Mobil İnternet Tufanını Göğüsleyebilecek Misiniz?

0
1692

Artık akıllı telefonların ve mobil internetin günlük yaşamın bir parçası olduğunu inkâr etmenin bir anlamı yok. Nereye baktığınızın bir önemi yok, ister işe trenle gidiyor olun, ister gözde restoranınızda gece içkinizi içiyor olun, akıllı telefonlar her yerde. Aslında, araştırmalar gösteriyor ki, ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı günde 221 kez telefonunu kontrol ediyor. Bunun yanında akıllı telefon kullanımının 2015 yılı içerisinde 2 milyar kullanıcının üzerine çıkması bekleniyor, bu da dünya nüfusunun çeyreğinden fazlasının yılsonu itibarıyla akıllı telefon kullanacağı anlamına geliyor.

 

Bu durumun iş sahiplerine önemli yansımaları olacak. Mobil internetin hızlı yükselişi beraberinde mobil internet sitelerine ve uyumluluğa olan ihtiyacı da arttırıyor. Gün geçtikçe daha çok akıllı telefon kullanıcısı telefonunu alışveriş yapmak için kullanıyor, mobil aramaların yarısından fazlasının satın alışa yönlenmesi de bunu gösteriyor.

 

Google bile bunun farkına varmaya başladı. 19 Ocakta Google bütün ülke çapında site yöneticilerine, internet sitelerinin mobil yeterliliklerinin hata verdiğine dair uyarılar gönderdi. Uyarıların aniliği, Google’ın gelecekte üst düzey algoritmalarında internet sitenizin mobil uyumluluğunu merkeze alan diğer bir güncellemeye gideceği tartışmasında yeni bir safhaya geçileceğini gösteriyor.

 

Ülke çapındaki site yöneticileri internet sitelerini hayatta tutabilmek için çırpınıyor. Peki, sizinki hazır mı?

 

İnternet Sitenizi Mobil Devrime Hazırlama

 

Google’dan internet sitenizin mobil hataları konusunda bir uyarı almış olun veya olmayın, 2015 yılında işinizi büyütmeyi hedefliyorsanız, sitenizin mobil performansını arttırmak oldukça önemli. Arama sonuçlarınıza ulaşması zor “mobil dostu” etiketini eklemek için bu ipuçlarını takip edin.

 

İnternet sitenizi eksiksiz bir mobil tecrübeye kavuşturmak için en iyi başlangıç uzmanlardan öneri almaktır. Google işiniz için mobil dostu bir internet sitesi oluşturmaya başlangıç konusunda, şu anki sitenizin mevcut performansını öğrenmenize olanak tanıyan ve sitenizi güncellemeniz için size özel çözümler sunan oldukça iyi bir rehbere sahip. Webmaster Tools’ un içinde, Google Mobil Dostu Testi internet sitenizden aşağıdaki konularda emin olmanıza yardımcı olabilir:

 

  • Küçük ekranlardan okunamayan küçük yazılardan kaçındığı
  • Yalnızca mobil uyumlu yazılım kullandığı
  • Linkleri ve tuşları kolaylıkla ayırarak seçmeye yardımcı olan boşluklara sahip olduğu
  • İçeriği ekran boyutuna göre ayarlayan esnek tasarıma sahip olduğu

 

Sitenizin mobil internette başarılı olmasında önemli bir rol oynayan bir diğer önemli faktör de sitenin ne kadar çabuk yüklendiği. Akıllı telefon ve mobil internet kullanıcıları genellikle daha hızlı ve etkin çözüm arıyorlar. Google’ın PageSpeed Insights programıyla sayfa hızınızı test ederek, mobil sitenizin performansa hazır olduğundan emin olabilirsiniz. Bu uygulamaya sitenizin URL’sini girmek size sitenizin mobil görünürlüğünü ve hız performansını eksiksiz gösterecek, mobil kullanıcı tecrübesini arttırmak için nelerin düzeltilmesi gerektiği konusunda size öneriler sunacaktır.

 

Mobil kullanılabilirlik, mobil hareketliliği kendilerine çekmek isteyen internet siteleri için hayati bir faktördür. Google’ın Webmaster Tools yardımıyla, site yöneticileri, sitelerinin kullanılabilirlik açısından verimsiz olan sayfalarını tespit etmek için, mobil kullanılabilirlik raporunu kontrol edebilirler. Mobil Kullanılabilirlik Raporu, sitenizin mobil kullanılabilirlik açısından sınıfta kaldığı alanları açıklayacak ve sorunları çözmek için size ipuçları verecektir.

 

Mobil İnterneti En Uygun Hale Getirme

 

Sitenizin mobil internetteki mevcut performansını anladığınızda, artık sitenizin mobil tecrübesini arttırmanın zamanı gelmiş demektir.

 

Hepsinin ötesinde, internet sitenizin basitliği mobil cihazlarda başarılı olmak için en önemli bileşendir. Kullanıcılar, internette aradıkları şeyleri bulmak için harcadıkları zamanı en aza indirmek için mobil cihazlara yöneliyorlar. İnternet sitenizin onların çabalarını engellemeyip yardımcı olduğundan emin olun.

 

Bir internet sitesinin mobil versiyonu hakkında yapılan en yaygın şikâyetlerden biri de navigasyonel gelişim eksikliğidir. Mobil varlığının bilinirliğini sağlamak istiyorsanız mobil kullanıcıların sitenizde gezinirken kolaylıkla TIKLAYABİLECEĞİNDEN, SÜRÜKLEYEBİLECEĞİNDEN, PARMAK HAREKETLERİ YAPABİLECEĞİNDEN, BASABİLECEĞİNDEN ve GÖZ ATABİLECEĞİNDEN emin olmak isteyeceksiniz.

 

Son olarak, eğer ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştüremezseniz mobil internet çabalarınız havada kalacaktır. Kullanıcıların bilgilerini kolaylıkla girebilmesi ve formun her tarafında hareket ederek satın almayı tamamlaması için, sitenin form ve alışveriş kısımlarında mobil performansının en uygun hale getirildiğinden emin olun.

 

Şu an itibariyle Google’dan resmi bir açıklama gelmese de, ülke çapındaki CEO’lar ve arama motoru pazarlamacıları, yeni bir mobil algoritma öngörüsüyle internet sitelerinin mobil performansına daha çok dikkat etmeye başlıyorlar. İşiniz ister yeni başlamış, ister köklü bir geçmişe sahip olsun, mobil akımın bir adım önünde olmak size 2015 yılında başarıyı garantileyecektir. Geniş kapsamlı bir mobil internet stratejisi, 7/24 müşterilerinizin eli altında olmanızı sağlayacaktır.

 

Bu makale  Young Entrepreneur Council’in  24 Şubat 2015 tarihindeki forbes.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here