Kurucu Ekibinizi Oluşturmak İçin 3 Adım

İş kurarken çıkışlar kadar inişler de tecrübe edeceksin. Kurucu ekibinin bu zorlukları göğüslemek için hazır olduğuna önden birleşip diğer taraftan güçlü çıkma konusunda emin ol.

 

1.Çözmek istediğin problem için tutkunu öne çıkart

Var olan problemleri çözmek için tutkunu ortaya koymak senin en zor günlerden çıkmanı sağlayacak. Bu yaklaşımı benimsemek, kurucu ortaklarınla birlikte ekibini güçlendirecek ve daha sağlam bir şirket kültürü inşa etmene yardım edecek. Yeni kurulan her iş başarısız olma ihtimalini taşır ve birleştirici güç olan tutku olmadan, başarısızlık şansı daha da yüksek olur.

 

Kurucu ekibinin taşıdığı tutku, diğer insanların misyonuna inanmasına ve yatırım için ilham almalarına neden olur. Tutku güçlüdür – hem ekibin için, hem müşteriler hem de yatırımcılar için. Örneğin, yıllar önce müşteri hizmetleri endüstrisine girmek ilgimi çekti, bu problemi çözmek için birkaç şirket kurdum. Hala bu şekilde düşünen genç girişimcileri için fon oluşturuyorum. Çünkü probleme ve onu çözmeyi takıntı haline getiren insanlara inanıyorum.

 

2.Yalnız gitmek zordur, bu nedenle uyumlu bir takıma yatırım yap

En azından bir tane kurucu ortak bulmak oldukça işe yarar. Sadece bir insanın bir şirketi yürütmesi için gerekli bütün becerilere sahip olması değil, aynı zamanda dostluğun da yeri doldurulamaz. O kimyanın oluşması için zaman harca, sonrasında durmaksızın iletişim kur. Kurucu ekibinin vizyonun etrafında yer aldığını ve neleri feda edebilmeye istekli oldukları konusunda emin ol.

 

Girişimcilik duygusal olarak (ve bazen fiziksel olarak) yorucudur ve bu durum senin karşılaştığın zorlukları anlayacak olan birini gerektirir. En iyi ekibin iki veya üç kişi olduğunu anladım. Bunun ötesinde, bir sürü rekabetçi karakteri yönetmek zor olabilir. İyi bir ekip kurduğun zaman, boşlukları dolduracak olan tavsiye verenleri bulmak için networküne bak.

 

3.Tamamlayıcı yetenekleri ara

Yeni bir iş kurmak için gereken yetenek dizisi elindeki fırsatla alakalıdır. Güçlü ve zayıf noktalarını analiz etmek için gerekli güvene sahip olmak ve masaya getireceğin şeyi tamamlaması için bir ekip kurmak gerekir. İdeal bir dünyada, kurucu ekibin bir Venn şemasına benzeyecektir – bazı yeteneklerin örtüştüğü ama herkesin kendi özel yeteneklere sahip olduğu.

 

Örneğin vizyon sahibi bir lider çok değerli olabilir ama güçlü teknik lider kombinasyonu başarı şansını artırabilir. Başarılı bir prototip yaratmak ve başkasının networkünden bilgiler toplamak büyük bir varlıktır ama teknik parçalar yeterli olmayabilir. Eğer ekibin bu prototipi pazar stratejisine uyduramazsa, ürününü satmak ve şirketinin değerini artırmak zor olacaktır.

 

Girişimci olarak bozuk bir yolda ilerlersin, kemerlerini sıkı bağla. İşe başlarken pek çok zorlukla karşılaşacağını bilsen de doğru kurucu ekibin desteği herşeyi farklı kılacaktır. Doğru yetenekteki insanları, kişileri ve tutkuları seçmek, şirketinin misyonunu yerine getirmeye yardımcı olur -ve şirketindeki iniş ve çıkışları yönetmeye yardımcı olacak ortaklıkları yaratır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*