Magic Size – Eğer Bedelini Ödemeye Hazırsanız, Ne İstiyorsanız Getirmeyi Vadeden Bir Girişim

0
2452

Bir tekneye suşi, kapınıza kaplan getirin veya park cezanızı yok edin. Hırslı bir yeni girişim diyor ki ne istediğinizi yazıyorsunuz (gerçekten de her şey olabilir) ve yasal olduğu sürece sihir gibi kapınıza geliyor.

 

Tek yapmanız gereken 408-596-5017 numarasına mesaj atmak ve Magic, bir hafta sonunda patlak vermiş mesajlaşma hizmeti, teslimatı garanti ediyor.

 

Magic sadece 48 saat yaşında ama söylenene göre bu sabah itibariyle 17,000 mesaj almış bile. Birisi hafta sonu Magic’i Product Hunt’a eklemiş ve 20 dakika içinde Hacker News’de birinci sıraya yerleşmiş.

 

Kurucu ortaklardan Mike Chen’e göre istekler mahkemeden çıkarılmaktan kapıya kaplan getirtmeye kadar uzanıyor.

 

Görünen o ki Magic’in patlaması ‘Product Hunt Etkisi’ (“TechCrunh Etkisi” benzeri) olarak adlandırdığım sebepten. Basit bir fikirle küçük ve yeni başlayan bir iş Product Hunt’a koyulur ve ne yapacağını bilemeyeceği kadar çok rağbet görür.

 

Chen ile konuştuğumda oldukça bitkin görünüyordu. Bana telefonda “Böyle olacağına dair hiçbir fikrim yoktu. Bilirsiniz, insanlar her şey bir gecede olur der ve ben önceden buna inanmazdım ama şimdi başıma geldi.” dedi.

 

Esas fikir, bir uygulamada birkaç işlem yapmak yerine mesajla yemek, şöför veya ne istiyorlarsa onu sipariş etmekti. “DoorDash veya Postmates gibi, biraz yönetmeniz gerekiyor.” dedi Chen.

 

text-magic

 

Böylece geçtiğimiz cumartesi, Chen’in takımı mesaj attığınızda yasal olduğu ve bedelini ödeyeceğiniz sürece size istediğiniz her şeyi getirmeyi deneyecek bir numarayla basit bir site oluşturdular. Fikir oldukça popüler görünüyordu. Kayıt olma işlemini kaldırdı, yeni istekçiler koydu ve aile ve arkadaşlarını bu kalabalığın altından kalkabilmesi için dahil etti.

 

Chen ve Magic’teki kurucu ortakları, Y Combinator’daki bir takım olan tansiyon ölçme uygulaması Bettir grubunun bir parçasıydı. Magic ise takımın haftasonu yaptığı bir yan projeydi.

 

Chen’in diğer girişimlerine ne olacağı belirsiz – Bettir ve 3 boyutlu baskı girişimi Made in Space. Şimdilik, Chen bütün odağının Magic olduğunu söylüyor.

 

Çok sayıda şirketin odağı istek üzerine teslimatta. Bay Area’da en az 12 yemek sipariş servisi var. TaskRabbit dış kaynakları olan “tavşanlarını” kullanarak yemek teslimatından öte ne isterseniz halletmeyi vadederken, Uber bile yemek ve diğer teslimat hizmetleri üzerine gitti.

 

Yasal ve mümkün olduğu sürece bunu yapabiliriz, pahalı olabilir, Vegas’a bir helikopter isteyebilirsiniz, ama eğer mümkünse yaparız.

 

— Mike Chen, Magic’in kurucu ortağı

 

Şu anda, Magic’in fiyatlandırması oldukça gevşek. Chen, teslimatın takımın ve kendisinin yaklaşık ne kadara mal olması gerektiği tahminlerine göre fiyatlandırıldığını itiraf ediyor. “Henüz başladığımız için şu an pek oturmuş bir şey yok.” diyor.
Chen ödeme sürecini Uber’in kullanımına benzetiyor. Ne kadar ödeyeceğiniz, ne kadar yol gittiğinize bağlı, Magic’te de ne kadar ileri gittiğinize. Eğer isteğiniz pahalıysa veya büyük bir mücadele gerektiriyorsa, size daha fazlaya mal olacaktır.

 

Servis, fiyat belirlendikten sonra size ödemenizi yapmanız için bir link yollayacak. İşlemler Stripe üzerinden yürüyor ve şimdilik hem kredi kartı hem de sanal para kabul ediyor.

 

Chen, şu ana kadar kaç isteğin yerine getirildiğinden veya kaç kişinin gerçekten siparişlerinin ödeme işlemini yerine getirdiğinden emin değil. “Bu benim yapılacaklar listemde ama şu anda herhangi bir hesap işine bakacak zamanım olmadı.” dedi bana.

 

Uber, Postmates, TaskRabbit ve diğer istek üzerine hizmet verenlerin aksine, Magic’in teslimatı kendisi halleden çalışanları yok aslında. Sadece talebi işleme koyuyor ve onu yerine getirebilmenin ne kadara mal olacağını hesaplıyor. Talepte bulunan kişi teslimatın nereden ve nasıl yapılacağını bilmiyor, tek bildikleri Magic’in söyleyeceği tutarı ödemeyi kabul ettikleri sürece Magic’in onların istediklerinin teslimatını gerçekleştirmeyi vadettiği.

 

Dün bir adam teknesine suşi ve çiçek getirilmesini istedi. İlk yemek teslimat servisi bu siparişi yerine getiremedi, bu yüzden Magic ekibi başka bir sushi servisi bulmak için çırpındı. Chen’in söylediği siparişi teslim alan tarafın tek bildiğinin teslimatın gerçekleştiği.

 

other-magic

 

Piyasada başka mesajla hizmet verenler de var, ama hiçbiri bu şekilde her şeyi teslim etmeye uygun değil. Mesajla hizmet veren servislerden Cloe bir yapay zeka ve size yemek teslim edebilir ama sizin için rezervasyon yapamaz veya size, mesela, bir kaplan getiremez (ben istedim). Ethan istekleri yerine getirmeyen, mesajla iletişim kuran bir yapay zeka. Sadece size mesajla cevap veriyor. Magic tamamen insanlar tarafından yönetiliyor. Mesajın öteki ucundakine robot olup olmadığını sorduğumda, biraz içerledi.

 

Dediğim gibi Magic sadece 10 kişiden oluşuyor ve kurucu ortakları her işle ilgileniyor. Che, kaliteyi yüksek tutmayı ama hizmet için en kısa zamanda olabildiğince fazla kişi almak istediklerini söyledi. Bu iş için Bettir dahil her şeyden vazgeçmesi gerekmiş.

 

Hizmetle direkt olarak ilgilenmek yerine; yemek siparişi, market alışverişi, araba hizmeti veya her ne teslimat hizmeti uygulamasıysa, başkasının ilgilenmesini tercih edecek kadar tembel olmamız biraz saçma görünüyor. Ama Magic’in gösterdiği şu ki birçok insan her ne sipariş edecekse, bütün işlemlerle başkasının ilgilenmesini ve bunun için para vermeyi seviyor.

 

Chen’in söylediğine göre Magic operatörleri şaka olabilecek istekleri eliyor ve sadece yasal siparişlerin yerine getirileceğini vurguluyor. Ayrıca, haç kişinin isteklerinin karşılığı olan fiyatı öğrendiklerinde siparişe devam ettiğinden emin değil.

 

Bir kaplan sipariş etmek yasal sayılıyorsa ve siparişi veren daha belli olmayan fiyatı ödüyorsa, Magic ekibi o siparişi yerine getirmek niyetinde. Chen dedi ki “Yasal ve mümkün olduğu sürece yapabiliriz. Pahalı olabilir, Vegas’a helikopter isteyebilirsiniz, ama eğer mümkünse, yapacağız.”

 

Bu makale Sarah Buhr’un 23 Şubat 2015 tarihinde techcrunch.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here