Kişisel markanızdan milyon dolarlık şirket kurmanın yolu

0
2165

Şirketlerime gelir getirdiğim ana yollardan bir tanesi kişisel markamdan geçiyor. İnsanlar şirketlerimi benim aracılığımla tanıyorlar. O kadar etkili oldu ki yeni bir şirket kurmamın üzerinden 12 ay geçmeden 7 haneli gelirlere ulaşabildim… Hepsi de kişisel markam sayesinde. Peki bunu nasıl başardım? Daha da önemlisi siz bu işlemi nasıl uygulayabilirsiniz?

 

dec revenue

 

Kişisel markaların gücü

 

Google’ın iyi tarafı şirketlere pek çok araç sağlıyor olması. Ve bu araçların çoğu da ücretsiz. Bunlardan bir tanesi Google Trends. Ne kadar insanın bir markayı aradığını ve o markanın diğerlerine kıyasla ne kadar popüler olduğunu gösteriyor.

 

brands

 

Yukarıdaki alıntı üç markanın popülerliğini gösteriyor: Crazy Egg, KISSmetrics ve Neil Patel. Crazy Egg sarı çizgiyle, KISSmetrics kırmızı çizgiyle, Neil Patel de mavi çizgiyle temsil ediliyor.

 

Gördüğünüz üzere kişisel markam neredeyse iki şirketim kadar da popüler. Ve eğer şirketlerim kendi markalarını kullanarak milyonlarca dolar kazanabiliyorlarsa neden kişisel markam da neredeyse aynı seviyede popülerken yardımcı olamasın ki?

 

Artık kişisel ve kurumsal markalarınızın popülaritesini nasıl ölçeceğinizi öğrendiğinize göre nasıl güçlü kişisel marka inşa edilebileceğine geçelim.

 

Güçlü bir kişisel markayı nasıl inşa edersiniz?

 

Güçlü bir kişisel markayı nasıl inşa edebileceğinize geçmeden önce size bunun zor ve zaman alıcı olduğunu söylemeliyim. Eğer çaba harcamaya istekli değilseniz güzel sonuçlar bekleyemezsiniz. Ayrıca sonuçları hemen de elde edemezsiniz. Sonuçları görmek için 6 ay ile 1 yıl arasında sıkı çalışma gerekecek. Fakat korkmayın, her ay bazı sonuçlar göreceksiniz. Ve çok fazla zaman harcamanıza rağmen aynı zamanda gelirde de bir artış göreceksiniz. Bunu bir sonraki bölümde ele alacağım.

 

Başlarken şu beş taktiği kullanmanızı öneririm:

 

1.Konuk yazarlık yapın:  İnternette pek çok popüler blog var. Forbes’dan Entrepreneur’a, Inc Magazine’e… sınırsız olasılık var. Tüm bu bloglarda aylık bazda gönderiler yayınlamalısınız. Eğer konuk yazar olmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey şu ve şu blog gönderilerindeki yazılanları yapmak.

 

2. Sosyal ağlarda var olun: Katılmak için iki ya da üç tane sosyal site seçin. Sektörünüzdeki insanları bulun, onları takip edin veya arkadaş olarak ekleyin. Bunu yaptıktan sonra sorulara cevap vererek ve tüyolar paylaşarak katılımda bulunduğunuzdan emin olun. Mesela Facebook ve Twitter’da haftanın tüyosu diye paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu sizi bir uzman olarak konumlandırır ve takipçilerinizi arttırır – tabii tüyolarınız iyiyse.

 

3. Blog yazın: Konuk yazarlık yeterli değildir. Kendi blogunuzu kurmalısınız. Burada hiçbir bahaneniz yok; zira WordPress üzerinden ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sektörünüz hakkında haftada bir blog yazısı yazmak. Mesela ben pazarlama üzerine blog yazısı yazıyorum çünkü kendimi bir pazarlamacı olarak markalamak ve şirketlerimin pazarlamacılara ürün satmasını istiyorum. Başlamak için bloglama rehberime ve kitle oluşturmak için de şu rehbere bir göz atın.

 

4. İnsanlara yardım edin: Pozitif bir marka inşa etmenin en kolay yollarından birisi de insanlara yardım etmektir. İnsanlar size e-posta ile bir soru sorduklarında onu cevaplayın. Biri sizi bir konferansta durdurduğunda ona yardım etmek için ne yapabiliyorsanız yapın. Başkalarını kendinizden önce düşünmek pozitif bir marka inşa etmenize yardımcı olacaktır.

 

5. Konferanslarda konuşun: Sahne korkunuzun olması veya konuşmayı becerememeniz umurumda değil.  Bir yerden başlamak zorundasınız. Etkinliklerde konuşmaya ilk başladığım zamanlarda çok kötüydüm; fakat bu bana pozitif bir marka inşa etmede yardımcı oldu. Ayrıca sahnede konuşmak sizi bir uzman olarak konumlandırır. Yazdığım şu eski yazı ilk konuşmanızı yapmak için size yardımcı olacaktır.

 

Bu 5 stratejinin çalıştığını size ispatlamak için her birini kullanarak nasıl gelir elde ettiğimin örneklerini vereceğim.

 

1. Konuk yazarlık: Şubat ayında Forbes’taki konuk yazılarımı beğendiklerinden dolayı 500 pazarlamacının bulunacağı bir konferansta konuşmak için 20.000 dolar alacağım. Anlaşmanın güzel tarafı ise organizasyoncular her katılımcıya Crazy Egg’i tanıtacaklar, bu da yeni müşteriler bulmak için bana yardımcı olacak. Ve bu sadece bende işe yarıyor değil. Buffer’dan Leo Widrich’de konuk yazıları sayesinde günde 100 kayıt alıyor. Her konuk yazısı yazdığında, ki birkaç yüz tane yazdı, Buffer’a link veriyor.

 

2. Sosyal medya: Sosyal medya hesaplarımın şirketlerime ne kadar ziyaretçi getirdiğini tahmin edebilir misiniz? Belki de ayda 1000, 2000 veya 10000 diye düşünüyorsunuzdur? Aralık ayında hesaplarım 12.494 ziyaretçi ve 62 kayıt çekti. O trafikten elde ettiğim toplam gelir 30.395 dolardı.

 

3. Blog: 10 yıldan uzun bir süredir blog yazıyorum. İlk blogum Technorati’ye göre ilk 100 blog arasındaydı ve Quick Sprout kötü bir ayda 500.000 ziyaretçi çekiyor. Ücretli konuşma anlaşmalarından şirketlerime gelen yeni müşterilere kadar bu blog bana yılda direkt olarak en az 500.000 dolarlık gelir getiriyor. Dolaylı olarak daha fazlasını getiriyor fakat bazı ödemelerin takibi zor.

 

4. İnsanlara yardım etmek: Bir defasında bir konferansta bir beyefendiye ücretsiz yardım etmiştim. Başka kimse ona yardımcı olmuyordu; çünkü kokuyordu ve kötü bir İngilizce ile konuşuyordu. Sonra o etkinlikte herkese benden bahsetti. Poker Strategy isimli bir şirket onu dinledi ve benim danışmanlık şirketimi 1.200.000 dolara tuttu. O beyefendiye yardım ettiğimde hiçbir şey beklemiyordum. Sadece para ödeyerek etkinliğe gelen birisinin hiç yardım bulamamasını istememiştim.

 

5. Konferanslarda konuşmak: Konuştuğum en iyi etkinliklerden biri San Diego’daki Traffic and Conversion Summit’ti. 3000 katılımcıya pazarlama hakkında konuştum ve konuşmamda şirketimden birkaç kere bahsettim. Zorla satış yapmadım ama sözlerim 118 yeni kayıta sebep oldu. O kayıtlardan iki büyük şirket yılda 50.000 ve 125.000 dolarlık harcamalar yaptı. 45 dakikalık konuşma için hiç fena değil.

 

Artık kişisel markaların değerini bildiğinize göre şimdi bunu nasıl gelire dönüştürebileceğinize geçelim.

 

Kişisel markanızdan nasıl gelir elde edersiniz?

 

Takipçileriniz olduğunda gelir elde etmek zor değildir. Zorla satış yapmak zorunda değilsiniz. İnsanlar sizi tanıdıkça doğal olarak şirketinizin de ne yaptığını bilmek isteyeceklerdir. Mesela Air Canada Quick Sprout okuyor, ve bu blog sayesinde şirketimden haberdar oldukları için KISSmetrics’e kaydoldular.

Zorla satış yapmadım. Onun yerine hazırladığım içeriğin yüksek kaliteli olduğunu gördüklerinde şirketimin de kaliteli olabileceğini düşünmüşler.

 

İşinizi zorla gözlere sokmayın. Arada sıra ondan bahsetmek veya zorlamadan, ikna ederek satış yapmakta problem yok. Mesela konuştuğunuz zaman çalıştığınız şirketten bahsedebilir, konuk yazınızdaki hakkınızda kısmına şirketinizin linkini verebilir veya kendi blogunuzdan kendi sitenize link verebilirsiniz… tüm bunlar daha fazla gelir getirmeye yardımcı olacaktır.

 

Çok agresif olmak takipçilerinizin güvenini kaybetmenize sebep olur, bu da kişisel markanıza zarar verebilir. Dolayısıyla ne olursa olsun bundan kaçının. Tabii kısa vadede bu size çok gelir getirmez, ama uzun vadede karşılığını göreceksiniz.

 

Quick Sprout’a bir bakın… Şirketlerimin linklerini sadece kenar çubuğundaki hakkımda kısmında veriyorum. Ve ara sıra blog yazılarımdan şirketlerime link veriyorum. Yine de blogumdan şirketlerim için 500.000 dolar gelir elde edebiliyorum.

 

Sonuç

 

Kişisel marka güçlü bir araçtır. Bu hafta daha önce de bahsettiğim gibi, 2015 yılında çok büyük bir trend olacak.

 

Eğer şu an paranız yoksa ve yukarıdaki her şeyi yapamıyorsanız, diğerlerine yardım etmekle başlayın. Kurucu ortağım Hiten Shah San Francisco’da çok iyi isim yaptı çünkü diğer girişimcilere karşılığında bir şey beklemeden yardım etti. Cömertliğini kullanarak inşa ettiği güçlü kişisel markası sayesinde WordPress gibi şirketlerden hisse elde edebildi.

 

Bu makale  Neil Patel’in 7 Ocak 2015 tarihinde quicksprout.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here