Liderlerin O Olmadan Başarılı Olamayacakları 1 Özellik

Başarının anahtarı? Dayanıklılık. Ve işte bunu nasıl geliştireceğiniz.

 

Başarıyı öngören zeka ya da eğitim değildir. Bunun yerine çok daha az somut ve ölçülmesi çok daha zor bir şeydir: Dayanıklılık. MacArthur ortağı ve psikolog Angela Lee Duckworth de öyle söylüyor. Bir 2013 TED Konuşmasında Duckworth insanların başarılı olması için gerekenler üzerine yıllar süren çalışmalarının ardından bulduklarını açıkladı.

 

Dayanıklılık nedir? Duckworth diyor ki, “Dayanıklılık çok uzun süreli hedefler için tutku ve korumadır. Dayanıklılık uzun soluğa sahip olmaktır. Dayanıklılık, gün be gün, bir haftalığına değil, bir aylığına değil, yıllarca geleceğe bağlı kalmak ve bu geleceği gerçeklik yapmak için çok sıkı çalışmaktır. Dayanıklılık, hayatı bir depar değil maraton gibi yaşamaktır.

 

Yıllarca insanların başarılarına ulaşmalarına yardım etmemin sonucunda kesinlikle tanıklık edebilirim ki, bunu yapan insanlarda gördüğüm iki özellik direnç ve içsel güç. Dayanıklılık, bir kelimede, bir lider ve girişimci olarak başarılı olmanız için ihtiyacınız olan o soyut özellik.

 

Başarılı olmak için ihtiyacınız olan dayanıklılığı nasıl geliştirebilir veya güçlendirebilirsiniz? Buradan başlayın.

 

Bir Büyüme Zihniyeti Geliştirin.

Stanford Üniversitesinde psikolog olan Carol Dweck, “büyüme zihniyeti” kavramını ortaya çıkardı. Büyüme zihniyetine sahip insanlar kendilerini, kendi becerilerini ve zihinlerini iyileştirebileceklerine inanırlar. Yeni şeyler öğrenmeye ve yeni beceriler geliştirmeye çabalarlar. “Bu bakış açısı,” diye açıklıyor Dweck, “öğrenmeye doğru bir sevgi ve büyük başarılar için yaşamsal olan bir direnç yaratıyor. Sanal olarak tüm insanlar bu özelliklere sahip.”

 

Dweck’in araştırması, büyüme zihniyetine sahip olmanın insanları daha dayanıklı olmaya teşvik ettiğini gösterdi. Büyüme zihniyetine sahip olan insanlar daha dirençli ve başarıya diğerlerine göre daha istekli. Beyinlerine kasları gibi davranıyorlar. Unutmayın, kaslar daha fazlasını öğrenmek ve kendilerini geliştirmek için çalıştıkça daha da güçlenirler.

 

Girişimciler ve liderler için, büyüme zihni geliştirmek elzemdir. İşinizi başarıya ulaştırmak istiyorsanız, her zaman daha iyisini yapabileceğiniz varsayımı üzerine hareket etmeniz gerekir. Bu şekilde alanınıza uzmanlaşır, müşteri sadakati kazanır ve yenilikçi fikirler geliştirirsiniz. Dahası, bir büyüme zihniyeti kaçınılmaz başarısızlık anlarını atlatmanız için daha istekli hissetmenize yardımcı olur.

 

Dikkat Geliştirme Egzersizleri Yapın.

Cesaret ve büyüme zihni geliştirmenin yollarından biri de dikkatinizi geliştirmektir. Meditasyon gibi egzersizler stresi azaltabilir, sizi daha kendini tanıyan biri haline getirebilir ve bir büyüme zihnini daha iyi geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Dikkat geliştirmek, stresle başa çıkmanıza yardım ederek işinizde ve alışkanlıklarınızda da daha uyumlu olmanızı sağlayabilir. Hedeflerinize her gün adım adım yaklaşarak, adım adım çalışmanız konusunda daha becerili olursunuz.

 

Başarısızlığa Bir Öğrenme Deneyimi Olarak Bakın.

Dayanıklılığın en önemli işareti, başarısızlıkla başa çıkmaktır. Dayanıklı bir insan işler yolunda gitmeyince yıkılmaz. Başarısızlıktan öğrenir ve hedeflerine doğru çalışmaya devam eder. Bu başarılı liderlerin anahtar özelliğidir – ve eğer başarısızlığın, yalnızca başarı yolunda bir adım olduğunu unutmazsanız geliştirebileceğiniz bir özelliktir.

 

 

Bu makale inc.com’da Marla Tabaka tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir