Kurumsal mı Start-up mı?

0
281

Merhaba, ben Nisa Bozdoğan. 2023 Challengerlarından biriyim. Birçok genç gibi, staj ve iş ararken kurumsal mı yoksa start-up mı tercih etmek gerektiği konusunda kararsız kaldım ve bu konu üzerinde düşünmeye başladım. Bu konuda edindiğim bilgiler ve deneyimlerim doğrultusunda, sizlerle de paylaşmak istedim.

Start-up’lar eski bir iş modeli olsa da teknolojik gelişmelerin hızlanması, internetin yaygınlaşması, sosyal medyanın ortaya çıkması ve girişimcilik kültürünün yaygınlaşması gibi birçok faktöre bağlı olarak popülerlikleri son on yılda arttı. Ancak, kurumsal şirketler hala dünya ekonomisinde önemli bir yer tutuyor ve gelecekte de böyle olacağına inanıyorum.

6Start-up’taki iş hayatını deneyimlemiş biri olarak bana bazı avantajlar sunarken bazı dezavantajları da beraberinde getirdi. Benim için start-up’ları tercih etmenin en büyük sebeplerinden biri yaratıcı özgürlükler imkânı sunması oldu. Start-up’larda çalışanlar kendilerine verilen görevleri kendi yaratıcılıkları ile çözmek zorunda kalıyor ve bu sayede yaratıcı özgürlüklerinin olduğu bir ortamda çalışıyorlar. Ayrıca, start-up’larda çalışanlar şirketin kuruluş aşamalarında yer alarak, iş dünyasındaki temel prensipleri öğrenebiliyorlar. Kendi çalıştığım yeri göz önünde bulundurarak bürokrasi kavramının da net sınırları olmadığını gözlemledim. Ancak, start-up’larda çalışmanın dezavantajları da vardı. Öncelikle, start-up’lar genellikle finansal zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar ve bu nedenle çalışanlar düşük maaşlarla çalışmak zorunda kalabiliyorlar. Ayrıca, start-up’larda çalışanlar genellikle daha uzun ve yoğun çalışma saatleriyle karşı karşıya kalıyorlar. Uykusuz kaldığım günler hala aklımda. Start-up’lar, büyük şirketlerden daha az kaynak ve destek sağladıkları için işletmenin başarısız olması durumunda çalışanlar daha büyük bir riskle karşı karşıya kalabilirler. Fakat istisnaları olan bugün günümüzde çok başarılı olan start-up’ları da unutmamak gerekiyor.

Kurumsal şirketler ise daha stabil bir çalışma ortamı ve kariyer fırsatları sunuyorlar. Genellikle daha düzenli ve daha az yoğun çalışma saatleri var. Esnek iş saatlerinin çalışma hayatımda bana uygun olmadığını göz önünde bulunursak kurumsal hayatı seçmem için en büyük avantajlardan biri olduğunu düşünüyorum.  Ancak, dezavantajları olarak yaratıcı özgürlükleri sınırlayabileceklerini düşünüyorum. İçimdeki girişimcilik kıvılcımları varken yaratıcı özgürlüklerimin sınırlanmasına hazır mıyım onu bilmiyorum. Büyük şirketlerdeki bürokrasi kavramı ise beni endişelendiriyor. Fakat yine de bir kurumsal deneyimimin olmasını istediğimden diğer bir staj durağımın kurumsal bir şirkette olacağını düşünüyorum.

Fakat sizlere tavsiyem, staj ve iş arayışlarında tercih edilecek şirketin, ihtiyaçlarınıza ve kendi kariyer hedeflerinize göre belirlemenizdir. Hangi şirketle çalışırsanız çalışın, deneyimlerinizi ve öğrendiklerinizi değerlendirerek kariyerinizi şekillendirebilirsiniz. Hayat upuzun yol ve bu yolda bizi neler beklediğini bilemiyoruz. Benim için iyi olan bir şey sizin için iyi olmayabilir. Kendi doğrularınızı bulmanız dileğiyle.

Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur. Başarılar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here