Kendi Çabalarıyla Milyoner Olanların 6 Önemli Özelliği

0
3180

Dünyanın her yerinde kendi çabaları ile milyoner statüsüne yükselebilmek için çok çalışan tutkulu insanları görebilirsiniz. Hepimizin finansal başarı olarak özetleyebileceği bir statüdür bu tabii ki. Hepimiz milyoner olmuş insanların ve hatta bu başarıyı genç yaşta yakalayanların başarı hikayelerini duymuşuzdur. Aynı zamanda bu insanların sıfırdan başladığını da biliyoruz ki bu da “kendi çabalarıyla” dememizin başlıca nedenidir.

 

Kişinin milyoner olabilmek için seçebileceği birçok yol var. Bazıları emlak işine yatırım yaparak milyoner olmuştur. Bazıları ise inşaat yaparak ve satarak bu başarıya ulaşmıştır. Bazıları başka sektörlere yatırım yaparak başarmıştır. Bazıları da yazılımlar, mobil uygulamalar bilgi ürünleri gibi teknolojik ürünler yaparak ya da bunları satarak başarılı olmuştur.

 

Yani bunun mümkün olduğunu ve insanların bu başarıyı farklı yollardan elde ettiklerini biliyoruz. Fakat bu insanların sahip oldukları, hangi yolu seçerlerse seçsinler sonunda önemli miktarda finansal zenginlik elde etmelerini sağlayan ve diğer her şeyden daha önemli olan yeteneklerden bahsedildiğini pek fazla duymayız.

 

Kendi çabalarıyla milyoner olmuş kişilerle yaptığım onlarca röportajlardan sonra hepsinin ortak yanı olduğunu keşfettiğim 6 yeteneği sizlerle paylaşıyorum:

 

1. Parayı nasıl yöneteceklerini iyi biliyorlar

 

Kendi çabalarıyla milyoner olanlar parayı nasıl yöneteceklerini biliyorlar. Parayı, daha fazla para kazanmak için nasıl kullanmaları gerektiğini biliyorlar. Paralarının onlar için çalışmasını sağlayarak varlıklarını kat kat artırıyorlar. Çoğu kişi paranın, onlar için çalışmasını nasıl sağlayacaklarını bilmiyorlar ve bu insanlar para için çalışıyorlar. Çoğu kişi kazandığı parayı kişisel ihtiyaçları için harcar ve artan kısmı da içinde çok fazla para olmayan bir birikim hesabında yatar.

 

Kendi çabalarıyla milyoner olanların büyük kısmı da para için çalışarak başlamışlardır fakat kendi kişisel ihtiyaçlarından kısarak kazançlarının kalan kısmını işlerine yatırmışlardır. Asla paralarının belli bir yerde uzun süre kalmasına izin vermemişler. Parayı iş için kullanarak ya da geri dönüş sağlayacak yatırımlar yaparak çalıştırmışlar. Bu kişiler, birkaç yıl boyunca kişisel giderlerini minimuma indirip yatırabildikleri kadar çok parayı gelir sağlayacak yerlere yatırarak göreceli olarak kısa sürelerde zenginliklerini artırmayı başarmışlar.

 

2. Her iki tarafında kazançlı çıkacağı ilişkiler kurmayı biliyorlar

 

Kendi çabalarıyla milyoner olanlar, her iki tarafında kazançlı çıkacağı ilişkiler kurmayı ve bu ilişkileri geliştirmeyi çok iyi biliyorlar. Çevrelerinin genişliğinin zenginliklerine denk olduğuna inanaraktan, hedeflerine ulaşmalarına yardım edebilecek insanlarla ilişkilerini geliştiriyorlar ve karşılığında onların hedeflerine ulaşmalarına yardım ediyorlar. Çevrelerini sürekli genişleterek birbirlerine yardım edebilecek doğru insanları tanıştırarak fırsatlar yakalama şanslarını artırıyorlar. Çevreleri genişledikçe önlerine çıkan fırsatlar ve bu fırsatların kalitesi artıyor.

 

3. Hazzı erteleyebiliyorlar

 

Kendi çabalarıyla milyoner olmuş kişiler hazzı erteleyebiliyorlar. Çoğu kişi içgüdülerine göre hareket eder ve eğlenceyle motive olur. Genelde paralarını onlara anlık haz veren ve uzun vadede hiçbir fayda sağlamayan şeylere harcarlar. Kendi çabalarıyla milyoner olanların çoğu kısa vadeli haz sağlayacak zevklere yatırım yapmaya ilgi göstermezler. Paralarını gereksiz ürünlere ya da hizmetlere harcamamak için kendilerini disipline ederler. Ortalama bir kişinin yapmadığı fedakarlıkları yaparlar ve bunun sayesinde şu anda ortalama bir kişinin sadece hayal edebileceği seviyede bir hayat yaşarlar.

 

4. Başkalarını nasıl etkileri altına alabileceklerini biliyorlar

 

Kendi çabalarıyla milyoner olanlar başkalarını nasıl etkileyebileceklerini ve onlara ihtiyacı olan şeyi nasıl yaptıracaklarını biliyorlar. “Kendi çabalarıyla” terimi başkalarından yardım almadığı anlamına gelse de gerçekte hepimizin hedeflere ulaşabilmek için başkalarının yardımlarına ihtiyacımız var. Örneğin, bir emlak yatırımcısı emlakçılar, kreditörler, expertizler, müteahhitler ya da müşterilerin yardımı olmadan bir servet sahibi olamaz. Büyük bir hedef genelde birçok kişinin yardımını gerektirir. Kendi çabalarıyla milyoner olanlar bunu biliyorlar ve bu yüzden yetenekli birer iletişimci olurlar. Diğer insanları onların hizmetlerinden kendi istekleri ile faydalanmaları konusunda başarılı bir şekilde yönlendirebiliyorlar.

 

5. Her şeye çare bulurlar

 

Kendi çabalarıyla milyoner olanlar kaynak eksikliğinin onları durdurmalarına nadiren izin verirler. Eğer fırsatı değerlendirebilmek için gereken kaynaklara sahip değillerse, bu kaynaklara sahip olan kişileri bulur ve her iki tarafında kazançlı çıkacağı anlaşmalar yaparlar. Eğer paraya ihtiyaçları olursa, bu kaynağı nereden sağlayabileceklerini bulurlar. Eğer bazı belli yeteneklere ihtiyaçları olursa, bu konu için doğru kişiyi bulurlar. Kendi çabalarıyla milyoner olanlar kaynak eksikliğinin değil beceriksizliğin asıl problem olduğunu biliyorlar. Kaynaklar az bulunur olduğunda ellerindekilerle en verimli şekilde çalışmayı öğrendiler. Az kaynakla verimli olabilmek bol kaynakla verimli olabilmek için pratik oldu.

 

“Ceplerinin boş olması kimseyi durduramaz. Bunu sadece boş kafalar ve kalpler yapar.” – Norman Vincent Peale

6. Bir işi ne zaman başkalarına aktarmaları gerektiğini bilirler

 

Kendi çabalarıyla milyoner olanlar zamanlarının ne kadar değerli olduğunun farkındalar. Zamanlarının çoğunu değeri yüksek aktivitelere (en çok kar sağlayan aktivitelere) harcamak üzere plan yaparlar. Örneğin, senede 1000K dolar kazanmayı ve 2000 saatini iş ile ilgili aktivitelere ayırmayı planlayan bir girişimci, bir saatinin (1000K dolar bölü 2000 saat) 500 dolar olduğunu hesaplar. Girişimci bu hedefine ulaşabilmek için saatte 500 dolar kazandıracak aktivitelere zaman ayırmayı tercih etmelidir. Diğer tüm aktiviteler bir temsilciye aktarılmalıdır. Zamanınızın çoğunu başkasına aktarabileceğiniz saati 20 dolarlık işlerle geçirerek senede 1000K dolar kazanmayı bekleyemezsiniz.

 

Kendi çabalarıyla zengin olanlar günlük aktivitelerinden hangilerinin zenginliklerine en çok fayda sağladığını belirlerler. Bu aktivitelere mümkün oldukça fazla zaman ayırır ve diğer aktiviteleri (evrak işleri, yönetim, sağa sola koşturmak vb.) başkalarına aktarırlar. Sonuçların %80’i aktivitelerin %20’sinden elde edilir anlamına gelen Pareto Prensibine – aynı zamanda 80/20 prensibi olarak da bilinir – göre yaşarlar. Kendi çabalarıyla milyoner olanlar zamanlarını doğru aktiviteye ayırırlar.

 

 

Bu makale addicted2success.com’da Tyler Basu tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here