarak, lisede okuyan arkadaşlara hayallerinden vazgeçmemeleri, insanların hayatlarına dokunabilecekleri, pes etmeden isterlerse birçok şeyi başara bileceklerini vurguladım. Toplam 160 öğrenci ile kendi girişimcilik serüvenimi paylaştım; Her zaman ilham aldığım Sayın Mehru Aygül ve en son dinlediğim ve beni çok etkileyen Sayın Avi ALKAŞ, beni çok etkilemişti.  Ben başka kişilerden ilham alıyorum ve bu ilhamı başkalarına vermeye çalışıyorum. Lisedeki öğrencilere, ilham vermek yani Girvak dilinde “Give back” paha biçilemez. En güzeli de, tanıştığım 160 lise öğrencisinin bana bir hafta sonra mail ile geri dönüşleri ve yapmak istedikleri fikirleri üretmeye başladıklarını, bir çoğunun “ben buradan başladım, ben bu yolda ilerlemek istiyorum” demeleriydi. Sanırım günün sonunda hedefime ulaşmıştım, günlük yoğun telaşlar arasında benim öğrendiğim kelebek etkisini başkalarına uygulamış ve sayıca çok olumlu geri dönüşler almıştım. Nerede olursak olalım fellowlar hep bir arada çevrelerine ilham vermeye devam ediyorlar.

‘’Eğer bir şeyle ilgili gerçekten tutkuluysanız, onu yapmanın bir yolunu bulun.’’ Dennis Crowley, Foursquare eş kurucusu[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*