Küçük İşletmelerin İşe Alımlarda Yaşadığı 3 Büyük Zorluk ve Çözümleri

0
2032

Birçok küçük işletme sahibi, kendisini, işletmesinin büyüme döngüsü içerisine tamamen dâhil olmuş bir halde bulur. Bu büyümeyi desteklemenin ve büyümenin sürdürülebilirliğini sağlayabilmenin en önemli ögesi de, iyi insanları işe almaktır.

 

İşe alma kavramı bir hayli basit ve düz olsa da, birçok zorluğu da beraberinde getiriyor – özellikle de küçük işletmeler için.

 1. ‘Herhangi Biri’ Sendromu (Warm Body Syndrome)

Girişim ve küçük işletme sahipleri, hızlı aksiyon ve endüstriyel tecrübe gerektiren birçok işi aynı anda yaparlar. Genellikle ‘iş üstünde’ çalışmaktan ziyade ‘iş yapmak’la meşgul olursunuz ve bu da, genel işletme stratejilerinizle (ve işletmenizin ihtiyaçlarıyla) uyuşmayan ve düşüncesizce yapılmış işe alım kararlarıyla sonuçlanır.

 

Günlük operasyonların karmaşıklıkları ve bir yığın sorumluluk, omzunuzda aşırı yük varmış gibi hissettirebilir ve kapıdan içeri ilk giren herhangi birini işe almaya karar vermenize sebep olabilir. Bu her zaman yanlış bir davranıştır!

 

Bazı ‘herhangi biri’ durumlarında karşınızdaki kişi yetenek ve yetkinlik açısından uygun olabilir; ancak genellikle, o ‘herhangi biri’, işletme kültürüne uyum sağlayamama kaynaklı organizasyonel karmaşıklıklara sebep olur.

 

Çözümler:

Diğer herhangi bir kötü alışkanlık gibi, ‘herhangi biri’ sendromunu kırmak da zordur. Kilit nokta, zaman kısıtlamaları yerine değere odaklanan yeni bir işe alım modeli yaratmaktır. İş analizi sonucunda detaylı bir iş tanımı yaratmak, oldukça önemlidir.

 

İşe aday olan kişilerin, iş sorumluluklarıyla örtüşen bilgi, beceri ve yetkinliklerini göstermeleri gerektiğini unutmayın. Herhangi bir pozisyon, aday kişinin yeterliliklerine uyacak şekilde kalıba sokulmamalıdır.

 

 2. İşe alım kültürü uyumu

Şirket kültürüne uyum konusunun önemi, işte kalma oranı ve üretkenlikle olan ilişkisinin ardında yatar. Kültürel uyum, çalışma yeri işlevleri için mecburidir. İşin zorluğu, bir departman küçük olduğunda (belki de bir ya da iki kişiden oluştuğunda) ortaya çıkar.

 

Bir ya da iki çalışan, kültürü fazlasıyla etkilemeden, onu içselleştirebilirler mi? Birçok durumda çalışanlara kültürü tanımlama fırsatı vermek, kontrol problemlerine yol açar.

 

Çözümler:

Var olan bir çalışanla şirket kültürüne darbe vurabilecek güç merkezli bir problem yaşamamak için, o çalışanı işe alım sürecine dahil edin. Var olan çalışandan da aday kişilerle görüşme yapmasını isteyin, ardından toplanın ve görüşlerinizi paylaşın.

 

Uygun gördüğünüz adayları 1-3 günlük deneme süresi kapsamında işe alın. Var olan çalışanınız, bir rehber ya da eğitmen gibi davranabilir. Deneme süresi, adayın performansını ve uygunluğunu değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

 

Roller ve sorumluluklar hakkında açık olun. Komuta zincirinin ana hatlarını ve organizasyonel yapıdaki her bir kişinin nereye denk geldiğini belirtin. Açık ve saydam iletişim, oldukça önemli.

 

 3. Yetenek Savaşlarına Girmek

Küçük işletme sahipleri, kendilerini dezavantajlı bir konumda hissederler; çünkü üstün yetenekli kişiler için büyük bütçeli firmalarla baş edemezler. Küçük işletmeler, pazardaki büyük oyuncuların sahip oldukları kaynaklara (işe alma ajansları, işe alma reklamları vb.) sahip değiller.

 

Çözümler:

Bu zorluk biraz hayal gücü kullanmayı gerekli kılıyor. Güçlü işe alım yöntemleri, illa ki pahalı olmak zorunda değiller. Kilit nokta, küçük işletmenin güçlü yönlerinden ve büyük firmaların güçsüzlüklerinden faydalanmak.

 

Sektörle ilgili konferans, fuarlar ve toplantı grupları gibi etkinliklerdeki katılımcılarla iletişim kurmak, güçlü bir işe alım yöntemidir. Bir sonraki çalışanınız, bu katılımcılardan biri olabilir.

 

Aynı zamanda, yan sektörlerin etkinliklerine de katılın. Kişisel iletişim kurmak, sizi büyük ve kişisel olmayan firmalardan ayırır ve sonuç olarak belki de gelecekte çalışanınız olacak kişinin sizi ve işletmenizi daha iyi hatırlamasını sağlar.

 

Müşterilerinizin en iyi avukatlarınız olduklarını unutmayın. Favori müşteriniz, bir iş ya da kariyer değişikliği arıyor olabilir. Müşterileriniz sizin sektörünüz hakkında zaten bilgili ve isteklidirler; tek yapmanız gereken şey, onlara operasyonel eğitim vermektir.

 

İşe alım zorlu bir süreç olabilir, özellikle de küçük işletme sahipleri için. “Herhangi biri” sendromu, kültürel uyum için işe almak ve yetenekli çalışanlar için olan rekabet, küçük işletmeler için işe alım konusunda her zaman var olan problemlerdir.

 

Bu zorlukları aşmaya çalışırken, başarılı bir küçük işletmeye sahip olmanın yolunun harika insanlardan geçtiğini unutmamak gerek. Harika insanları işe almak konusuna zaman ayırmak, işletmenizin büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olacak tutkulu, üretken ve istekli çalışanlara sahip olmakla sonuçlanabilir.

 

Bu makale yfsmagazine.com’da Danielle Gal, YFS Small Business Contributors tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here