Motivasyonunuzu Düşüren 4 Sebep

0
3727

Amerika’da işini sevenlerin oranı giderek azalıyor. Araştırmalar Amerika’da çalışanların %30’unun kendini işine bağlı hissettiği ve kariyerinden ilham aldığını gösteriyor.

 

%48’i işini hiç sevmediği, %18’i işine bağlı hissetmediği çünkü yaptığı işi sevmediğini belirtiyor. Bu ifadeler baz alındığında, mutsuz işçiler işten çıkıp başka işlere giriyorlar. Ama bu durum iş gücünde bir sürü mutsuz insan olduğu sonucunu çıkarıyor. Gerçekte çoğunluğun yapması gereken iş hayatında ne istediklerini bilmek ve ona uygun seçimler yapmak.

 

Bu, motivasyonu neden kaybettiğini tanımlamayla başlamalı. Motivasyonsuz çalışanlar işlerinde 10 kat daha mutsuz ve tatmin olmamış hisseder.

 

1. İşinde güvensiz hissediyorsun

Belki çalıştığın şirket yokuş aşağı gidiyor veya patronun her dakika ensende, bu gibi durumlar iş güvensizliğini artırır. Enerjin diğer çalışanların dedikodularıyla çekilir, patronun odasına giderken terlemelerle devam eder ve sonunda işine konsantrasyonunu tamamen kaybedersin.

 

Çözüm: Üstlerine sürekli şirket ve iş durumun hakkında iletişim kur. Eğer neyin geleceğini bilirsen, ona göre daha rahat çalışırsın, eğer başka bir iş bulman gerekiyorsa onu da sessizce yaparsın.

 

“Başkalarından daha iyi olman gerektiğini düşünmüyorum. Ben senin düşündüğünden daha iyi olabileceğine inanıyorum”  -Ken Venturi

 

2. Kariyer seçimini yürütürken bir vizyonun yok

Buna yeterince dikkat edersek para çalışanların motivasyonunda küçük bir pay oluşturur. İnsanlar sıkı çalışma konusunda şevk hissederler çünkü bir amaçları olduğunu gösterir ve onları başarıya götüren bir vizyona da yakın hissederler.

 

İnsanlar hayatlarında daha ileriye gittiklerini hissetmeyi severler, aksi durumda onlar sıkılgan ve tatmin olmamış hissederler.

 

Çözüm: Kendine uygun hedefler belirle ve onları uygulayıp uygulamadığını kontrol et. Hedeflerin arasında iş yerinde performansını geliştirmek veya seni daha iyi ve sağlıklı hissettirecek bir kişisel değişim olabilir.

 

 

3. İşin başındaki insanlar ne yaptıklarını bilmiyor

Şirket sahipleri veya müdürlerinin tutarsız olduklarını düşündüğünde onlara karşı güvenini kaybedersin. İşini iyi bir performansla devam ettirmek zordur. Kendini bu durumda bulduğunda işinin bir şaka olduğunu düşünebilirsin.

 

Çözüm: Patronun sana liderlik yeteneklerini geliştirmek için herhangi bir yaklaşımda bulunmadıkça, kesinlikle ona tavsiye vermemelisin. Bu kavuşma noktasında muhtemelen arkanda bıraktığın patronunla bir iş aramak daha mantıklı olacaktır.

 

4. Birlikte çalıştığın kişiler memnuniyetsiz

Bazen maaşın veya işin tipi birlikte çalıştıkların kadar sana köstek olmaz. Bir şirkette birlikte çalıştığın insanlar çoğu zaman işe katlanıp katlanamayacağın konusunda tamam mı devam mı kararını verdirir. Memnuniyetsiz iş arkadaşların arasında sıkıştıysan, motivasyonunu sağlaman ve üretken olman zordur.

 

Çözüm: Eğer maaşını veya işi beğenmiyorsan başka bir iş bakmanın zamanı gelmiştir. Eğer işini seviyorsan ve sırf bir kaç kişi yüzünden ayrılmak istemiyorsan tavrını değiştir veya iş anlaşmazlıklarını çözmek üzerinde çalışmaya gayret et.

 

“Aynı şekilde kalarak olmamız gereken insan olamayız”   -Oprah

 

Çabalarının sonucu kesin olmayacaktır ama işini seviyorsan bunun için denmeye değer.

 

Bu makale addicted2succes.com‘da Anna Johansson tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here