Mark Cuban’ın 2014 yılındaki en iyi sözleri

İşte Shark Tank’ın sunucusu Mark Cuban’ın bu sene girişimciler için verdiği en iyi tavsiyeler. Cuban fikirlerini sunuyor. Shark Tank sunucusu Mark Cuban hiçbir zaman kendisini tutan biri olmadı. Cuban’ın 2014 yılında kayıtlara geçmiş yorumlarını sunuyoruz. Cesur girişimcinin sansürsüz tavsiyeleri şirket sahiplerine yönelik.

 

– “Müthiş bir ürün ama henüz bir şirket değil.”

 

Cuban’ın şömine odunları şirketi olan Earth Log’un sahibi ve bir Shark Tank girişimcisi olan Tom Sanetti’ye söylediğine göre kaliteli bir ürüne sahip olmak önemli ama insanların gerçekten satın alacağı bir şey oluşturmak ve gerçek bir şirketi kaldırabilecek altyapıya sahip olmak arasında fark var.

 

– “Ekonomiye Cumhuriyetçi veya Demokrat yaklaşımlar hakkında konuşabiliriz fakat öğrenim kredisi balonunu çözmediğiniz sürece herhangi bir şansımız yok. Yapılacak diğer her şey boşa kürek çekmek demek.”

 

Cuban, Inc.’in Growco konferansında her iki siyasi partinin de çözmeye odaklanması gereken öğrenim kredisi probleminin ekonomiye büyük bir yük getirdiğini savunuyor.

 

– “Sosyal medyada retweet, repin, repost, renote ve regram ettiğin her kişi senin kim olduğunu belirler ve şimdi senin hakkındaki en küçük bilgiyi bile toplayıp senin profilini oluşturan uygulamalar var. Bu veriler sadece çevrimiçi şirketler tarafından kullanılmayacak.”

 

Cuban, dijital gizliliğin korunması amacıyla dijital izleri silen Cyber Dust isimli programı geliştirdi.

 

– “Her birimiz çeşitli ön yargı ve bağnazlıklara sahip olsak da bunun kontrol edilmesi gereken bir problem olduğunu ve girişimci olarak halının altına süpürmek yerine onu çözmede bizzat kendimizin sorumlu olduğumuzu öğrenmek zorundayız.”

 

Cuban yine Growco’dayken Clippers’ın sahibi Donald Sterling’in saldırgan sözlerini ve Amerika’daki ırkçılığı yorumladı.

 

– “Müşterilerin senin sahibin ve onları mutlu etmeye devam ettiğin ve satın almalarını sağladığın sürece – tabii bunu kâr getirecek şekilde yapmalısın – her şey mümkündür.”

 

Kendi işinin patronu olabilirsin ancak her zaman müşterilerine karşı sorumlusun. Onların ihtiyaçlarına öncelik verdiğin takdirde işinin geri kalanı yürüyecektir.

 

– “Şirketler para veya tavır eksikliğinden dolayı batmaz. Şirketler akıl ve efor eksikliğinden batar.”

 

Shark Tank’taki pek çok girişimci şirketlerinin büyümesi için sermayeye ihtiyaç duyduklarından yakınıyor ancak Cuban’a göre bu makul bir bahane değil ve o her girişimciye şirketinin zor durumda olmasının esas sebebini söylemekten çekinmiyor.

 

– “Sana inanılmaz derecede mantıklı gelen şeyleri yap, bunu çok sıra dışı bir şey olması veya sektördeki normalin dışına çıkması yüzünden dağların tepesinden haykırmaktan korkma. Muhtemelen yanıldığından daha fazla haklı çıkacaksın.”

 

Cuban iş dünyasında içgüdülere güvenmenin sıkı bir savunucusu, alışılmadık şeyler olsalar bile.

 

– “Oralarda bir yerde her zaman birileri işini senden almaya çalışacak. Birileri her zaman seninle müşterilerin için rekabet edecek.”

 

Hangi sektörde olursanız olun veya hangi pazar pozisyonuna sahip olursanız olun, Cuban’ın dediğine göre müşterilerinizi elinizde tutmak için çalışmalısınız. Eğer onlarla ilgilenmezseniz başkaları ilgilenir.

 

– “Medyayı her zaman dışarı çıkıp bir hipotez, fikir veya bir bakış açısı ortaya koymak için kullandım ve asla yanılmaktan korkmadım – yanlış olsam bile en kötü senaryoda bir şeyler öğrenirim.”

 

Cuban zaman zaman yanıldığını ilk kabul eden kişi olmuştur fakat söylediğine göre kişinin kendi hatalarından ders alması aklına geleni söyleme riskini almasına değer.

 

– “Fırsatlar içinde boğulma.”

 

Bu söz girişimci Melissa Carbone’un eğlence şirketi Ten Thirty One Productions’taki yatırımcısı olan Cuban’dan aldığı tavsiyeler arasında favorisi. Sen de her potansiyel iş fırsatını kovalıyorsun, Cuban…

 

Bu makale  Graham Winfrey’in  31 Aralık 2014 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Her Toplantıyı Baltayabilecek 4 Hata

Toplantılarla harcanan ve boşa giden iş saatlerinin sayısı oldukça fazladır. Çoğumuzun kariyer hayatı boyunca gerçekleştirdiği gereksiz ve kötü toplantıların sayısı iyi olanlardan daha fazla. Neyse ki kötü giden bir toplantının erkenden farkına varacak kadar deneyim edindim. İyi niyetlerle başladığınız bir toplantıyı kâbusa çeviren şeylerin listesini çıkardım.