Mike Tyson’ın Yumruklarından 9 Ders

Mike Tyson tartışmasız gelmiş geçmiş en büyük dövüşçülerden biridir. Birçok kişide de olduğu gibi, onun da hayatında birkaç sorunu vardı, ancak daima sıra dışı bir boksör olmayı başardı. Bu nedenle, başarı için yanıp tutuşanlar için onun fikirleri ve görüşleri çok değerlidir. Aşağıda  Mike Tyson’ın ring içinde ve dışında kendine felsefe edindiği ve başarıya yolculuğunda hep inandığı ünlü söylemlerinden derlenen 9 başarı dersi var.

 

1) Her şey Sizin Kafanızda Başlar

 

Hedeflerinize ulaşmak için gerekli becerilere şu anda sahip olmayabilirsiniz, ancak doğru kafa yapısına sahip olduğunuz sürece bu başarıya ulaşmak için gerekli beceri seviyesini geliştirebilirsiniz.

Her şey sabır gerektirir; bir şeye inanarak kendinize işe yarayacağını söyleyebildiğiniz bir kafa yapınız ve tavrınız var ise, bahsi geçen beceri ya da zanaatta ustalaşmaya başlarsınız.

Doğru zihniyete sahip değilseniz, olun. % 90 zihinsel, % 10 fiziksel.

 

“Tüm manipülasyon, psikolojik savaştan ibaret.” O boksun yüzde 90’ının fiziksel değil, psikolojik olduğuna inanıyordu. “Beceri değil, irade.” – Mike Tyson

 

2) Çok Çalışmaya İstekli Olun

 

Gerek eğitim, gerek spor, gerek ev işleri ya da fazla mesai olsun; bir günlüğüne kaytarmak her zaman çok kolaydır.

Tyson onu daha fazla çalışmaktan alıkoyacak cezbedici şeylere yenilmezdi. Siz dışarıda parti yapıp, gezerken birileri gerçekten çok çalışıyordur.

Bunu gerekli görmeyebilirsiniz, azıcık oradan, azıcık buradan kaytarmakta da bir sorun olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak gösterilen çabadaki çok küçük bir fark bile en iyi olup olamayacağınızı belirleyecektir.

 

“Diğer tüm dövüşçüler kız arkadaşlarıyla spor salonunu terk ettikten sonra, Cus ve ben eve dönerek planımızı gözden geçirirdik… Cus ‘Hayır’ kelimesi senin dilinde olmayacak derdi. Sen ‘hayır’ kavramını anlamayacaksın. ” – Mike Tyson

 

3) Sadece Hayal Kurmayın, Hayallerinize Sadık Kalın

 

Bir şeyi arzulamak ya da hayal kurmak çok kolaydır. Tüm ihtiyacınız olan azıcık hayal gücü. Neredeyse herkesin bir tür nihai bir hedefi ya da hayali vardır, ancak bu insanların yarısı bu hayallerine sadık değildir.

Çaba göstermek, çok çalışmak istemezler ve her şeyden çok hedeflerinin gerçekten yapılabileceğine tamamen inanmazlar.

Herkesin bir planı vardır, ancak sadece bazıları bunu eyleme taşır ve sadece çok küçük bir azınlık bu yolda karşılaştığı engelleri yendikten sonra hayaline sadık kalır.

 

“Herkesin ağzına yumruğu yiyene kadar bir planı vardır.” – Mike Tyson

 

4) Her Fırsattan Yararlanın.

 

Çok sayıda kişi önüne çıkan fırsatları kaçırır ya da bunları telafisi olmayacak şekilde heba eder. Hiçbir fırsat karşınıza iki kere çıkmaz, bazıları belirli bir süreliğine size sunulmuştur ve hemen elinizden kaçıverirler.

Karşınıza çıkan her fırsatı yakalamaya istekli olmanız ve kendi fırsatlarınızı oluşturmaya koyulmanız gerekir.

Bu şekilde, size verilen güzel bir fırsatın geri gelmeyeceğini anladığınızda onu teptiğiniz için pişman da olmazsınız.

 

“9-5 çalışan ortalama bir adamdan farklı olduğumuza, düşüncelerimizin onunkilerden farklı olduğuna inanmak isteriz. Etkilendiğimiz şeyler ve arzularımız onunkinden farklıdır, bu yüzden biz başarılı oluruz, o olamaz; bunun sebebi bizim farklı olduğumuza inanmak istememizdir, onun böyle bir şeye fırsatı ya olmamıştır ya da bu fırsatı başka bir şeye harcamıştır.” – Mike Tyson

 

5) Bir şeyi Büyüklük ve Huzur İçin Yapın.

 

Mike Tyson sadece para için bu işin içinde değildi. Bu işi yapmasının sebebi, bu işin büyüklüğü ve huzuruydu. Sadece zengin olmak için çıkılan yolda başarılı olmak sadece zor olmakla kalmaz, aynı zamanda sadece belirli bir mutluluk seviyesine ulaşacağınız anlamına da gelir.

Hayatınızda her zaman bir şeyler eksik olacaktır.

Ancak sebebiniz büyüklük olduğunda, yaptığınız işi ve aldığınız sonuçları da geliştirirsiniz. Tyson büyük bir dövüşçü olmayı seviyordu ve onu mutlu eden şey de buydu. Bu yüzden kazandığını yüksek meblağlar onu sadece mutlu etti ancak hiçbir zaman kariyerinin temeli olmadı.

 

“Başarılı ve ekonomik bir özgürlüğe sahip olmak ancak para için yaşıyorsanız ve belirli bir meblağa ulaşma hedefiniz varsa güzeldir, benim bu işi yapmamın sebebi büyüklüğü ve huzur.” – Mike Tyson

 

6) Diğerlerinin Ne Düşündüğü Konusunda Endişelenmeyin

 

Diğer insanların hakkınızda ne düşündüğü ve söylediğinin bir önemi yoktur. Bu onların görüşü, ve gerçek şu ki kendinizi herkesten daha iyi siz tanırsınız. Siz kendinizden memnun musunuz?

Eğer öyleyse, o zaman sorun ne? Bazı insanlar sizi severken, diğerleri nefret edebilir. Bu onların tercihi. Bunun kendiniz olmanızı ve istediğiniz şeyleri yapmanızı engellemesine izin veremezsiniz. Daima çok başarılı olan insanlardan nefret eden birileri olmuştur. Mike Tyson, bu büyüklerden biridir.

 

“İnsanların hakkımda söylediği şeyler beni korkutmuyor. Herkesin benim hakkımda ne dediği önemli değil. Diğer insanların ne düşündüğüne karşı tamamen yabancı bir olguyum. Michael ve Tyson da iki farklı insandır. Ben ise burada Tyson’um.” – Mike Tyson

 

7) Sonucu Kontrol Edecek Olan Sizsiniz.

 

Sahip olduğunuz zaman sandığınızdan çok daha kısadır ve her şey gibi hayatımızın da bir başı, ortası ve sonu vardır. Bu orta bölümün kontrolü sizdedir. Bu süreyi nasıl isterseniz öyle harcayabilirsiniz, bu yüzden hayatınızın sonuna kadar kontrolde kalmayı unutmayın. Hayatınızı iyi bir deneyim kılın.

 

“Beni korkutan bir başka şey ise zaman. Zaman bir kitap gibidir. Bir başlangıcı, ortası ve sonu vardır. Bu sadece bir döngüden ibaret.” – Mike Tyson

 

8) En İyi olduğunuza İnanın

 

Başarılı olan hiç kimse bunu kendilerine başarılı olmadan önce en iyisi olduklarını söylemeden yapmamıştır, başarılı olduktan sonra ise önceden başarılı olduklarından bahsederler.

Yolculuğunuza koyulduğunuzda en iyisi olduğunuza inanırsanız yol sonunda kesinlikle bu insana dönüşürsünüz. En iyi olduğunuza inanarak en iyisi olacaksınızdır.

Bunun zihniniz üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve sizi başarıdan yoksun koyan o duvarları yıkmaya devam etmenizi sağlayacaktır. Bunu siz yapamazsanız, hiç kimse yapmaz.

 

“Onun kalbini sökecektim. En iyisi benim. Ben şimdiye kadar gelmiş en gaddar, en yenilmez ve en merhametsiz şampiyonum. Kimse beni durduramaz. Lennox, bir fatih midir? Hayır! O büyük İskender değil. Benim İskender! En iyisi benim. Ben Sonny Liston değilim. Ben Jack Dempsey’im. Kimse bana benzeyemez. Ben onların kumaşından değilim. Bana yetişebilecek kimse yok. Tarzım güçlü, korunmam zaptedilemez ve ben bir vahşiyim. Onun kalbini istiyorum! Onun çocuklarını yemek istiyorum! Hamd Allah’a mahsustur! ” – Mike Tyson

 

9) Acıyı Sevmeyi Öğrenin

 

Başarıya giden uzun yolda, acıya sabretmeniz gerekecektir. Gitmek istediğiniz yere ulaşabilmek için acıya sabretmeniz gerekir. Bu yüzden, yolunuz üzerindeki bu acıdan şikayet etmeyi bir kenara bırakın ve acıyı sevmeyi öğrenerek bundan da bir keyif alın.

Uzun vadede bundan büyük ölçüde yarar sağlayacaksınız ve acı mutlak surette keyif bulduğunuz bir alışkanlık halini alacak.

İnanmak zor olsa da olacak olan budur. Acınızdan sonuç almaya başladığınız anda, ondan uzaklaşabilirsiniz. Bunun sizi geliştirdiğinin, güçlendirdiğinin farkındasınızdır; ancak sadece bununla kalmaz aynı zamanda büyümenize de katkı sağlar.

 

“Disiplin, yapmaktan nefret ettiğiniz bir şeyi seviyormuş gibi yapmak demektir.” – Mike Tyson

 

Bu makale wealthygorilla.com’da Dan Western tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir