Kendi Kariyerinizi Geliştirmenin 5 Akıllıca Yolu

Bugünün piyasasında durgunluk ölüm demektir. İşte ilerlemenin yolları.

 

İşiniz ve kariyer gelişiminiz nasıl gidiyor? Hevesle bir zorluktan daha büyük bir zorluğa mı ilerliyorsunuz? Ya da sabit bir durumda devam mı ediyorsunuz? Modern dünyamızda, durgunluk ölüme eşittir. Ancak yine de işimizi yapmakla ya da kendi işimizi yönetmekle öyle meşgulüz ki gelişimimize odaklanmak için vakit ayıramıyoruz.

 

Bu engeli kesin hedefler belirleyerek ve kariyerinizi bir sonraki seviyeye ulaştırabilmek için ihtiyacınız olan zaman ve kaynakları biriktirdiğinizden emin olarak aşabilirsiniz. Bunu kendinize borçlusunuz ancak bu aynı zamanda şirketinize de yarar sağlayacaktır. Ne kadar zeki olur ve ne kadar çok beceri ve değerli bağlantılarınız olursa şirketiniz de o kadar kazanacaktır.

 

En azından haftada bir kere kendinize en azından 30 dakika kadar zaman ayırın. Bu zamanı kariyerinizin ilerlediğinden emin olmak için biraz emek, düşünce ve hatta para harcayarak geçirin. Bu 30 dakikada neler yapmalısınız? İşte Manpower’ın izniyle bazı harika öneriler:

 

Bir kariyer hedefi belirleyin.

 

Çoğumuzun iş anlamında ulaşmaya çalıştığı haftalık, aylık veya yıllık hedefleri vardır. Şu kadar satış yap, bu kadar yeni müşteriye ulaş, şu kalite veya üretim seviyesine çık. Peki hangimiz aynı hedefleri kendi kariyer gelişimi için yapıyor?

Gideceğin yeri bilmediğin taktirde gitmek istediğin yere ulaşamayacağın basit bir gerçektir. Bu yüzden bugüne kıyasla kariyerinizin bir yıl içerisinde nasıl değişmesini istediğinize karar verin. Bunu yaptıktan sonra hangi adımları atmanız ve hedeflerinizi elde etmek için hangi geçici kriterlere ulaşmanız gerektiğini belirleyin.

 

İstişare yapın.

 

Hedefinizin ne olduğunu belirledikten sonraki adımınız yardım istemek olmalıdır. Biraz tavsiye veya geribildirim alın. Bunu güvendiğiniz bir danışman veya rehberle, sizi ve sektörünüzü tanıyan ve ulaşmak istediklerinizin akla yatkın olup olmadığını size direk söyleyebilecek biriyle yapın.

 

Bu bir rehber, bir işveren, önceki işvereniniz, güvenilen bir kariyer uzmanı ve hatta iyi bir arkadaşınız bile olabilir. Danıştığınız kişi aynı zamanda size hedeflerinizin eksiklerini de belirterek varmak istediğiniz yere gitmenin daha iyi bir yolu olup olmadığını da söyleyecektir. Sektörünüzü size bir uzman bakışaçısı sunabilecek kadar iyi bilen birini seçtiğinizden emin olun.

 

İnternetteki hesaplarınızı ve özgeçmişinizi elden geçirin.

 

İnternetteki hesaplarınıza ve özgeçmişinize en son ne zaman baktınız? Özellikle sosyal medya hesaplarınız dünyaya gösterdiğiniz profesyonel yüzünüzdür bu yüzden eğer onları son zamanlarda yenilemediyseniz, hesaplarınıza biraz özen göstermenin vakti geldi.

 

Kendinizi nasıl anlatacağınızı iyice düşünün. Anlatımınıza iyi yaptığınız ve daha fazla yapmak istediğiniz şeylerle başlayın. Örneğin, daha fazla danışmanlık hizmeti sunmak istiyorsanız, danışmanlık becerilerinizden ve bu konuda bireylere sunabileceklerinizden bahsedin. İnsanlar gerçekten sosyal medya hesaplarından da bazen müşteri kazanabilmektedir ve farklı ortamlarda tanıştığınız insanların bile iş yapmadan önce LinkedIn profilinize bir göz atma ihtimali yüksektir.

 

Kendi ağınızda en az 3 kişiyle bağlantı kurun.

 

Aslında, her ay kendi ağınızdan en azından üç kişiyle görüşmek için plan yapın. Şu anda bir iş, yeni bir müşteri veya her hangi bir şey aramıyor olsanız da bugün ya da yarın çevrenizin yardımına ihtiyaç duyacaksınız. Bu yüzden tatmin edici bir kaynak olarak kalabilmesi için çevrenizi özenli bir bakım (hatta bazen ayıklama) gerektiren bir sebze bahçesi olarak düşünün. Ve insanlarla görüştüğünüzde onlara yardım etmek için ne yapabileceğinizi sormayı da unutmayın.

 

Profesyonel bir gelişim planlayın.

 

Başka biri için çalışıyor veya kendi işinizi yönetiyor olsanız da hiçbir zaman öğrenmeyi bırakmadığınız, yeni beceriler edindiğiniz ve bilgi temelinizi inşa etmeye devam ettiğiniz sürece uzun vadede en başarılı siz olursunuz. Bu yüzden yeni bir sertifika almak, yabancı dil öğrenmek veya yeni bir teknolojide uzmanlaşmak gibi yeni beceriler edinmeye zaman ayırın.

 

Unutmayın ki, geleneksel eğitim sisteminin dışında da birçok öğrenim fırsatı vardır ve çoğumuz eğitimimizin çoğunu zaten işimizi yaparken öğreniriz. Üzerinize rahatınızı baya bozacak bir proje almanız mümkün mü? Bir satış organizasyonunda veya size yeni beceriler kazandırırken aynı zamanda çevrenizi de genişletecek başka bir grupta gönüllü olabilir misiniz? Sürekli öğrenim fırsatları aramak kariyerinizi sınırsız bir gelişim içine alacak en emin yoldur.

 

Bu makale  Minda Zetlin’in  22 Ocak 2015 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir