Liderliğin Temelleri

1
2513

Liderlik vasfının en önemli özelliği, onunla birlikte anılmak isteyeceğiniz olan şey, olağanüstü başarılar elde etmeye yönelik gösterilen sıra dışı performanstır. Elde edilen başarılar, daha sonra, diğer insanların aynı düzeyde performans sergilemeleri için de bir ilham kaynağı olacaktır. İnsanlar, kendileri için önemli olan amaç ve hedeflere kendilerini ulaştırabilecek kişileri lider olarak seçerler.

 

İnsanlar Size Neden Saygı Duyarlar

 

İnsanlar kendileri için önemli olduğuna inandığı durumlara ulaşmasına yardımcı olan kişilere güven duyar, onlara karşı anlayış geliştirirler. Yüksek satış rakamlarına ulaşan kişiler veya takdire şayan satışlar gerçekleştiren kişiler, çalışma arkadaşlarının ve amirlerinin kalplerinde ve akıllarındaki etkilerini arttırırlar. Bu kişiler hakkında her zaman en olumlu cümleler sarf edilir.

 

Halo Etkisi

 

Yüksek karlılık düzeyine sahip olan şirket ya da bölümlerin sorumluları karizma sahibi kişilerdir. Bu kişiler halo etkisi denen şeyi oluştururlar. Başkaları tarafından harika işler başaran olağanüstü kişiler olarak algılanırlar. Karizma sahibi olan bu kişilerin güçlü noktaları aşırı olarak vurgulanırken, kusurlu tarafları sıklıkla göz ardı edilmektedir. Karizmatik hale gelirler.

 

Karizmanın Kaynağı

 

Karizma kişinin kendini geliştirmesiyle ortaya çıkar. İçinizdeki karizmatik ve güçlü kişiliği geliştirmek için, söylediğiniz veya yaptığınız her davranışınızı, kendinizi, koşulsuz olarak kabul etmeniz ve sevmeniz gereklidir.

 

Kararlı ve Azimli Olun

 

Hedeflerinizi net olarak ortaya koyarak ve hedeflerinizi gerçekleştirirken sarsılmaz bir özgüvenle azimli ve kararlı hareket ederek karizmanızı geliştirebilirsiniz. Yaptığınız işe karşı heyecanlı ve hevesliyseniz, sizin için değerli şeyleri elde etmeye büyük önem veriyorsanız, etrafınıza karizma ışığı yayarsınız. Yaptığınız işte bir uzman olmak için öğrenmeye zaman ayırdığınızda ve sonra bilgi, beceri ve deneyimlerinizi geliştirebilecek her fırsata hazırlandığınızda, diğerlerinin sizin hakkınızdaki algısı zirve yapacaktır.

 

Sorumlulukları Tamamen Kabullenin

 

Yaptığınız işi herhangi bir mazeret olmaksızın veya başkalarını suçlamaksızın kabullenmeniz ve tam sorumluluğunu almanız, size, karizmanın temelini oluşturan kişisel gücünüzün gelişmesine yol açan kontrol duygusunu yaşatır. Her açıdan bir kazanan gibi göründüğünüzde, başkaları tarafından hayran olunan bir imaja sahip olduğunuzda karizmanızın temelleri oluşur. Eğer yüksek standartlar belirleyerek karakterinizi geliştirirseniz ve sizin için en yüksek prensiplere uygun bir yaşam için kendinizi terbiye ederseniz, her zaman ve her yerde başkaları tarafından hayran olunan ve saygı duyulan kişi haline gelirsiniz. Böyle bir kişi olduğunuzda karizmanızı etrafınızdaki diğer kişilere de yayarsınız.

 

Sonuçlara Odaklanın

 

Son olarak, başkalarının sizden beklediği başarı odaklı sonuçları, başarmak için işe alındığınız sonuçları elde etmeye konsantre olduğunuzda, performansınızdaki ve başarınızdaki değerinizi geliştirebilirsiniz ve bu durum da kaçınılmaz olarak karizma kavramıyla bütünleşmenizi sağlar.

 

Sürekli ve yılmadan kendinizi geliştirerek kendinize özgü karizmanızı oluşturduğunuzda, bütün kapıların size açılmasını ve herkesin size saygı ve hayranlık duymasını sağlayabilirsiniz. İşte karizma budur.

 

Aksiyon Egzersizleri

 

Burada bu fikirleri acilen eyleme geçirebilmek için gereken 2 şey vardır.

 

Birincisi, kendinize her gün sormalısınız: ‘Şirketimde gerçekten bir farklılık yaratabilecek ve sadece benim yapabileceğim şey nedir?’ Cevabınız her ne ise, onu gerçekleştirmek için işe koyulun.

 

İkincisi, şirketiniz için yapabileceğiniz en önemli getirinin ne olacağına karar verin ve şirketteki herkesin günün her saati bu iş üzerinde çalışmasını sağlayın.

 

Bu makale Brian Tracy’nin Şubat 2015 tarihinde agiftofinspiration.com.au’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here