Liderlik Nedir ve Ne Değildir?

Hayatta ve işteki pek çok rolde olduğu gibi gerçek liderlik de bir tutkudur. Ya harika bir lidersinizdir ya da değilsinizdir. Picasso, Plato, Thelma ve Louise, Socrates ve Tom Brady gibi beklentileri değiştiren kişileri düşünün.

 

Bunlar korkusuzca, endişe etmeden ve başkalarının çekindiği noktalarda hiç düşünmeden yeni rotalar çizen insanlardır. Tekil bir vizyonları ve hedefleri vardır. Tek bir parmak şaklatması ile her fikre meydan okuyabilir, göz kırpmak kadar kolay bir şekilde yön değiştirebilirler. Başkalarının göremedikleri şeyleri görürler. Risk alırlar. Aynı sizin gibi girişimcilerdir. Eğer bundan şüpheniz varsa arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin.

 

Liderlik, şirketinize yaptığınız katkı ve hizmetinizdir. Sizin ve sizi takip edenlerin hayatta kalması buna bağlıdır. Sizin ve şirketinizin mirası olacaktır. Sizi harika yapan, başarısız olmanıza neden olan ya da daha kötüsü ortalama bir seviyede olmanıza neden olan liderliğinizdir.

 

Silahlı kuvvetlerde herkese— özellikle savaşta hizmet verenlere — liderliği sorun ve cevap açıklayıcı olacaktır. Genelde şu sözler kullanılır: “Seni hayatta tutmak için sana liderlik yapıyorum. Senin için ve seni daha iyi yapmak için liderlik yapıyorum.” 

 

Olay şu ki: Liderlik asla sizinle ilgili değildir — onlarla ilgilidir. Ve nasıl liderlik yaptığınız sizin ve şirketinizin hakkında birçok bilgi verir. Ve iyi bir lider değilseniz… Bu çok kötü bir durumdur.

 

Gerçek liderler ekiplerini zafere taşırlar ve onlara bu yolda ilham olurlar. Bu tarz liderlerle de çalıştım, aynı zamanda sadece giriş çıkış çizelgelerini kontrol eden liderlerle de. Aralarındaki fark çok büyüktür. Liderlik patronluk yapmak ya da her şeyi kontrolünde tutan kişi olmak demek değildir. Hayır. Sizin ve ekibinizin kaderinde özel bir şey olduğuna inanmaktır. Başkalarına mükemmel olma yolunda ilham verebilme yeteneğinizdir.

 

Her organizasyon, şirket, ürün, dergi ya da marka her zaman, her seferinde, liderlerinin yolundan giderler. Eğer cesaretle, berraklıkla ve korkusuzca liderlik yaparsanız markanızda böyle tanınır. Aynısı umursamaz, umutsuz davrandığınızda da geçerlidir.

 

Bir lider olarak başarılı da oldum başarısız da. Ve aldığım ders şudur: Bir amaç ve vizyon doğrultusunda liderlik yaparsanız başarılı olursunuz. Korku ile liderlik yaparsanız başarısız olursunuz.

 

Bugün derginin Mart sayısında, liderliğin özellikleri üzerine konuştuk. Yeni nesillerin iş gücünü devir alması sonucunda oluşan sorunları incelemenin yanı sıra, çok nadir olarak konuşulan ve esnekliği, dengesi ve iş birlikçi oluşu nedeniyle üstün liderler yaratabilecek bir kişilik — ne tam içe kapanık ne de tam dışa dönük olan kişilik — ile karşı karşıyayız.

 

Bu yüzden yolu iyi gösterin dostlarım, çünkü sizin işiniz bu. Sizi rekabetçilerinizden ayıran şey budur. Günün sonunda sizin ve şirketinizin kaderini belirleyecek nokta bu; sizi savaşmaya itecek ya da başarısızlığa mahkum edecek olan şey bu. Basitçe söylemek gerekirse: Liderlik, bir girişimci olarak sahip olacağınız en önemli sorumluluğunuzdur.

 

 

Bu makale entrepreneur.com’da Amy Cosper tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Reklam Engelleyicilere Yakalanmaktan Kaçınmanın 3 Yolu

Hadi bir kelime çağrışım oyunu oynayalım. Online reklamları düşünen birisinin aklına ilk gelen şey nedir? “Rahatsız edici” ve “açıkça sinir bozucu” kavramları, hoşnut olmayan internet kullanıcıları tarafından kullanılan memnuniyetsizlik ifadelerinden sadece iki tanesi. Geri kalanını sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Girişimcinin İç Savaşı ve Size Söylemedikleri Şeyler

Başarılı bir kariyer çok büyük ihtimalle erişmek istediğiniz bir şeydir. Dünyadaki vaktinizde özel bir şeyler yapmak istemeniz ihtimaller dahilinde. Hatta gelecek yıllar boyunca hatırlanacak bir miras bırakmak istiyor da olabilir. Çoğu girişimci gibi, şirketinizin insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmasını istiyorsunuz. Ve her şeyden önemlisi.. sevdiğiniz işi yaparken büyük bir geliriniz olsun istiyorsunuz, bu da gelecekteki maddi kaygılarınızı ortadan kaldıracak. Ama durun..