Kundalini Yoga

Kundalini Yoganın tarihçesi

Kundalini yoga ismini en çok Yogi Bhajan ile duyacaksınız. 1969’da kundalini yogayı Hindistan’dan Amerika’ya getirmiş daha sonra da tüm dünyaya yaymıştır. Ayrıca 1969 yılında 3HO( Healthy, Happy, Holy) vakfını kurmuştur.

Yogi Bhajan ‘ın asıl ismi Harbhajan Singh Puri’dir. Bhajan 1929’da Hindistan’da doğmuş ve yoga eğitimine 8 yaşında başlamıştır ve 16 yaşında kundalini yoga ‘’ USTA’’( Master) seviyesine ulaşmıştır.

Kundali Yoga nedir

Kundalini yogadan önce biraz kundalini kelimesinin üstünde duralım. Kundalini kelimesi Sanskritçe bir kelime olup yaşam enerjisi anlamına gelir ve kuyruk sokumunda yer alan Muladhara Çakrada yer alır. Kundalini enerjisi uyuyan bir enerjidir. Yoga ve meditasyon pratiklerinin düzenli bir şekilde yapılması ile bu enerji uyandırılabilir. Kundalini enerjisinin aktifleşmesi kendinizi daha iyi tanımanıza ve potansiyelinizin farkına varmanıza yardımcı olacaktır.

Kundalini Yoga mantraların( ses titreşimi) , nefes egzersizlerinin( pranayama)tekrarlayan yoga duruşlarının( asana) ve meditasyonların yer aldığı bir yoga türüdür. Bu 4 bileşen de aynı anda kullanılır. Zihin, beden ve ruhsal transformasyonun en hızlı şekilde sağlandığı yoga türüdür. Daha çok ruhsal anlamda çalışıldığı için diğer yoga türlerinden bu yönüyle ayrılır. Her ders farklı bir konu işlenir. Ayrıca sıkışmış duygularınız da kundalini yogayla birlikte şifalanır. Bu şifalanma bazen bir gözyaşı, bazen öfke bazen de kendimizi kuş gibi hissederek karşımıza çıkabilir. Eğer pratikleri yaparken istemsiz bir şekilde gözyaşınız akarsa endişelenmenize gerek yok bu şifalandığınızın bir göstergesidir.

Kundalini Yoga nasıl yapılır

Kundalini yoga yapmanız için ihtiyacınız olan tek şey aslında sessiz bir ortam zorunlu olmamakla beraber beyaz giyinmeniz ve başınızı bağlamak için bir şal. Fakat beyaz giyinmenizin ve başınızı bağlamanızın bir kez daha zorunlu olmadığını da belirtelim. Beyaz renk saflığı temsil ettiği ve auranın ışığını arttırdığı için tercih ediliyor ayrıca Yogi Bhajan saçın canlı olduğunu ve enerjiye sahip olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla üçüncü gözü yönetmek ve saç dağınık olduğunda düşüncülerin toparlanması ve odaklanma da daha zor olduğu için baş bağlanıyor. Şimdi gelin kundalini yoga nasıl yapılıyor biraz buna göz atalım.

Kundalini yogaya nefesimize odaklanıp meditasyon yaparak ve bir açılış mantrası söyleyerek başlıyoruz. Mantranın anlamı içimdeki yüce bilgeliği selamlıyorum.

Açılış mantrası

ONG NAMO GURU DEV NAMO

Koruma mantrası

AAD GURAY NAMEH

JUGAAD GURAY NAMEH

SAT GURAY NAMEH

SIREE GUROO DAYVAY NAMEH

Daha sonra ateş nefesi ile devam ediyoruz. Ateş nefesi kan dolaşımını hızlandırır ve solunum sisteminizin arınmasına yarımcı olur. Ateş nefesinden sonra birkaç ısınma yapıyoruz sonra da sete geçiyoruz. Her çalışmada farklı bir set yapıyoruz çünkü kundalini yogada her ders farklı bir konu ele alınıyor. Seti bitirdikten sonra yaptığımız çalışmayı derinleştirmek ve çalışmanın farkına varmak için derin dinlenme kısmına geçiyoruz. Derin dinlenme kısmı benim en sevdiğim kısım çünkü sadece bedeninizi gevşeterek yatıyorsunuz. Derin dinlenmeyi de bitirdikten sonra kapanış kısmına geçiyoruz. Kapanış kısmında da bir mantra söylüyoruz. Kapanış mantrasında 3 defa uzun bir sat ve kısa bir nam söylüyoruz ve pratiğimizi tamamlamış oluyoruz.

Kapanış mantrası

SAT NAM

Kundalini Yolculuğum

Şimdi de biraz benim kundalini yoga yolculuğuma odaklanalım. Kundalini yoga beni çok doğru zamanda buldu. Evet yanlış duymadınız ben bulmadım o beni buldu. En çok ihtiyacım olan bir zamanda tesadüfi bir şekilde Çisem Hocayla tanışmamla Kundalini Yoga yolculuğum 6 Ocak 2021 yılında başladı ve 3 senedir de devam ediyor. Kundalini Yoga sayesinde daha çok anda ve akıştayım ,odaklanma sürem arttı ve kontrolümde olmayan şeyleri değiştirmeye çalışıp söylenmek yerine kabul ediyorum. Yazımı bitirmeden önce herkesin Çisem Hocayla tanışmasını istediğim için instagram adresini sizin için aşağıya bırakıyorum. Eğer siz de kendiniz için bir şeyler yapmak istiyorsanız ve hayatınıza birinin dokunmasına ihtiyacınız varsa kesinlikle Çisem Hocayla tanışmanızı tavsiye ediyorum. Sözlerimi Çisem Hocanın en sevdiğim sözleriyle noktalamak istiyorum. ‘’Kundalini yogada mükemmeli aramıyoruz ne kadarını yapabildiyseniz o kadarı şahane’’

https://www.instagram.com/namsitakaur/

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Büyük Veri

Büyük veriler uzun zamandır etrafta. Burada size etkili hesaplama gücü verecek dört en iyi uygulamayı bulabilirsiniz.

Girişimci Olmak İstemekten Bir Adım Öteye Geçin

Heyecanlısınız. Piyasayı sallayacak bir fikir sonunda aklınıza geldi. Sorun şu ki, bunu daha önce de yaşamıştınız. Aslında pek çok kez yaşamıştınız. Fikir sahibi olmak sizin için zor bir şey değil. Asıl zorlandığınız şey sahip olduğunuz fikirleri uygulanabilir bir işe dönüştürmek. Bu durum size de tanıdık geldi mi? Eğer öyleyse siz de girişimcilerin “girişimci olmak isteyenler” olarak adlandırdığı kişilerin arasında olabilirsiniz. “Girişimci olmak isteyenler” kimdir peki? Girişimci olmak isteyenler bir işe girmek isteyen ancak o ya da bu nedenle (ya da bir sürü nedenle) bunu asla başaramayan ama yine de sürekli bunun hakkında konuşan kişilerdir.