Mobil Uygulamanız İçin Finansmanı Nasıl Sağlarsınız?

Birçok girişimcinin hatası yatırımcıların mobil uygulamanın fikir aşamasına yatırım yaptığını düşünmesidir. Bu girişimcilerin anlaması gereken nokta ise fikirlerin ya da çok büyük fikirlerin müşteri tarafından talep görmeden herhangi bir geçerliliği olmadığıdır.

Başlangıç finansmanı olarak mobil uygulamanız için 1 milyon dolar toplamak çocuk oyuncağı olabilir, tabii eğer müşterileriniz tarafından uygulamanıza talep varsa.

 

Birçok girişimcinin hatası yatırımcıların mobil uygulamanın fikir aşamasına yatırım yaptığını düşünmesidir. Bu girişimcilerin anlaması gereken nokta ise fikirlerin ya da çok büyük fikirlerin müşteri tarafından talep görmeden herhangi bir geçerliliği olmadığıdır.  

 

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Steve Jobs röportajında, Jobs birçok kişinin etkilendiği bir düşünceden bahsediyor; “Büyük bir fikir bulma düşüncesi işin %90’ı… Bununla ilgili problem ise iyi bir fikir ve iyi bir ürün için harika bir ustalık gerekliliğidir. İyi fikri geliştirirseniz değişime uğrayarak büyür.”

 

Yatırımcılar doğasında birbirine çok benzeyen fikirlerin farkında olsa da (Google ve Altavista gibi) asıl fark uygulamada ortaya çıkıyor. Uygulamanızın gerçekten işler olduğunu kanıtladığınızda da para toplama şansınız da artar.

 

Buffer uygulaması 450.000 dolar topladığı zamanda uygulamanın 55.000 kullanıcısı ve ekibin ayda yaklaşık olarak 13.000 dolar kazancı vardı. Buffer’ın kurucu ortağı Joel Gasciogne “Uygulamamız ilgi görmemiş olsaydı para toplarken zorlanırdık. Bu konuda benim diğerlerine önerim insanların para ödeyeceği bir şey üretmekle başlayın.”

 

Mobil uygulamanız için yatırımcıdan yatırım almadan önce finansman sağlarken birçok seçenek bulunuyor.  Yatırımcı finansmanına ulaşmak çok kolay olmasa da bazı kaynaklarla başlayabilirsiniz.

 

Bootstrap: İmkânınız olursa mobil uygulamanıza Bootstrap yapın. Bootstrap’in anlamı temel olarak hali hazırda var olan işiniz, sermayeniz, yatırımınız ya da alternatif işiniz aracılığı ile finansman oluşturmanızdır. Eğer başlangıç tarihiniz 6 ay sonrası için ise, her ay sermayenize katkı sağlamaya başlayın. 6 ay içinde çok fazla finans sağlayamasanız bile bu sizin başlangıcınız için yeterli olabilir. Mobil uygulamanızı geliştirirken ilk aşamada destek hizmet alın böylece siz de ödeme planı ile ilgilenerek finansman işlerini hızlandırabilirsiniz.

 

Uygulama Yarışmaları: En iyi mobil uygulama fikirlerinin finansman sağlamak için yarıştığı birçok platform bulunmaktadır. Bu tür yarışmalar iş geliştirme merkezleri ve melek yatırımcılar tarafından yapılır ve yarışmalarda rekabet çok yüksek olur. Yatırımcılara işinizi çok iyi hazırlanmış bir sunumla yaratıcı bir şekilde anlatmanız gerekir.

 

Arkadaşlar ve Aile: Fikrinize inanan ve destek olabileceğini düşündüğünüz arkadaş ve akrabalarınıza haber verin. İş planınızla ilgili detayları paylaşıp projenize katılmalarını sağlayın. Arkadaşlarınız ve aileniz dışardaki yatırımcılardan daha hoşgörülü olabilir ve size destekleyebilirler. Bu destekleri için onlara belirli oranda kar sağlayabilirsiniz.

 

Krediler: Bankalar, fikirlerini uygulamaya dönüştürebileceğini kanıtlayan küçük işletmeler için kredi vermektedir. Bu noktada tabii ki iş planı, piyasa araştırması, gelir öngörüsü gibi detayları bankaya sunmanız gerekir. Arkadaş ve ailenizden farklı olarak bankalar daha detaylı ve ciddi iş planı beklentisiyle yaklaşacağı için her türlü detayı önceden düşünmüş ve kanıtlayıcı dokümanlarla sunmanız gerekecektir.

 

Melek ve Tohum Aşaması Yatırımları: Melek yatırımcılar henüz gerçekleşmemiş yani fikir aşamasında olan projelere yatırım yapan kişilerdir. Melek yatırımcılar sizin iş fikrinize yani mobil uygulama fikrinize inanırlarsa, size finansman sağlayacaklardır. Bu tür yatırımcıların ilgisini çekmek için en iyi yöntem de geliştirmeyi düşündüğünüz mobil uygulama için tanıtım versiyonunu göstermeniz olacaktır. Böylece, yatırımcıya fikriniz gerçekçi olduğunu daha net gösterebilirsiniz.

 

Kredi Kartları: Diğer finansman seçeneklerinizi araştırırken ilk aşamada başlangıç sağlayacak bir alternatif de kredi kartınızdır. Kredi kartı kullanarak işe başlamak biraz pahalıya gelse de, olumlu taraftan bakacak olursanız bu yöntem başlangıç için size destekleyecektir. Mobil uygulamanızın ilk versiyonunu kredi kartınızdan sağladığınız finansman ile hazırlayıp, yatırımcı bulma aşamasında sunabileceğiniz ürün elde etmiş olursunuz.

 

Mobil uygulamanız için finansman bulma işi sadece size bağlı. Sadece siz bu işin geleceğini yaratabilirsiniz. Araştırmalara başlayın ve çevre oluşturmak için harekete geçin. Mobil uygulamaları için finansman sağlamış olan girişimcilerin deneyimlerine başvurmayı unutmayın.

 

Bu makale entrepreneur.com’da Rahul Varshneya tarafından 2014’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Negatif Döngüleri Kırmak İçin 4 İpucu

Kötü alışkanlıklara sahip olmak doğaldır, ama bunlar hayat için değildir. Bu tür alışkanlıkları bırakabilir ve aynı zamanda dönüşebilirsin. Kendini negatif döngülerden arındıracak ve gerekli değişiklikleri yapmanı sağlayacak dört yararlı öneri: